Superman 4

Superman IV: En busca de la paz

Dobrodružný / Sci-Fi / Fantasy / Akční

Velká Británie, 1987, 90 min

• higuain

Nuže, co k tomu říct... Snad jen to, že Batman & Robin a s ním všechny ostatní komiksové propadáky jsou oproti tomuhle ryzí veledílo.(18.9.2014)

• Xmilden

Jedním slovem tragédie! Tohle opravdu mohlo vzniknout pouze v Golan Globusu. Na filmu je vidět každý cent a to doslovně. Ale tentokráte je vidět každý cent, který se zde nepoužil. Triky jsou po 9 letech přímo otřesné. Jak je možné že film z roku 78 má mnohem lepší triky než z roku 87. Příběh by nemusel být zase tak debilní, navíc zde opět figuruje i Lex Luthor. Jenže těch logických kopanců je zde prostě příliš mnoho. Povedenou scénu jsem ve filmu zaznamenal pouze jednu a to když si Clark se Supermanem stále mění místa, když jdou k Lois na návštěvu. Celý film nejlépe dokumentuje scéna, kdy Superman při bitce na Měsíci raději opečovává americkou vlajku než aby zlikvidoval hloupého Nuclear Mana. Věděli jste že je možné ve vesmíru normálně dýchat? Rekapitulace jednotlivých dílů: I - 75%, II - 55%, III - 45%, IV - 10%.(4.12.2012)

• liquido26

Naprosto zbytečný film. Christopher Reeve jako Superman bude sice vždycky super, Hackmanův Luthor bude taky fajn, ale jinak je tento film úplně k ničemu. NUDNÝ příběh, žádná výrazná scéna, dementní záporák Nuclear Man, pokus o jakousi rodinnou komedii - Superman a Clark mají rande s Lois a Lacy a z toho vyplývají různé komické situace. No zkrátka myslím, že dvěma hvězdičkama jsem ještě hodnej :-D(4.3.2011)

• choze

K tomuto filmu se vztahuje hromada zajímavostí a kuriozit. V prvé řadě se prakticky kompletně změnil producent a štáb. Čtyřku jako jedinou neprodukovalo duo Salkind/Spengler, nýbrž jiný proslulý a úspěšný producentský tým (bohužel proslulý a úspěšný v poněkud jiné lize) a sice Menahem Golan a Yoram Globus a jejich fabrika na akční béčka Cannon Films. Rozpočet byl tím pádem nejnižší ze všech dílů (36 milionů, zatímco první dva stály po 55) a později byl ještě brutálně skrouhnut na "pouhých" 17 milionů. To mělo za následek mj. odchod trikařského týmu, co dělal první 3 díly a SUPERGIRL a zrecyklování řady trikových scén z předchozích filmů. Z ekonomických důvodů se také natočila drtivá většina externích záběrů v Anglii, protože Golan a Globus odmítli natáčet v New Yorku. Producenti se zpočátku také snažili angažovat oba původní režiséry Richarda Donnera (S) a Richarda Lestera (S2,S3), ale oba odmítli a nahradil je akční řemeslník Sidney J. Furie, který rok předtím natočil hitovku ŽELEZNÝ OREL (takže o létání v oblacích věděl svoje). Příliš nadšený z nabídky na čtyřku nebyl ani Christopher Reeve, který se po třetím díle nechal slyšet, že podle něj už není kam jít v sérii dál a který nakonec přijal s podmínkou, že mu pak studio bude financovat jeho vlastní projekt. Reeve se také spolu se scenáristy Konnerem a Rosenthalem, kteří nahradili scenáristy předchozích tří dílů Davida a Leslie Newmana, podílel na námětu filmu. Kdo hotový film viděl, toho asi nepřekvapí, že vzdor velmi nízkému rozpočtu si nevydělal ani na náklady (utržil 15,5 milionu). Komerční krach pak vedl jednak k zavrhnutí plánovaného pátého SUPERMANA alias NEW SUPERMANA (producenti pro něj chtěli použít třičtvrtě hodiny materiálu vystřiženého ze čtyřky a Reeve v něm neměl hrát, ale měl ho napsat a režírovat) a druhak ke skrečování celovečeráku o Spider-Manovi. Takové škody. A málem bych zapomněl, že je to jediný díl v sérii s podtitulem.(28.1.2006)

• Pepinec

Pomáda versus trvalá, červené slipy proti zlatým legínám. Sranda, jakou měli lidi představu o superhrdinech, než jsem se narodil...(17.12.2015)

• - Část proslovu Supermana na konci filmu je inspirována jedním z projevů Dwighta D. Eisenhowera. (Petr23)

• - Jedná se o jediný film ze supermanské tetralogie s Christopherem Reevem, který nebyl v České republice ani 25 let od jeho uvedení nikdy vysílán. (cinemag)

• - Snímek se umístil na 40. místě v žebříčku nejhorších filmů všech dob sestaveném čtenáři časopisu "Empire". (orkadimenza)