Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Za peníze se dá koupit všechno. Za ty falešné jen něco. Český kriminální film.  Bývalý bezpečnostní referent Josef Lachman (Martin Růžek) si odseděl dvanáct let ve vězení za to, že se v roce 1947 nechal podplatit a pomohl k útěku z vazby bývalému esesákovi Meyerovi. Po propuštění na svobodu se nechá zaměstnat tam, kde všichni o jeho činu vědí, tentokrát na stavbě přehrady, jako obyčejný řidič. Jeho cílem je dostat se k zakopané bedně s anglickými librami, o které se dozvěděl od Meyera. S pomocí minéra Rokose (Rudolf Deyl ml.) se Lachmanovi podaří peníze získat a schovat u dcery Evy (Alena Vránová). Plánovaný útěk za hranice se však od začátku začne komplikovat. Eva proti otcově zákazu utratí nějaké libry v Tuzexu, alkoholik Rokos začne Lachmana vydírat. A to Lachman netuší, že bankovky, do kterých vkládal veškeré své naděje, jsou ve skutečnosti padělky. Hitlerova vláda je totiž vyráběla v jednom z koncentračních táborů... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (56)

MickeyStuma 

všechny recenze uživatele

Temná kriminálka točící se kolem falešné anglické měny vyrobené v době 2. světové války. Démonický Martin Růžek své záporné postavě dodal nezaměnitelné kouzlo. Policie jde přísně a neustále kupředu a snaží se neudělat chybu. Josef Bek je opět v roli vyšetřovatele neodolatelný. Příběh se přísně drží tématu a nezabývá se zbytečnostmi. Dnes už má snímek dokonce i historickou dokumentární hodnotu. Je zde např. zachyceno staveniště přehrady i s používanou technikou. To se dnes už málo kde vidí. Snímek z oblasti krimi patří k těm lepším, které ve své době vznikly. ()

Vesecký 

všechny recenze uživatele

Zpočátku se mi to zdálo poněkud nedotažené i naivní (odstraňování granátů kolem bedny s falešnými librami), ale postupně to nabralo na dramatičnosti. Na Cikána, kterého jsem znal především ze starých filmů, skutečně dobré dílo, měl ovšem kolem sebe dobré herce. Martin Růžek v netradičně záporné postavě, výborný ustrašený Vladimír Ráž a naivní Alena Vránová, dobrý Rudolf Deyl, štěk mladičké Miriam Kantorkové... Dobrá detektivka na pondělní večer. ()

Reklama

farmnf 

všechny recenze uživatele

Detektivka z padesátých let, které nelze nic vytknout. Chvílemi spíše psychologický film. Od Růžka se nečeká, že bude klaďas. Od Deyla se spíše čeká, že bude nezodpovědný opilec. Od policajtů se čeká, že budou socialisticky geniální a od Miloše Kopeckého, že bude kurevník a vekslák. No a tak se taky stalo. Vše vyšlo na výbornou. Alenu Vránovou jsem ale nepoznal. Film nese poselství. Žiješ-li člověče v padesátých letech v komunismu, po ničem netuž, nikam nesměřuj, měj strach. To se vyplácí a hezky to ztvárnil Vladimír Ráž. ()

topi 

všechny recenze uživatele

Výborná kriminálka téměř noirovského charakteru, skoro vše se odehrává na stavbě přehrady ve špinavém a potemnělém prostředí, kde jako řidič nákladního auta začíná pracovat bývalý vězeň Lachman (úžasnej Martin Růžek) a chce vykopat anglické libry, které si po válce kousek od stavby ukryl v zemi v kufru a vzít roha za kopečky. Jenže má kufr zaminovaný a potřebuje zkušeného minaře, kterého najde v alkoholu holdujícím Rokosovi (Rudolf Deyl) a ten mu kufr po chvíli váhání odminuje. Jenomže to nechce zadarmo a začne Lachmana vydírat a chtít stále víc peněz. Lachman v něm začne vidět velké nebezpečí a musí rychle jednat...Lachmanovu dceru hraje rázná Alena Vránová a jejího připosraného manžela Vladimír Ráž. Všechno perfektně zahrané charaktery. Snad jen vyšetřující kriminalisté jsou trochu křečovití a jejich metody méně přesvědčivé. Každopádně je ale Konec cesty kvalitně natočený snímek a zároveň poslední režijní počin Miroslava Cikána, kterému navrch přidává bezvadná kamera Václava Huňky a dramatická a na svou dobu novátorská hudba Štěpána Luckého. ()

