Laskavý divák promine (TV seriál)

Drama / Historický / Životopisný

Česko, 1994, 5x70 min

Jaroslav Dudek

Ivo Pelant

Alois Nožička

Vladimír Dlouhý, Ilja Racek, Zuzana Bydžovská, Petr Nárožný, Ivan Trojan, Miroslav Vladyka, Josef Somr, Dana Morávková, Karel Augusta, Otakar Brousek st., Kateřina Brožová, Zdeněk Dušek, Ladislav Frej st., Libuše Geprtová, Petr Haničinec, Jiří Havel, Libuše Havelková, Roman Hemala, Lukáš Hlavica, Eva Horká, Karel Hovorka ml., Rudolf Hrušínský ml., Ivan Hruška, Martina Hudečková, Eva Jakoubková, Leoš Kaltofen, Jaroslav Kepka, Dalimil Klapka, Jiří Knot, Petr Kostka, Věra Kubánková, David Matásek, Jaromír Meduna, Růžena Merunková, Ladislav Mrkvička, Pavlína Mourková, Jiří Němeček, Petr Pelzer, Pavel Pípal, Jiří Pomeje, Bronislav Poloczek, Simona Postlerová, David Prachař, Ladislav Potměšil, Jana Preissová, Magda Reifová, Ivan Richter, Boris Rösner, Otto Rošetzký, Petr Rychlý, Jiří Schmitzer, Svatopluk Skopal, Břetislav Slováček, Jitka Smutná, Kamila Špráchalová, Simona Stašová, Jan Šťastný, Milan Stehlík, Věra Tichánková, Pavel Trávníček, Klára Pollertová-Trojanová, Marcel Vašinka, Josef Velda, Oldřich Velen, Josef Větrovec, Oldřich Vlach, Lenka Vlasáková, Rudolf Vodrážka, Lucie Vondráčková, Jana Vychodilová, Jiří Zahajský, Zdeněk Žák, Pavel Zedníček, Veronika Žilková, Stanislav Zindulka, Martin Zounar, Lucie Kožinová, Ondřej Vetchý, Jiří Hruška, Vladislav Beneš, Karel Polišenský, Jan Morávek, Klára Lidová
  • Paity

Vladimír Dlouhý mi svým herectvím nikdy neseděl a to ani když hrál v Arabele. Skoro mě tam vyloženě točil... a teď skočil na Nerudu...(19.6.2013)

"Něco ti řeknu, Janku.. Ty budeš jednou velký básník !! Ne, nic neřikej !! To já poznám.. Ale lidé tě nebudou číst.."(14.6.2014)

Schopnost vnímat klasiky českého devatenáctého století jako živé lidi s jejich slabšími i silnějšími stránkami a objevovat v jejich vcelku všedních životech prvky nadčasového a velkého poetikou všedního dne byla vždy vzácná. Dnes je endemitní. Kvinteptych ze života jednoho z největších Čechů, muže, který za svého života byl více ctěn jako novinář, ale sám sebe považoval za básníka, patří do této nečetné série pozitivních výjimek. Důkladná znalost dobových fakt, chválabohu nešetrná důslednost v pojetí výpravy, ale i schopnost nadhledu z tohoto volného cyklu televizních inscenací dotvářejí poutavý celek pěti sond do básníkova života. Neméně výstižně i průhled do české společnosti druhé poloviny devatenáctého století. Důvěrnost kamery pracující s velkým detailem i brilantní výkon Ilji Racka (svou suverenitou připomíná tehdy mladšího, ale neméně strhujícího Václava Vosku roku Pražského jara) jako průvodce dotvářejí neobyčejně působivé dílo nedoceňovaného dalšího velikána české režie poslední čtvrtiny dvacátého století Jaroslava Dudka. Nadčasová nadčeskost češství - tak lze asi nejvýstižněji shrnout nadčasovost vlídné nerudovské sebeironie VÁŽENÉHO DIVÁKA pro připraveného diváka všech generací. Zbývá jediné a všetečné: proč tento příběh již dávno nebyl zdigitalizován a z jakých důvodů - pokud to stačím sledovat - není alespoň opakován? O mores, o tempora!(15.2.2008)