Pon

Phone

Horor

Jižní Korea, 2002, 100 min

Byeong-ki Ahn

Znacne nevyrovnana korejska zalezitost. V prvni puli se, po nezbytnem uvodu, rozjede asijska ducharina te nejvyssi kvality. Nektere sceny jsou opravdu pekelne strasidelne a blizi se tem v Ju-Onech. Bohuzel pote se Phone zvrtne do milostneho dramatu, vypraveneho formou flashbacku, ktere je samo o sobe hodne zajimave, ale znacne rusi skvele vybudovanou atmosferu mraziveho horroru. Me rozladeni pak uz nespravilo ani celkem pusobive finale. BTW ta mala holka se skoro gumovym ksichtikem je opravdu uzasna :).(18.11.2004)

Je to celkom dobrá hororová dráma. Má dosť dobrý príbeh o novinárke, ktorú po zverejnení svojej poslednej správy začne obťažovať neznámy muž a tak sa presťahuje do domu patriacej priateľke a zmení si číslo. Lenže práve na toto nové číslo jej začnú prichádzať veľmi zvláštne hovory, pričom po náhodnom zdvihnutí telefónu sa priateľkina malá dcéra začne správať až príliš kruto a vyspelo, ako keby do nej vstúpil niekto iný a tak musí novinárka vyriešiť celú záhadu a nájsť prvého majiteľa tohto čísla čo najskôr, aby zachránila priateľkinu dcéru a zabránila všetkým problémom. Spracovanie je na tom dobre, ešte spočiatku ma to až tak moc nezaujalo, nájde sa tu viacero výrazných prvkov, prenasledovanie násilníkom, nový dom, samozrejme telefonáty a ešte pár ďalších a dlhší čas som mal pocit, ako keby sa tvorcovia nevedeli rozhodnúť, akým spôsobom to majú smerovať a tak mi to prišlo skôr len ako sled rozmanitých scén bez lepšieho scenára za sebou, takže prvá polhodina mi prišla síce pozerateľná, ale ničím zaujímavá. No potom sa to už začne vylepšovať, tých pár zbytočností sa už odstráni, pribudne viacero zaujímavých prvkov, obzvlášť posadnutá dcéra a následne druhá polovica mi už prišla takmer ako iný film, o triedu vyššia kvalita po všetkých stránkach, zaujímavý a pomerne prepracovaný dej, plno vydarených situácií a výborné finále, toto ma už skutočne bavilo. Čo sa týka hororových stránok, tak tu sa až tak moc chváliť nedá, atmosféra tu síce je a prakticky celý čas, ale prišla mi len taká polovičná oproti ideálu, napätie je snáď nulové, to som ani nepocítil a jednotlivé hororové scény až na tú poslednú ma moc nezaujali, ale ani ma to moc netrápi, hlavne, že film funguje aj bez toho. Herecké obsadenie je výborné, skvelá Ha Ji-Won v hlavnej úlohe, k tomu malá Eun Seo-Woo, ktorá posadnuté dievča zahrala skutočne perfektne, bavila ma aj priateľka hlavnej hrdinky, takže tri výrazné ženské postavy, ktoré to celé s ľahkosťou ťahali, ale problém nemám ani so zvyškom. Réžia a technická stránka mi prišli dosť rozporuplné, prvá polovica na mňa pôsobí len priemerne, ale tá druhá je omnoho kvalitnejšia, skutočne som mal pocit, ako keby sa k tomu dostal iný režisér. A k tomu ešte vydarená hudba v podobe Beethovenovej Polnočnej sonáty. Keby bol celý film, ako prvá polovica, tak by som určite hodnotil len priemerne, ale takto som dosť spokojný. Síce ako horor to moc nefunguje, ale to mi je úplne jedno, hlavne, že scenár, réžia a aj herecké výkony sú vydarené, takže ma to bavilo. 75%(9.4.2013)

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $21,784,000(17.7.2010)

Jenom průměrnej asijskej horor, kterej občas sice dokáže zapůsobit a napnout,ale nikdy ne tak silně, abych se bál a to je asi jeho největší chyba, jinak je příběh takovej typicky asijsky promyšlenej, ale bohužel hodně podobnej RINGu nebo One missed call, takže opět nic extra překapivýho, ale pochvalu si určitě zaslouží ta malá holka, ta byla skvělá a ty její ďábelský pohledy docela stály za to(17.9.2008)

Očividná štylizácia do podoby Kruhu filmu len prospela. To, čo neprospieva, je príližná rozťahanosť prvej časti filmu a tak nejak absenica *hutnej* atmosféry. Na tomto filme je ale výnimočná jedna vec - herectvo mladého, asi 6 ročného dievčatka menom Seo-woo Eun. Táto "zlatá holčička" stvárňuje postavu posadnutú duchom, a zvládla to doslova dokonale. Až tak dobre, že hravo strčí do vačku Lindu Blair z Exorcistu. Niečo úžasné.(24.6.2004)