Nebe

• Francie

Nebo

Drama / Thriller / Krimi / Romantický

Velká Británie / Německo / Itálie / Francie / USA, 2002, 96 min

Tenhle Tykwerův snímek mě sice tolik emocionálně nedostal jako Princezna a bojovník, ale rozhodně je to nádherně (ale ne kýčovitě) natočený a zahraný biják. Blanchettová je neuvěřitelná herečka!(8.3.2003)

Velmi zajímavý a netradičný projekt Toma Tykwera, se zoufalou Cate Blanchett, unikající nástrahám života, který jí vezme vinou drogového bosse manžela a náhoda zamotá její plány – a zemřou tak čtyři nevinní lidé. Tykwer (po France Potente) opět vhání svou ženskou hrdinku do kolotoče lásky, snu, smrti, náhody, víry.. osudu? Skutečná realita je však jiná, z šedi města se přesouváme na prosluněný italský venkov až ke (silně) snovému finále. Emoční záležitost, obrazově velice zdařilá, bez zbytečných slov, nevěrohodná a dobře vykalkulovaná, přesto pokojně krásná!!(18.1.2006)

Nebesky čistá deklamace minimalismu. Chvějivá poezie ticha. Povznášející dotek transcendentna. Mono no aware.(29.5.2009)

• Vitex

Překombinovaná, ufňukaná pohádka, u které mi krom motivací postav zůstaly skryty i odpověďi na všechny ty otázky, které film nakusuje.(18.9.2007)

Príliš málo priestoru pre stotožnenie sa s oboma postavami a tým pádom veľmi slabučký tieň na zakrytie vŕzgajúcej estetiky filmu (čo na tom, že ste vrah - pokiaľ dokážete milovať, pôjdete do neba). Tykwer sa nezaprie. Niektoré scény (dialóg v kostole, kamera krúžiaca okolo stromu, záver snímky) sú úžasné. Ale aby bol úžasný aj film ako celok, musel by byť dlhší, detailnejší a v prvej polovici rozvinutejší. Lenže to by pravda americký divák, pre ktorého to celé bolo natočenél, nezvládol. Premárnená príležitosť natočiť podľa výnimočného námetu výnimočný film.(16.1.2003)