Taliansky životopisný film o ľudovom svätcovi, uctievanom talianskom kapucínovi pátrovi Piovi (l887-1968), ktorý sa stal známy na celom svete svojou zbožnosťou, pokorou, odvahou a trpezlivosťou. Jeho stigmy ho poznačili na celý, dlhý život. Vo filme je zachytený jeho všedný život v kláštore San Giovanni Rotondo. Tu ho navštevovali tisíce ľudí so svojimi ťažkosťami, hľadali u neho útechu a radu. V príbehu je zachytených veľa dramatických momentov, ktoré odrážajú i naše problémy a jeho výpovede nútia človeka zamyslieť sa a pokúsiť sa pochopiť niečo, čo sa občas nedá racionálne vysvetliť. A také boli aj jeho Kristove rany, ktoré nepochopila ani oficiálna cirkev a zakázala mu kňazskú činnosť. Napriek tomu pokračoval vo svojej práci - nešťastných ľudí liečil, predpovedal im budúcnosť, konal zázraky. Na prahu smrti bol Vatikánom rehabilitovaný, roku 1999 ho Ján Pavol II. pontifikoval a 16. 6. 2002 bol vo Vatikáne Jánom Pavlom II. svätorečený na asi najväčšej slávnosti všetkých čias. (oficiální text distributora)

Arsenal83

Ako životopisný film natočený vynikajúcim spôsobom, nechýba tu z pôsobenia Pátra Pia v podstate nič a zároveň je to ďalšia z mnohých ukážok, ako cirkev hádže polená pod nohy tým pravým kresťanom. V podstate skoro každý reálne svätý si musel vo svojej dobe vytrpieť svoju inkvizíciu. Hanba. ()

KrestanFilms

Pátera Pia neznám, znám o něm jen "legendy", takže nemohu soudit jeho život. A protože nechci vyvolávat rozbroje, důvod hodnocení si nechám pro sebe. Samozřejmě kdokoli má právo s ním nesouhlasit - ale to je tak asi vše :) ()

Dale

Keď som videl to vysoké hodnotenie, tak som si povedal - konečne nejaký kvalitný náboženský film, ktorý môže byť zaujímavý aj pre mňa ako neveriaceho. No rýchlo som prišiel na to, že všetky tie päťhviezdičkové hodnotenia tu hodnotili skôr život hlavnej postavy ako samotný film. Po filmárskej stránke je to úplne priemerný TV počin s nevýraznými hercami a hroznými maskami - ľudia tu starnú len tým, že majú belšie vlasy a brady, ani v osemdesiatke nemajú jedinú vrásku, takže otec hlavnej postavy tu vyzerá mladšie ako jeho syn. Čo sa týka deja, keby to skončilo po prvej časti, tak by mi tá druhá určite nechýbala. Aj tak sa v nej nedejú už ani tie zázraky ako v prvej časti, len veľká nuda, že som sa čudoval Prochnowovej postave, že ho neuspalo počúvať tento životný príbeh. O Piovi som doteraz nič nevedel a podľa všetkého to bol dobrý muž, ktorý pomáhal druhým (aj preto bol medzi svojimi nadriadenými vo Vatikáne taký neobľúbený), no ťažko brať tento film ako regulérny životopis, aj keď RKC uznala, že naozaj robil zázraky, je to proste taký klasický náboženský film, ktorý beriem s veľkým nadhľadom. A fakt tých 90 minút by bolo na jeho život úplne postačujúcich. ()

Marek1991

Pre mňa ako kresťana je to fantastický životopisný film. Myslím si však, že by mal čo povedať aj pre ateistu alebo veriaceho inej viery. Spracovanie je na tú dĺžku dosť kvalitné. Film môže občas pôsobiť strašidelne, ale na tom je aspoň vidno realita. Takých 99% si to zaslúži! ()

zablaga

Čo povedať? Život svätca v jeho dobrote a pokore. Ak hovorím o filme, bol veľmi pekne vystihnutý a zrežírovaný, ak hovorím o posolstve, je samozrejme neskutočne veľké. Plakala som :) ()

