Vlčí bouda

Wolf's Hole

Dobrodružný / Drama / Horor / Sci-Fi

Československo, 1986, 92 min

• -bad-mad-wolf-

Nebýt krásně vyschízovaného zvukového doprovodu a kamery, nestojí tahle hříčka ani ze ten odpad. Extrémně špatné herecké výkony bourají pomyslné hranice, obsah tvůrcům poněkud utekl a výraznější klad tu prostě není. Původní myšlenka není vůbec zakomponována do děje, víme o ní jen díky několika výkřikům herců (mizerných herců, připomínám) a rozuzlení s identitou instruktorů také žádný vzruch nepřinese. Možná i díky slušné předvídatelnosti. 3/10(17.10.2009)

Je smutný, že existujou jen 4 český (teda spíše československý, abych byl přesnější, podle roku jejich vzniku) horory (na druhou stranu potěšující je, že všechny jsou pětihvězdičkové) - Čarodějův učeň, Spalovač mrtvol, Panna a netvor a právě Vlčí bouda, která mi připadá z těch zmiňovaných nejhororovější. I ta parta nesnesitelnejch puberťáků tady funguje jako klasickej hororovej artikl. Pamatuju, jak jsem z toho byl jako mladej fakt vystrašenej, hlavně ze sněhových koupelí a Dingo mě děsí i dneska, ten je dost povedenej. Toho bych nechtěl potkat ani za slunečnýho dne, natož někde v zasněženém lese. Opravdu slušná práce, o čemž zřejmě svědší i to, že to oceňujou i lidi, kteří jinak Chytilovou vůbec nemusí. A tak trochu z toho potěšitelně dýchá povědomí, že oni ty lidi, když jde do tuhého, zase takový svině, jak by se zdálo asi nebudou. I když, kdo ví.... A jen tak mimochodem, objevil tam někdo roli, kterou hrála Jitka Zelenková, která je napsána v titulcích? Já teda ne....(2.3.2009)

Kdyby přišla k vlčí boudě myška Hrabalka, zaklepala a vysekla svoji kultovní vtírací hlášku "Vlčí boudo, budko, kdo v tobě zůstává?" dostalo by se jí asi následné odpovědi "my nejdebilnější studenti v československým filmu ." "a my jejich instruktoři a současně největší mišuge v celém širém okolí ." Jenže myška Hrabalka se nezeptala a tak na to musí příjít divák sám. Což je bohužel největší kámen úrazu, protože imbecilní chování všech studentů naprosto demoluje případnou strašidelnou atmosféru. Instruktoři, kteří mají nahánět strach se pro změnu svíjí ve sněhu jak kdyby měli porodit minimálně křižnik Potěmikn věru moc hrůzy nenaženou. Jako jasně jsou tam tajemný až zlý kukuč Macháčkovic, hudba Kocába taky dělá svoje, ale když před filmem zveřejní ve zpravách předvolební prognózy, tak to maj pak horory pořádně stíženou úlohu.(1.2.2010)

Poměrně zajímavý kousek od režisérky, kterou tedy moc nemusím. Docela ponurá a napínavá atmosféra a slušný Macháček. Hororová zápletka tu však slouží jen k celkem obvyklému projevu Chytilové.(13.4.2006)

• Francik

Pokud by někdo hledal inspirační látku pro nizkorozpočtové turecké sci-fi spektákly, vkčí bouda poslouží vcelku spolehlivě. Musíte však prominout moralizující část filmu, která mi způsobila naprostou nerozhodnost v druhu diváckého zážitku. Při projekci jsem se především divil a uškliboval, ale od skončení mi Vlčí buda pořád v hlavě podvratně pracuje.(1.8.2014)