Oliver!

John Woolf

Ralph Kemplen

Kostýmy:

Phyllis Dalton

Oscar 5 : Nejlepší film, Režie, Výprava, Hudba - M, Zvuk + 6 nominací: Herec HR - Ron Moody, Herec VR - Jack Wild, Kamera, Kostýmy, Střih, Scénář - A(9.3.2004)

Klasický šedesátkový muzikál se všemi přednostmi a neduhy, které k němu patří. Zpracování od velkolepé výpravy (film byl komplet natočen v ateliérech) přes kostýmy až po práci se stočlenným komparzem bere dech, k záporům patří hlavní hrdina v podání nevýrazného Marka Lestera, který celý snímek projde pouze s udiveným výrazem a pootevřenou pusou značící zřejmě mírnou mentální retardaci. Obsazen byl nejspíš kvůli své andělské tvářičce. Všechno ale vynahrazují herci ve vedlejších rolích - zejména neuvěřitelný Ron Moody, jehož Fagin je i přes svou pitvořivost živoucí postavou a jeho sóla i společný zpěv se svými svěřenci patří k vrcholům tohoto muzikálu. Problém nastává, když se protagonisté snaží vyzpívat ze svých pocitů, které nám jsou stejně dávno jasné a pouze zdržují děj. I tak se jedná o příjemnou záležitost, vedle níž působí i notně slavnější Za zvuků hudby jako nudná a sentimentální slátanina.(31.1.2012)

Pět Oscarů ?! ... Snad ty vedlejší, ale film a režii - to snad ne ... Muzikály moc nemusím, ale když jsou kvalitní a hudba s písničkama je jakýmsi přechodem od jedné zápletky ke druhé, pak si je dokážu i vychutnat ("Sound of Music", "My Fair Lady", z těch novějších "Chicago" a "Moulin Rouge"). Tady se ale hlavní osnova příběhu odehrává právě při písničkách a mezi tím je pouze "vata". Herecké výkony (především malého Olivera) jsou velmi nevýrazné a mdlé (někteří zase až moc "divadelně" přehrávají). Oliverů Twistů už tu bylo dost a dost - no a tenhle mě zkrátka zklamal.(23.11.2004)

Rozpočet $10miliónovTržby USA $37,402,877Tržby Celosvetovo $40,000,000║ Muzikálové úseky fajn ostatné zas sú dosť rozťahané, minutáž dosť objemná na to aby dokázala naplno pútať. /60%/(22.1.2010)

Úplně normální filmový muzikál 60. let. Což myslím jako pochvalu.(6.4.2012)