Asterix a Vikingové

Asterix and the Vikings

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

Francie / Dánsko, 2006, 78 min

• Hal_Moore

Tak tvůrci dokázali zprznit jedny z mých největších dětských hrdinů, a to způsobem nevídaným. Nejen, že nechtěně upustili od vtipné formy, nejen, že opakují dokola stále viděné. Oni museli do filmu zakomponovat moderní prvky, aby na film přišlo co nejvíce teenagerů - trance, moderní písničky, mobilopták.. Pár scén je sice vtipných (příchod do tábora Římanů, dále pak.. Tak pardon, jen jedna scéna si může dovolit o sobě prohlašovat, že je vtipná). Jinak je film zcela kýčovitý a zcela jednoznačně namířený na mladší publikum - to byly i filmy předchozí, ale ty alespoň nekašlaly na diváky dospělejší. Asterix a Vikingové se tedy stává dalším zklamáním a zařazuje se mezi ostatní tuctové, neoriginální a celkově špatně provedené animáky roku 20006. Aspoň, že film nic moc nevydělal.(7.8.2007)

Nebolo to zlé, ale tie moderné vychytávky si skutočne mohli odpustit.(27.3.2008)

• Isherwood

Základní premisa celé série s Asterixem a Obelixem spočívající v heslu „Dej římskému legionáři do držťky!“ je pryč a s ní se vytratilo i ono kouzlo, jímž oplývali předchůdci tohoto díla (o hrané verzi raději taktně pomlčím). Celé schéma příběhu se zeštíhlilo na bojový výcvik náčelníkova metrosexuálního synovce a na protější straně stojící partu Vikingů, kteří se chtějí naučit strachu. Celá zápletka však postrádá ráznější náboj, který by ji opravdu vynesl na Olymp zábavy. Vršení gagů představuje nekontrolovanou dávku neinvenční beznaděje, jakou vůbec jde vyplodit. O tom, že Obelix má rád divočáky každý ví, že kouzelný lektvar dělá divy i se staříky taky, tak proč se tím tvůrci vůbec zaobírají? Respektive jde spíše o to, že právě tohle jsou jediné „frky“, kterých se dočkáme. Zbytek je zoufalá vata, který je dneska k vidění v každém druhém animáku. Snaha o modernizaci (trance party a vůbec celá písničková intermezza jsou otravná) má přesně opačný efekt a shazuje snímek za hranice trapnosti, z níž se už ničím jiným nevyhrabe. Legenda se sice pohřbila už před lety hranou verzí, ale kreslíři jí zdatně sázejí na hrob macešky…(2.10.2006)

Po těch dvou hraných dílech sem si už celkem zvyk na Depardieho a Claviera a tak mi chvilku trvalo než sem se přeorientoval na animovanýho Asterixe a Obelixe. Nicméně se nejedná stejně o žádnej převratnej díl. Je to vcelku normální asterix s několika povedenýma fórkama a s průměrným příběhem. Ale díky kratší stopáři to ani moc nevadí a zabaví to slušně,ale už sem viděl daleko lepší díly(12.8.2007)

• Trellíno

Hm, fajn. Když si v roce 1994 vzali Asterixe do parády Němci a přivedli na svět příšernost Asterix v Americe, tak jsem si říkal, že už snad ani nemůže být hůř. Po patnácti letech se toho ujali Dánové a podělali to snad ještě víc, než jsem si vůbec dokázal představit (nehledě na moje těšení se po zdejších více než kladných ohlasech). Příběh na úrovni myšlenek pětiletého dítěte (a to přitom předloha Asterix a Normani patří mezi komiksy určitě minimálně do lepší poloviny). Bitky úplně na nic. Humor se jaksi kamsi naprosto vytratil. U moderních a do AsterixoObelixovského vesmíru absolutně se nehodících vložek (téměř taneční party po příjezdu Zničehonixe + hafo dalších hudebních čísel) jsem nevěřícně kroutil hlavou a říkal si, jestli tohle mám vůbec zapotřebí (to se mi přitom druhý hraný maximálně ulítlý celovečerák hodně líbil). Asterix a vikingové je bohužel hodně nedůstojný návrat, který těm nejlepším kouskům (Asterix v Británii, Asterix a překvapení pro Césara) nesahá ani po kotníky. Teď mě napadá otázka, jestli jsem úplně mimo, a nebo vám vážně přijde tenhle paskvil srovnatelný s tím nejlepším, co vzniklo na poli animáků o Asterixovi s Obelixem. Asi by to chtělo trošku soudnosti. Po tomhle zklamání bych si přál, aby snad už ani raději další animáky podle Goscinnyho předloh nikdy nevznikly. Možná jsem hodně přísný, ale za to holt může ta kompletní sbírka všech komiksů, co se tu vedle mě válí v poličce. Uf, maximálně nasr.. odcházím od klávesnice a jdu si pustit jeden ze dvou výše jmenovaných kousků z let osmdesátých a budu se snažit si vsugerovat, že se mi dnešní hodně smutný zážitek jenom zdál.(6.10.2006)