poster

Billie zpívá blues

  • USA

    Lady Sings the Blues

  • SK název

    Billie spieva blues

Životopisný / Drama / Hudební

USA, 1972, 144 min

Režie:

Sidney J. Furie

Komentáře uživatelů k filmu (7)

  • kleopatra
    *****

    Diana Ross hraje Billie Holiday, černošskou jazzovou ikonu, ženu, která musela zpívat, aby žila. Která vyrostla v totální bídě, byla využívaná a zneužívaná, prostituovala, nechala se mlátit, brala drogy, pila, bláznila, zažila vzestupy a pády a to jen proto, aby svět věděl, jaké to je být černou a čím jí je blues. Nezapomenu na Dianu Ross ve svírací kazajce v omyvatelném boxu, na její podlité oči a vůbec na to, s jakou pokorou tu nelehkou roli zahrála a hlavně zazpívala..(28.2.2005)

  • Houdini
    ****

    Oscar 5 nominací: Herečka HR - Diana Ross, Výprava, Kostýmy, Hudba - A, Scénář(15.4.2004)

  • T2

    Rozpočet $-miliónovTržby USA $19,726,490Tržby Celosvetovo $19,800,000(18.10.2009)

  • havLord
    **

    Soudě podle tohoto filmu život Billie Holiday nebyl nijak pestrý. Buď zpívala a byla zfetovaná, nebo nezpívala a byla zfetovaná. Její život byl ale velmi, velmi pestrý. Její rodiče byli ještě děti (jak napsala sama Billie), když jí matka porodila. Otec je brzy opustil a Billie se svou matkou vyrůstala v chudobě. V jedenácti letech byla znásilněna. Se svojí matkou se z Baltimoru přestěhovala do New Yorku a tam pracovala nejdříve jako služka, později jako prostitutka. V této fázi "Billie zpívá blues" začíná, ale o dřívějším životě ani zmínky. Dost jinak je uveden i Louis McKay, její láska, který byl násilník a pracoval pro mafii. Nedozvíme se o jejím bisexuálním životě a ani o jejím koncertování v Evropě. Stejně tak není ve filmu zmíněno její manželství. Ani o posledních letech jejího života není ve snímku vidu ani slechu. Jako životopisný film to tedy rozhodně neberte. Ostatním postavám ve filmu není poskytnut prostor pro rozvoj, ale co se herců týče, jsou v rámci toho, co scénář dovoluje, docela dobří. 50%(19.10.2006)

  • Dawe.zs
    *****

    Billie zpívá blues je věnován černošské zpěvačce třicátých let Billie Holiday. Třikrát propadla drogám, když neunesla tíhu přepracování a rasové nenávisti, kterou proti ní rozpoutala americká společnost.(17.1.2009)

  • anderson
    ****

    ČESKOSLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: ČST 1 = 4.3.1988 + R: ČST 2 = 11.11.1988, réžia českého znenia (ČST Praha) = ZDENĚK COUFAL - famózny a životný výkon DIANY ROSSovej. Ani ja na zveraciu kazajku nikdy nezabudnem. (30.5.2009)(30.5.2009)

  • danecek24

    30. Zlatý Glóbus za rok 1972 - cena (1) - *Objev roku (herečka) - Diana Ross + nominace (2) - Nejlepší herečka (drama) - Diana Ross, Nejlepší hudba - Michel Legrand(3.1.2009)