Superman 4

Superman IV: En busca de la paz

Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy / Akční

Velká Británie, 1987, 90 min

• Tommassi3

"Mír nastane až tehdy, když ho budou chtít lidé tolik, že jejich vládám nezbude, než jim ho dopřát.."(21.3.2014)

Překvapivě o něco lepší než předchozí díly. Podle mě nejzdařilejší z celé série.(22.2.2009)

Superman počtvrté s tváří Christophera Reevea. Tak v rámci možností rozpočtu se jedná o slušné pokračování. Oproti předchozím filmům jsou triky a výprava o něco slabší. Do filmu se vrátil původní herecký ansábl z prvních dvou dílů. Takže opět je tu Lois nebo Luthor. K nim přibyli nové postavy, především protivník Supermana Nuclear Man, který působí jako action figure (a to doslova) - svalovec, který pronáší své "First, I have fun či Destroy Superman". Určitě je důsnojný protivník k Supermanovi, který šlehá své nukleární blesky, čímž likviduje město a Supermana. Christopher Reeve a Gene Hackman hrají své postavy opět naplno. Další nové postavy jsou synovec Luthora či Clarkova šéfová Lacy na kterou žárlí Lois. Takže v rámci námětu je to dobré. Ovšem projevilo se to, že rozpočet byl zhruba o polovinu nižší než u Supermana III. Tudíž některé scény občas působí trochu naivně a lacině. A třeba oceńuji to, že Superman IV se odehráva okamžikem i v Rusku, tak jako třeba Superman II ve Francii. Nesouhlasím s některými názory zde, že byl Superman IV šit horkou jehlou, čtyřka vznikala zhruba rok (1986-1987) a uveden byl v letě 1987. Avšak trřzby nebyly takové, jaké tvůrci očekával, v amerických kinech utržil pouze 15,6 milionů dolarů, což byl oproti předchozím neskututečný propad (jako kdyby na tenhle film, šli pouze fanoušci komiksu). Film měl možnost režírovat Richard Donner (Superman jednička), ale odmítl. No škoda. Své pozice režiséra se Sidney J Furie zhostil nadmíru dobře. A předvedl nám pořádnou akční popcornovou zábavu. Takhle pokud má zhodnotit Supermana IV s předchozími díly, tak můj žebříček je: S1, S2, S4, S3. Tento film mohl být mnohem lepší kdyby měl stejný rozpočt (nebo podobný) jako předchozí filmy. Ale, co si budeme povídat: tržby jednotlivých dílů klesaly, takže to tvůrci chtěli natočit levněji za vidinou zisku. Stačí se podívat na americké tržby S1 utržil 134 mil., S2 108 mil., S3 59 mil, - (takže dvojka měla oproti jedničce o 26 milionu méně, trojka měla zhruba o 50 mil. méně něž dvojka. Tudíž se u čtyřky očekávaly tržby zhruba okolo 30 milionů - proto byl rozpočet zkrouhnut na 17 milionu - za vidinou zisku, avšak nestalo se tak, a americké tržby pokryly zhruba jen náklady. Zajímavostí je, že byl v plánu pátý díl, kde měl Superman zemřít a vstát z mrtých. K jeho realizaci nedošlo a zůstal jen v podobě scénáře v první polovině 90 let. Oficiální webové stránky k filmu: http://www.supermaniv.com/index.php(16.3.2012)

• Don Jebal

Rozpočet: 17 000 000 $ Otvárací Víkend: 5 683 122 $ (v 1 511 Kinách) Tržby USA: 15 681 020 $ Tržby Celosvetovo: 19 300 000 $(30.4.2012)

• anais

Skvělá Williamsova hudba je asi to poslední, co zbylo z vypilovaného Donnerova Supermana. Mezi prvním filmem s Reevem a čtvrtým pokračováním je rozdíl asi jako mezi Saudkovou „Muriel a andělé“ a jeho současnými „komiksovými“ výtvory typu "Velký den v Temelíně". Ta tam je velkolepost, rozmáchlost a svěžest. Místo ní přišla didaktičnost, trapnost, a nepochopitelně dementní nápady (sbírat jaderné rakety do obří síťovky? WTF?). I přes to všechno má čtvrtý Superman svoje kouzlo. Jako by se svou neskrývanou naivitou blížil těm nejstarším příběhům z Action comics.(30.9.2006)

• - Na postu dabéra Supermana (Christophera Reeva) se poprvé objevuje Jan Šťastný, který tak nahradil zemřelého Vladimíra Dlouhého, jenž nadaboval předchozí tři díly. (cinemag)

• - Film byl zkrácen z původních 134 na 90 minut. (Karlos80)

• - Snímek se umístil na 40. místě v žebříčku nejhorších filmů všech dob sestaveném čtenáři časopisu "Empire". (orkadimenza)