Adam Šangala (TV film)

Dobrodružný / Historický

Československo, 1972, 3x57 min

Historicko-dobrodružný seriál podľa knižnej predlohy Ladislava Jégé. Adam nie je typický hrdina, skôr trochu smoliar, ktorému raz osud praje, inokedy nie. Jeho príhodám nechýba tragikomika ani čierny humor. Dobre zrežírované i zahrané, kvalitný produkt slovenskej kinematografie.(18.4.2005)

Historicko - romantická a navyše značne ironická freska nabitá slovenskými hviezdami. A mám taký pocit, že toto je jediný naozaj filmový zárez pre éterickú TATIANU HRIVNÁKOVÚ. (7.7.2009)(7.7.2009)

Adam Šangala nie je presne ten typ historického filmu aký si pod týmto pojmom predstavujem. Pašteka, ktorý sa podpísal pod scenárom vytvoril dramaticky zmysluplné a na dejové zvraty bohaté dielo, ktoré ale pod taktovkou Karola Spišáka nedovoľuje vytvoriť si nejaký vzťah k postavám. Tie len šablonovito spĺňajú úlohy scenárom pridelené a aj keď sú niektoré naozaj dobre zvládnuté nedá mi nespomenúť určitý pocit samoúčelnosti. V hlavných úlohách bez väčších rečí dominuje Ivan Palúch ako ústredná postava a potom kňaz v podaní Michala Dočolomanského. Ostatný sú akosi do počtu. Počet nepriateľov, intríg a osudových žien je až príliš bohatý aby sa mu dostalo dostatočného priestoru, aj napriek trom hodinám. Film totiž ako keby nevedel čo presne chce znázornením Šangalovho života povedať. Náznaky, na drámu alebo romancu tam sú, ale sú akosi nedotiahnuté. Veľké plus a vlastne jeden z hlavných kladov celého filmu je kamera Juraja Šajmoviča - dynamická, hravá a vyžívajúca sa v dlhých záberoch. Serál, ktorý nie je zlý na to v akej dobe vznikol, ale ktorý mi nedokázal veľmi čo ponúknuť. Takže lepší priemer.(28.4.2012)

Jeden z najlepších slovenských seriálov(16.3.2007)

jeden z najposobivejsich filmov slovenskej kinematografie, ak nie vobec najlepsi. zo zaverecnej sceny ma dodnes mrazy.(12.2.2008)

Tento trojdielny historický film mám moc rád. Ivan Palúch ako Šangala je výborný ale jasne tu prevažuje záporná postava v podaní Juraja Kukuru. Ten to zahral fantasticky. Nezabudnuteľný je aj J.Dódzy ( teátro prišlo). Atmosféra je vystihnutá presvedčivo. Pamätám si na scénu, keď sa cez božie oko dívali na sexi O.Šalagovú.......Už ťa čakám Adamko ha ha.....80%.(9.11.2010)

Vyborny trojdielny film s prihladnutim na dobu vzniku 1972 sa tvorcom mimoriadne vydaril. Putovave rozpravanie o ceste prenasledovaneho mladika a jeho osudy na potulkach svetom ktore ho nekoniec dovedu az k sibenici. Vyzdvihol by som asi Juraja Kukuru ktory tu podal podle mna svoj zivotny vykon. Jeho postavu som mal vo svojich mladych rokoch ako vzor najhorsieho zlosyna. "Vitaj Adamko, uz ta tu cakame". 85%(4.4.2009)

• Biopler

Povinné čítanie sa zmenilo v škole na povinné premietanie, ach to boli časy :) Príbeh má potenciál byť sfilmovaný oveľa lepšie a sofistikovanejšie.(7.1.2010)

Tento seriál považuji za jedno z nejlepších děl v historii československé televize. Co mě na něm dodnes bere, je ironický nadhled při vyprávění spletitých a dějově nabitých Šangalových osudů. Když ho Slovenská televize opakuje, vždy se dívám a pokaždé se znovu dobře bavím. Ivan Palúch je výborným prosťáčkem vláčeným krutými hornouherskými dějinami 17. století, Olze Šalagové to v roli zpupné šlechtičny náramně sluší a Juraj Kukura je padouch, jak má být. Pět hvězdiček!(9.8.2008)