Tento dětský film předělu mezi přímou sovětizací infikovanou tvorbou první poloviny padesátých let a jejím postupným vývojovým překonáváním na jedné straně sice zůstává poplatný dobové propagandě, na straně druhé ji však eliminuje citivým zachycením a zachováním dětského pohledu na události druhé světové války. Právě jeho syrovost je patrně nejsilnějším místem filmu.(27.8.2007)

Kéž by se děti ve školách chovaly tak, jako tomto filmu...I přes to, že film je komunistickým dílem, není to zas taková propaganda, jak by se dalo očekávat.(18.10.2009)

Film, ve kterém jsou ukazováni lidé tak stateční, že nad tím srdce zaplesá. Němci jsou bestie, domorodci prima, až na pár zrádců, a Jurášek je u všeho, umí mlčet, neověřuje si kamarády z východu, věří, že jim jde o správnou věc. Je třeba znovuobjevit tento film pro naši mládež, protože Jurášek je pro ně dobrým příkladem.(30.4.2011)

Hezký -dnes asi hodně úsměvný film ... Malý hrdinové vs dnešní "smradi" :-)(10.6.2010)

Kdyz opomenu idylicky vztah Juraska s ruskym vojakem a tu babku, ktera me iritovala od zacatku do konce, tak se jedna o celkem zdarily film pro mladez. Avsak pro mladez te doby, nedokazu si predstavit, ze by se dnes nekdo z dospivajicich " videl " v hrdinech tohoto filmu.(23.10.2011)

Podle filmu to vypadá že polovina národa byla u partyzánů, a druhá jim pomáhala... Jinak míra naivismu a propagace úměrná roku vzniku. Kupodivu skoro žádný soudruh.... Pro zajímavost roli Juráška hrál syn písničkáře Karla Hašlera.(6.10.2009)

• Kragujevac

Naivní a hloupé. Existuje mnoho lepších dětských snímků o válce z té doby.(9.6.2013)

Jako malé jsem hltal knížku a i film se mi líbil moc. Z nostalgie 4(21.2.2011)

• Azurka

Vlastním i knižní předlohu, když pominu poplatnost tehdejší době, tak knížka vyznívá pro děti docela dobrodružně a vzbuzuje touhu jít ve stopách hlavních hrdinů - což byl samozřejmě úmysl tvůrce. Ve filmu mi toto nadchnutí chybí, na druhou stranu z filmu více vyznívá vliv války, než komunistická propaganda. Dnešním dětem však asi film nic neřekne, rusky neumí a o pionýru také nic netuší, partyzáni už dávno nejsou jejich hrdinové...(25.7.2011)