Dech života

• slovenský

Dych života

Akční / Dobrodružný / Krimi / Thriller / Romantický

Velká Británie / USA, 1987, 130 min

No tak co se zmenilo, Moorea vystridal Dalton, Maxwell vystridala Bliss (coz je dobre, mladej Bond svadejici duchodkyni, to by fakt neslo). Jinak je ale vse vicemene pri starym. Opet ne nicim zvlast zajimavej pribeh (ale cast v Ceskoslovensku je vtipna), ale musi se nechat, ze jsem se v tom obcas ztratil, precejen je docela promakanej. Opet mizernej zaporak, jsou tu vicemene tri a jeden slabsi nez druhej. Cekal bych lepsi triky, ale ty jsou na stejny urovni jako minuly dily. Ale neco se precejen zmenilo. Cely to vypada trosku modernejs, sviznejs a realistictejs. Ubyl totiz humor, ale neubyla nastesti zabavnost. Skoda, ze film neni akcnejsi, Dalton by to urcite zvladnul. Ten je totiz jednak celkem mladej, nevypada uplne nejhur, takze mu to baleni zenskejch muzete verit, zvladne i nejakou tu bitku a s pistoli nebo tezsim kalibrem si taky poradi. No a herecky to taky neni spatny, takze bych mel chut rict, ze to je docela sympatickej Bond. Jenze tu je jedno ale, Dalton v tom proste jeste neumi chodit, takze ty typicky bondovsky hlasky a gesta mu moc nejdou, coz je skoda, obzvlast, kdyz dostane docela slusnou sadu vychytavek. Co se tyce bondgirl, zase to je jedna z tech vetsich, ktera neslouzi pouze k tomu, aby ji Bond protah a zahodil, ale je tu vicemene celej film, ma slusne napsanou postavu a pro dej neni uplne nedulezita. Akorat je skoda, ze je to tak trochu pitoma blondynka a krasy taky nejak extremne nepobrala, protoze jinak to mezi ni a Bondem jiskri. Takze celkove jsem spokojenej, vse vypada sviznejs, zivejs a dravejs, hudba, ackoliv klasicky motivy, tak je taky takova drsnejsi a ty dve hodiny utecou jako nic.(1.2.2010)

Na jedné straně oživení, na straně druhé stejné koleje, prostě nic moc objevného. Ale Timothy Dalton je sympatickej. 70%.(24.8.2009)

Výborná bondovka, která se od Moorovek liší hlavně tím, že není tak šíleně nadsazená. Agent 007 v podání Timothy Daltona je pojet úplně jinak než ty s Connerym či Moorem a musím říct, že mě to sedlo. Dalton přímo oplývá charismatem a do role Bonda mi přesně zapadl. Škoda, že nedostal nabídku na více pokračování. Určitě jedna z těch lepších bondovek......(2.1.2008)

Je mi to líto, ale tahle Bondovka je jedna z těch slabších. A není to vinou Johna Glena, který natočil několik hodně dobrých Bondovek, vina není ani na straně Timothyho Daltona, který charismem dozajista oplývá a je příjemnou kombinací Conneryho a Moorova Bonda. Problém je v nevyrovnanosti scénáře. Zajímavý rozjezd, zajímavé finále. Prostředek je méně zajímavý, akční scény se mi zdají takové spíše béčkové. Ani prostředí Československa z toho neudělá nadprůměr. Dobrá Bondovka, ale nic víc než průměr.(20.8.2006)

„Škrtí rukami a stehnami.“ – „James, to je tvoj typ.“ Od Iana Fleminga som nikdy nič nečítal (nie, že by som sa tým chválil) a bondovky som nikdy nepokladal za svoj zvlášť obľúbený pod-žáner. Niektoré sa mi páčili viac, iné menej a u niektorých slávnych som sa tváril, že sa mi páčia, aby som plával s prúdom. Každopádne, dobrý akčný film, okorenený exotickými výpravami po celom svete (a k tomu špionáž, silácke dialógy, alkohol a ženy) je dobrá vec – ak sa vydarí. DYCH ŽIVOTA ma okrem dobrého Timothyho Daltona (v poradí štvrtého agent 007 – po Connerym, Mooreovi a Austrálčanovi Lazenbym a pred Brosnanom a Craigom) zaskočil „bratislavským fenoménom“, prostredníctvom ktorého sa do univerza agenta Jej Veličenstva prepašovala riadna dávka (nechceného? Vysoko pravdepodobne.) kuriózneho humoru (laserom prepílené auto VB, nápisy v slovenčine, hláška roka „Ty somár sprostý.“). Takže celkom podarená zábava s potrebným trademark (Q, M, slečna Moneypennyová) a silným hereckým obsadením (Rhys-Davies, Krabbé a tiež tradične vtipný Joe Don Baker, ktorý mimochodom hral aj v neskorších bondovkách ZLATÉ OKO a ZAJTRAJŠOK NIKDY NEZOMIERA, ale už inú postavu). P.S. Jedná sa o tretiu zo štyroch (LEN PRE TVOJE OČI/1981, CHOBOTNIČKA/1983, VYHLIADKA NA SMRŤ/1985 a POVOLENIE ZABÍJAŤ/1989) bondovku britského režiséra Johna Glena.(9.11.2008)