Superman 4

Superman IV: En busca de la paz

Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy / Akční

Velká Británie, 1987, 90 min

• Davies182

Jo, ten film natočila Furie. Promiň, Kal´ele. První polovina možná obsahuje několik koukatelných scén a sem tam dokonce probleskne i ta nostalgie, jenomže... zbytek je příšerný. Nuclear Man, který má ve slovníku pouhé ARRRGHHH; akční scény k pláči; americký patos bijící do očí... Třikrát ne a třetí díl je oproti tomuhle oscarový snímek. P.S. Tak jsem je viděl všechny :-P. UPDATE: Upravuji hodnocení na alespoň jednu hvězdu, čistě z úcty k pláštěnce.(5.4.2011)

Rozpočet $17miliónovTržby USA $15,681,020Tržby Celosvetovo $19,300,000/20%/(6.1.2008)

• choze

K tomuto filmu se vztahuje hromada zajímavostí a kuriozit. V prvé řadě se prakticky kompletně změnil producent a štáb. Čtyřku jako jedinou neprodukovalo duo Salkind/Spengler, nýbrž jiný proslulý a úspěšný producentský tým (bohužel proslulý a úspěšný v poněkud jiné lize) a sice Menahem Golan a Yoram Globus a jejich fabrika na akční béčka Cannon Films. Rozpočet byl tím pádem nejnižší ze všech dílů (36 milionů, zatímco první dva stály po 55) a později byl ještě brutálně skrouhnut na "pouhých" 17 milionů. To mělo za následek mj. odchod trikařského týmu, co dělal první 3 díly a SUPERGIRL a zrecyklování řady trikových scén z předchozích filmů. Z ekonomických důvodů se také natočila drtivá většina externích záběrů v Anglii, protože Golan a Globus odmítli natáčet v New Yorku. Producenti se zpočátku také snažili angažovat oba původní režiséry Richarda Donnera (S) a Richarda Lestera (S2,S3), ale oba odmítli a nahradil je akční řemeslník Sidney J. Furie, který rok předtím natočil hitovku ŽELEZNÝ OREL (takže o létání v oblacích věděl svoje). Příliš nadšený z nabídky na čtyřku nebyl ani Christopher Reeve, který se po třetím díle nechal slyšet, že podle něj už není kam jít v sérii dál a který nakonec přijal s podmínkou, že mu pak studio bude financovat jeho vlastní projekt. Reeve se také spolu se scenáristy Konnerem a Rosenthalem, kteří nahradili scenáristy předchozích tří dílů Davida a Leslie Newmana, podílel na námětu filmu. Kdo hotový film viděl, toho asi nepřekvapí, že vzdor velmi nízkému rozpočtu si nevydělal ani na náklady (utržil 15,5 milionu). Komerční krach pak vedl jednak k zavrhnutí plánovaného pátého SUPERMANA alias NEW SUPERMANA (producenti pro něj chtěli použít třičtvrtě hodiny materiálu vystřiženého ze čtyřky a Reeve v něm neměl hrát, ale měl ho napsat a režírovat) a druhak ke skrečování celovečeráku o Spider-Manovi. Takové škody. A málem bych zapomněl, že je to jediný díl v sérii s podtitulem.(28.1.2006)

• Legas

Jedna průměrná epizoda ze čtvrté řady seriálu o Supermanovi - takový pocit jsem měl při sledování čtvrtého filmu. Triky nejsou tak úplně špatné (až na "lety" proti kameře - to je příšernost), ale to by u filmu nesměl být uveden rok jeho natočení. Jo kdyby se jednalo o rok 1977, pak bych to odkýval, ale 4 roky před trikovou revolucí v T2, to ani náhodou. Pokud jste fanoušci a dokážete brát leccos s nadhledem, pak si "Cestu pro mír" dozajista užijete. Chvílemi jsem měl pocit, že jde snad o úmyslnou parodii (v tom případě dávám ****), ale brát to vážně, dal bych snad odpad!(6.9.2006)

S každým dalším dílem žasnu, kam až tahle série došla. Děj je naprosto ideální pro komixové zpracování, ale asi ne každé Supermanovo dobrodružství je vhodné pro stříbrné plátno. Sice je to opravdu velká šílenost, ale pořád jsem viděl hromadu větších průšvihů a ani jsem se nenudil..spíš divil.. proto následující hodnocení. 51%(13.5.2011)