Nebe

• Francie

Nebo

Drama / Thriller / Krimi / Romantický

Velká Británie / Německo / Itálie / Francie / USA, 2002, 96 min

Sem moc zvědavý, jestli doletěli až do nebe!(24.12.2005)

Tklivý, hanblivý film z produkcie Anthonyho Minghellu stojí na prírode a tichých, ubolených hercoch (Blanchettová a Ribisi sa stretli už v TAKMER DOKONALOM ZLOČINE). Aj keď má Tykwerova dráma niečo do seba, napriek krátkej minutáži je rozvláčna, miestami nudí. A o čom vlastne je? O úteku, pomste, láske, nesení zodpovednosti za svoje činy? Meditačné, pre niekoho príliš.(16.4.2005)

|| Scenár: Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Piesiewicz | Hudba: ? | Produkcia: Stefan Arndt, William Horberg | Distribúcia: Miramax Films (USA) | Rozpočet: 11 miliónov $ | Tržby: 4,342,481 $ ||(25.7.2011)

Osud. On Filippo, ona Philippa. Oba narození ve stejný den, jen na jiných místech a v jiný rok. Bylo to spontánní, bláznivé, zničující. Tohle prostě nemohlo dopadnout jinak než jedním velkým úletem ..(15.6.2013)

O nesnesitelné lehkosti hraní C.Blanchett a naivní zranitelnosti nejednoznačného minimalisty Ribisiho není pochyb. Především na nich Tykwer komorně, jednoduše a o krok napřed před užaslým divákem vystavěl originální příběh o křehké lásce s mlhavou budoucností, která nezná nízkou letovou hladinu. Celým filmem se pak táhne jako nadpozemská niť Spiegel im Spiegel od Estonce Arvo Pärta, která mi byla tak dlouho povědomá, až jsem si vzpomněl odkud. Tohle byl ten element, co udělal ze zde tolik poplivaného Ritchieho Swept Away alespoň pro mě ne úplně odsouzení hodnou záležitost. A pro ty, co se kvůli glorifikaci vražedkyně a jejího (ne)přijmutí odpovědnosti za své činy pozastavují nad amoralitou Nebe, mám stručný vzkaz: „Žádný strom ani vrtulník nerostou až do nebe.“ Ale to mi bylo pár minut po konci filmu, upřímně řečeno, zcela jedno..(14.2.2011)