Hvězdná brána: Atlantida (TV seriál)

• Kanada

Stargate: Atlantis

Hviezdna brána: Atlantída

Akční / Dobrodružný / Drama / Sci-Fi

Kanada / USA, 2004, 100x45 min

Předloha:

Brad Wright (povídka)

Joe Flanigan, Rachel Luttrell, David Hewlett, Jason Momoa, Torri Higginson, Paul McGillion, David Nykl, Chuck Campbell, Jewel Staite, Kavan Smith, Robert Picardo, Amanda Tapping, Rainbow Francks, Mitch Pileggi, Christopher Heyerdahl, James Lafazanos, Connor Trinneer, Blake Stadel, Richard Dean Anderson, Sam Charles, Dean Marshall, Chris Gauthier, Michael Boisvert, Reece Thompson, Pascale Hutton, Beau Bridges, Robert Davi, Richard Kind, Leonor Varela, Erin Chambers, David Ogden Stiers, Don S. Davis, Robert Patrick, Michael Shanks, Danny Trejo, Christopher Judge, Leela Savasta, Jodelle Ferland, Michael Beach, Dominic Zamprogna, Michelle Morgan, Tammy Hui, Aaron Abrams, Colm Meaney, Colby Johannson, Chiara Zanni, Ona Grauer, Frank Collison, Brandy Ledford, Alan Ruck, Kyla Wise, Holly Elissa, Lisa Marie Caruk, Alexis Kellum-Creer, Matthew Harrison, Niall Matter, Jonathon Young, Richard Kahan, Christina Cox, Heather Doerksen, Jaime Ray Newman, Conan Graham, Paul Anthony, Jill Wagner, Panou, Jessica Amlee, Ryan Robbins, Dan Payne, Cory Monteith, Caroline Cave, Kari Wuhrer, Kate Hewlett, Kaaren de Zilva, Lauro Chartrand, David Orth, Kimberley Warnat, Gildart Jackson, Janina Gavankar, Meredith McGeachie, Julia Benson, Daniella Alonso, Ross Hull, Dawn Olivieri, Joel Goldsmith, Chelan Simmons, Sean Rogerson, Ari Cohen, Nicole Muñoz, Lara Gilchrist, Ben Cotton, David Richmond-Peck, Agam Darshi, Dan Shea, Daniel Boileau, Martin Jarvis, Mark Dacascos, David Quinlan, David Dayan Fisher, Anne Openshaw, Frank Vincent, Allison Hossack, Kimani Ray Smith, Graham Kosakoski, Allison Graham, Brendan Penny, Emma Lahana, Joris Jarsky, A.C. Peterson, Woody Jeffreys, David Lovgren, Johann Helf, William MacDonald, Colin Cunningham, Mylène Dinh-Robic, Casey Dubois, Robert Moloney, Ellie Harvie, Kyra Zagorsky, Douglas Chapman, Bill Nye, Lucia Walters, Neil deGrasse Tyson, Mike Dopud, Garwin Sanford, Rob LaBelle, Kevin McNulty, Calum Worthy, Lanette Fugit, Andrew Moxham, Crystal Lowe, Nels Lennarson, Patrick Gallagher, Patrick Sabongui, Reese Alexander, Matthew Del Negro, Adrian Hough, Michael Coleman, Peter Graham-Gaudreau, Stephen E. Miller, Dean Wray, Brent Stait, Paul Jarrett, Aleks Paunovic, Joel Polis, Ryan W. Smith, Jana Mitsoula, Steve Schirripa, Josh Blacker, Artine Brown, Joseph May, Jason Diablo, Elias Toufexis, Lindsay Collins, D. Harlan Cutshall, Jenn Bird, Christopher Pearce, Todd Thomson, Jason Edward Coleman, David-Paul Grove, James Bamford, Darren Dolynski, Mark Gibbon, Scott Heindl, Mark Gash, Kwesi Ameyaw, Jonathan Holmes, Bill Dow, Scott E. Miller, Noah Beggs, Ki Yurij, Kerry Sandomirsky, Paul Lazenby, Adam Lolacher, Colin Corrigan, Sharon Taylor, Ryan Jefferson Booth, John Innes, Sean Campbell, Richard Stroh, Christian Sloan, David Bloom, Sean Tyson, Aaron Craven, Terence Kelly, Robert Weiss, Sarah Deakins, Claire Rankin, Ron Selmour, Carmen Moore, Nickolas Baric, Christina Jastrzembska, Geoff Redknap, Johnny Cuthbert, Michael Puttonen, Matthew Walker, Jeremy Jones, Megan Leitch, Christian Bocher, Kirby Morrow (a.z., herec), Daniel Bacon, Courtenay J. Stevens

V podstatě spin-off na slavný StarGate SG-1 se povedl. Výborně vybraní herci, kteří své role zvládají s přehledem. Tvůrcům nechybí nadhled i vlastní "smrtelnost" ve smyslu těžkého života seriálu na televizní obrazovce. Propojení s SG1 funguje také velmi dobře a kromě všeho zmíněného a z SG1 převzatého je tu hlavně velké kouzlo Atlantidy samotné...(11.6.2009)

For ME 93%(23.1.2008)

Větší seriálový Upgrade jsem jakteživ nezažil.(13.7.2008)

Fantastické! Neveril som, že to môže byť lepšie ako SG-1, ale áno, aj moju obľúbenú SG-1 to prekonáva. Oproti svojmu staršiemu predchodcovi totižto tento seriál nemá tak kolísavú kvalitu, na väčšinu dielov sa veľmi dobre pozerá, no a zopár epizód je top v rámci sci-fi žánru. Triky prepracovanejšie, po akčnej stránke maximálna spokojnosť. Myslím si, že na seriálovú tvorbu dosť veľkolepé, Wraithi dosť dobrí záporáci a na samotných hercov si človek veľmi rýchlo zvykne. Hlavne teda Jason Momoa a Joe Flanigan boli výbornou voľbou. Veľká spokojnosť.(27.9.2014)

Tak nám po piatich rokoch skončil seriál Stargate: Atlantis. Akých bolo tých päť rokov s ním? A odpoveď na túto otázku určite ľahká nie je. Predsa len, SG:A nám predviedol pár dokonalých, mnoho skvelých, vcelku dosť tých priemerných a určite nie málo tých skutočne zlých častí. Napriek, skutočne niektorým otravným hrdinom (Teyla), mnohým logickým chybám, ukážkovým stupiditám (návrat Carsona Becketta)či v mnoho prípadoch až neuveriteľne slabým hereckým výkonom a trikom si ma však tento seriál počas celých piatich rokov udržal. Možno je škoda že seriál neskončil o sériu skôr, možno by bolo hodnotenie vyššie, napriek tomu, ako fanúšik Hviezdnej brány menej ako štyri hviezdičky dať nemôžem. A na záver iba patetické: Zbohom SG:A, teším sa na filmové pokračovania a na SG: G. A ďakujem.(9.3.2006)

• - V úvodním díle „Rising“ je možné hned v úvodu seriálu spatřit antickou dívku, kterou o několik milionů let později najde SG1 zmrzlou v oblasti Antarktidy. Jedná se tak o odkaz na 4. epizodu 6. série s názvem „Frozen“. (Jacinda)

• - Produkce vlastní dva "puddle jumpery". Jeden je uzavřený a používá se při natáčení na lokacích. Druhý je otevřený a v něm se točí interiéry. (SG-1)

• - John Sheppard (Joe Flanigan) a Rodney McKay (David Hewlett) jsou jediní herci, kteří se objevili v každé epizodě seriálu. (AAnubis)