Josefína Mutzenbacher

Rakousko / Západní Německo, 1970, 89 min

Kurt Nachmann

Heinz Hölscher

Gerhard Heinz

70%. Po "Jak to skutečně bylo" přichází původní verze (nebo naopak, každopádně jsem tuto chronologicky první verzi viděl až po té laděné více pornograficky). Verze z roku 1970 je zhruba tak odvážná jako zhruba o třicet let mladší hollywoodský film Sexuální praktiky pozemšťanů - aneb jsou vidět prsa a zadky, ale prakticky nic víc. To "hlavní" se odehrává především v rovině dialogů a vizuálních metafor. Na své si přijdou i znalci klasické hudby (a to nemluvím jen o novém aranžmá Na krásném modrém Dunaji) a ke slovu přijde dokonce i kramářská píseň (bohužel jen v němčině - DVD navíc neobsahuje české titulky, pouze německý a český dabing). Pro honiče nic, filmoví znalci si budou rochnit u (pro porno dost netypické) struktury snímku a kamery (flashbacky, rakursy). A na závěr titulek, který mě pobavil nejvíc: potenciální čtyřka je překryta obrovským razítkem s nápisem "Zakázáno, C. a K. cenzura."(21.1.2010)

• Aky

Na porno je to příliš krotké a na cokoliv jiného hloupoučké.(16.3.2011)

júúúúj(9.11.2013)

Klasika *****(25.11.2007)

• Subjektiv

Strašlivý film, v kterém omylem tu a tam prosvítá cosi jako sociální kritika, jež se ovšem do roku 1970 příliš nehodí. Ono frivolní, rozpustilé, lehce komediální ladění snímku ztrácí svůj cíl v podobě již neexistující formy šosáctví pod nóbl krustou "valčíkové a Prátrové" Vídně 19. století. Jinými, žel zprofanovanými slovy řečeno: "Je samo sobě účelem." Spíše než erotické vzrušení přináší zkrušení. Silná *.(20.10.2009)