hygienik

Tak si to povedzme na rovinu. Zíral som na to 3, 5 hodiny a dojalo ma to napriek faktu, že talianske filmové životopisy svätcov neznášam, pre ich patetickosť. Aj tento taký bol, ale... mal skvelú kameru, hudbu a názorovú vyváženosť. Pio tu nie je" geroj", ale človek, ktorý až prekvapivo často o sebe pochybuje a má toho plné zuby. Tento film zobrazuje aj tienisté stránky cirkvi 1. ľudovú viac emocionálnu než racionálnu vieru (Matka kladúc na zem svoje dieťa: "Svätý Pelegrinos, ty ho nechceš uzdraviť? Tak ja ti ho tu pred oltárom nechám.") 2. Kult osobnosti a obdivovateľský krúžok veriacich žien, ktorý sa okolo pátra Pia vytvoril, a ktorý by mi, ak by som bol kňaz, značne sťažoval dodržanie sľubu čistoty. 3. Zobrazuje cirkev ako mýliacu sa organizáciu, ktorá sa síce v dejinách učí na vlastných chybách, ale za života tých, na ktorých sú páchané, ich nie vždy stihne napraviť. Natočiť takýto film v Taliansku, chcelo odvahu. Je dobré, že sa našla. ()

Autogram

Životopisné filmy nie sú mojou obľúbenou témou, a životopisy svätých sú osobitný žáner. Strach z diabla, utrpenie, zomieranie aj ľudské neprávosti, to si vyžaduje na sledovanie správnu náladu a keď sa mi ju podarilo nájsť, film ma nesklamal. Vzájomná spoveď dvoch kňazov na opačných stranách so spomínaním na minulosť je najlepšia forma na životopis. Všetko je vo filme na správnom mieste, herci, hudba aj dialógy a slovenský dabing sa tiež vydaril. Záver prináša veľkolepú katarziu, presne, ako sa od takého žánru očakáva. –––– Prijmi svetlo Krista ako znak tvojej nesmrteľnosti, aby si odumrel svetu a žil v Bohu. Povstaneš z mŕtvych a osvieti ťa Kristus. Aby tvoje odlúčenie od sveta bolo úplné, odteraz sa budeš volať Páter Pio z Pietrelčiny. –––– Založíme si družstvo. Budeme mať najnižšie ceny. Nižšie ako komunisti. –––– Uvidíš, Cleonicce. Páter Pio urobí viac rozruchu mŕtvy ako živý. –––– Zlo je ako rub výšivky. Všetci sedíme na nízkej stoličke. ()

LEATHERFAC

Vážení přátelé...Padre Pio je přesně ten případ filmu, kde kvalita provedení pokulhává za bohulibým námětem... Začátek je slibný - musím velice pochválit geniální casting chlapce a mladíka hrající mladého Pia, kteří jsou na dospělého Pia opravdu velmi podobní... Jinak se ovšem celkově jedná o dosti laciné až toporné zpracování života Pátera Pia. Hlavně nejvíc mi vadilo, že film z něj dělá takového ňoumu. 200 minut je opravdu dost, obzvlášť když má člověk celou dobu pocit, že film mohl dopadnout mnohem lépe, byl-li by uchopen schopnějším režisérem. Taky nemám moc v lásce filmy vykládané postupně někým v retrospektivách...a proměnu Prochnovova kněze jsem vytušil už na začátku, bohužel když jsem se jí po dvou útrpných hodinách konečně dočkal, ani trochu jsem mu ji nevěřil - škoda. Od dvou hvězdiček tento film zachraňuje pouze vynikající hudba a především její kombinace s alespoň nespackanou finální scénou, která se narozdíl od prostředku filmu vydařila navýbornou a splnila co splnit měla... ()

Scevola

Velmi dobre spracovanie, 200 minut bez hluchych momentov. Ak by som nebol veriaci, tak po tomto filme by som o tom musel minimalne zapochybovat 9/10 ()