Schlierkamp 

všechny recenze uživatele

Československé drama, v němž hraje M. Růžek hlavní roli propuštěného vězně Josefa Lachmana, jenž se dostane k obrovskému válečnému majetku, bohužel pro něj však v britských librách, což nebylo v roce 1959 zrovna výhodné. Plán utéci spolu s dcerou (energická A. Vranová) a zeťem (ustrašený V. Ráž) na Západ nebyl špatný, avšak vzhledem k tomu, že dáma musela nejdřív vyměnit libry za bony a zakoupit v Tuzexu zboží, neměl naději na úspěch. Její nerozumné počínání neuniklo bdělému zraku bezpečnostních složek a tehdejší všemocná policie, ve složení klasicky na oko přátelský nadporučík J. Bek a jeho věrný asistent G. Heverle, okamžitě rozjela vyšetřování. Právě druhou polovinu snímku hodnotím jako velmi působivou, pominu-li nezbytnou iluzi neomylnosti a nepřemožitelnosti Státní bezpečnosti, jevila se mi na tu dobu nadprůměrná, podpořená skvělými hereckými výkony. Nejvýrazněji působil pochopitelně představitel hlavní role ledově chladný řidič Lachman na stavbě přehrady, po celou dobu snímku vrhající nepřátelské a agresivní pohledy. V roli výstředního minéra Rokose svůj tradiční nadstandard předvedl klasicky ukecaný, všeznalý a vychytralý R. Deyl. V malých rolích překupníků valut se objevili též M. Kopecký a R. Hrušínský. Pro neznalého diváka snímek nabízí i ukázku, jak to chodilo v Tuzexu na konci 50. let a také jak měli nacisté svou válečnou ideologii promyšlenou, neboť kromě vojenské ofenzivy útočili na Spojence i v ekonomické rovině, např. tiskem falešné měny, záškodnicky pouštěné do oběhu. Poslední filmařský počin M. Cikána Konec cesty je dle mého názoru zajímavé dílo zkušeného režiséra, s netradiční tematikou a skvělými herci. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (6)

  • První český film, na kterém spolupracoval jako odborný poradce Karel Kalivoda, tehdejší policejní eso a ředitel české kriminální policie. Jednalo se o jeho dlouhodobou aktivitu, aby se ve filmech stran policejní práce neobjevovaly nesmysly. (sator)
  • Když Lachman (Martin Růžek) po propuštění z vězení jde za svou dcerou Evou (Alena Vránová), nachází se na rohu ulic Murmanská a Omská (Praha 10 – Vršovice) v sousedství Kubánského náměstí (v letech 1961–1991 přejmenováno na Náměstí Kubánské revoluce). Při útěku ze stavby jede Lachman s nákladním vozem do Petrské ulice (Praha 1). Závěrečná scéna se pak odehrává na pražském hlavním nádraží mezi I. a II. nástupištěm. (Robbi)
  • Podnik Silexit, situovaný na Jungmannově náměstí naproti paláci ARA, bývalému obchodnímu domu Perla, v němž pracují Jindřich Kostka (Vladimír Ráž) a jeho kolega Jirák (Miloš Kopecký), je fiktivní. (Robbi)

Související novinky

Noir Film Festival již tento čtvrtek

Noir Film Festival již tento čtvrtek

17.08.2020

Projekcí vizuálně podmanivého klasického filmu noir Špinavá dohoda bude ve čtvrtek 20. 8. na královském hradě Křivoklát slavnostně zahájen 8. ročník Noir Film Festivalu. Čtyřdenní žánrová přehlídka… (více)

Reklama

Reklama