Piri

Pútavý životopisný film. Výborne natočený film a navyše podmanivá hudba k tomu. Na televíznu produkciu rozhodne nadpriemer, ktorá sa ale neobišla bez chýb. Dobre vybraní herci a Castellitto sa svojej role schopil skvelo, rovnako aj Prochnow bol výborný. Takého herca ako je Prochnow len tak ľahko nenájdete. Asi jediný film o svätcovi, ktorý ma najviac oslovil. Je to i dobrý inštruktážny film pre nechápavých a tých, ktorí nevedia ako to všetko funguje, ľudia robia z iných ľudí polobohov a chcú ich oslavovať, a to platí nielen pre náboženstvo, ale aj pre súčasný showbiznis - kult hercov, spevákov a iných. Cirkev bola (pre mnohých paradoxne) skeptická, a to i z reálnejšieho dôvodu, žeby títo "samozvaní" svätci mohli narušiť ich plány a jednotvárne životy. Cirkev potrebuje asi v každom storočí takýchto učiteľov a prevetrávačov. Slovenský dabing k tomuto filmu je vynikajúci a mimoriadne precízny, Marián Gaišberg ako Pio, réžia Oľga Rúfusová. ()

lemonova

Nemám príliš rada taliansku náboženskú produkciu. Tento film však stojí nad ostatnými poriadne vysoko a to najmä vďaka úžasnému Sergiovi Castellittovi. ()

Joppo88

To, že obsah a posolstvo filmu sa ani zďaleka nepodobá na kvalitu jeho prevedenia, nie je žiadne tajomstvo. Je to len škoda, že filmy, ktorú sú naozaj hodnotné, nedostávajú to, čo väčšina úplných brakov... A tento snímok sa oplatí vidieť - nečakajte však žiaden filmový zázrak, len si ho vychutnajte pre jeho obsah... ()

Biopler

Mladosť Francesca je skvele podaná a ešte lepšie zahraná dvoma veľmi vhodne vybranými hercami. Podobnosť hercov pri postave Pia je na jednotku. Horšie to už je so zvyškom kde sa líšia herci len v tom, že im pridali šediny, no žiadne vrásky. Najviac to bolí keď Piov otec v poslednej tretine filmu vyzerá mladšie ako sám Pio. Taktiež mi vadí istá gýčovitosť, hlavne pri záberoch krajiny. Potom aj veľmi silný príbeh dostáva pri spomínanom rozmer melodrámy či rozprávky. To by boli isté mínusy. Základným kameňom silného filmu je príbeh, ktorý je veľmi dobre prepísaný do scenára a klasická narácia cez flashbacky nemohla nič pokaziť. Kňaz Pio v podaní Castellitta je postava, ktorá si vás svojim pokojom, pokorou a aj humorom získa. A taktiež nemôžem opomenúť miestami horlivý temperament, ten tiež nechýbal hlavnej postave. Postava biskupa v podaní Prochnowa je úplne presná, brilantný casting. Je to presne ten typ človeka, ktorý nechce, aby niekto vytŕčal z davu. Jeho prejav a hlavne mimika skvelo zvládnuté. Záverečná katarzia veľmi fajn a uveriteľná. ()

Acrobat

Mam rad tuto postavu, talianska kinematografia vsadza na osvedcene recepty citovych prejavov hercov, skvelej doprovodnej hudby a silneho katlickeho pribehu. Je to v poriadku odporucam. Ja vsak svatca poznam a natocil by som este nejaku inu temnejsiu verziu. ()

frufru98

Světec Pio se svými svatými i lidskými vlastnostmi tak, jak to má být :) Když jsem si přečetl asi 3 spisy o jeho životě a poté viděl tento snímek, řekl sem si, že přesně taková povaha a postoj, jak byly ve filmu zachyceny, jsou otci Piovi přímo vlastní. ()

lapiduch

Musím sa priznať Páter Pio je jedným z najhodnotnejších filmov ktorý som kedy videl... film sam o sebe nepotrebuje žiadne špeciálne efekty je to dej a výkon hercov ktorý vyráža divákovi dych.... výborný filmový zážitok však podporí aj hudba, ktorá je taktiež skvelá. Film hodnotím 5* a vrelo odporúčam každému veriacemu i ateistovi. ()

DJ Kritik

Príbehy a osudy Pátra Pia poznám len sprostredkovane, ale jeho život a najmä jeho oddanosť pre ľudí je veľmi príkladná. Reálnosť: ***** Vtiahnutie do deja: ***** Posolstvo: ***** ()

matoon97

Skvele natočený dojímavý triler, ktorý ma chytil od začiatku až do konca. Sergio Castellitto sa mi úplne sadol do úlohy Pátra Pia. Keď som bol malý, veľmi som sa bál diabla a pokladal som to za najstrašidelnejší film na svete :) Teraz sa však môj názor na film zmenil a beriem ho skôr ako drámu. 72% ()