Nebe

• Francie

Nebo

Drama / Thriller / Krimi / Romantický

Velká Británie / Německo / Itálie / Francie / USA, 2002, 96 min

Mistrná psychologická drobnokresba, díky které Tykwer jako obvykle otvírá nejniternější kouty lidské duše, tentokrát vychází poněkud vniveč díky absenci hutnějšího děje a poněkud rozporuplnému morálnímu vyústění. Jednoduchý a mnohokrát omletý příběh na téma zločinu a trestu se bohužel v druhé polovině stává značně odosobněnou záležitostí, neboť téma viny je odsunuto úplně mimo a Tykwer se věnuje pouze vtahu dvou úplně odlišných lidí. Sice mistrovsky, jenomže schovat morálku za nádherné kamerové leporelo a fantastický casting? Bohužel(23.12.2005)

A půl. Občas se najdou filmy, s jejichž hodnocením jsem na rozpacích. Skvělý scénář a excelentní výkony Cate Blanchett a Giovanni Ribise, kterým to spolu dokonale pasovalo. Jak již bylo řečeno o jednom filmu. Tento film je mlčenlivý, ale přitom zároveň obrovsky výmluvný. .(18.9.2007)

Vynikající po technické stránce (režie, kamera, hudba), skvělé herecké výkony, zajímavý příběh... jen je to možná až příliš "pomalé". Krásný zážitek. 90%(16.3.2005)

Formálne výborne zvládnutý príbeh vlastniaci rukopis a srdce Kieslowského. Zo spôsobu, akým je film natočený cítiť skutočne zručné režijné remeslo. Nedokážem odhadnúť ako by sa s filmovým spracovaním popasoval sám Kieslowski, no je jasné, že Tykwer tomu absolutne neublížil a nič neodflákol. Stimuloval obrazom, zvukom, prácou s tichom, herecky...a z Heaven ku mne prišiel neuveriteľný pokoj a sugestívna myšlienka. Neriešim či by to s ústrednou dvojicou reálne naozaj tak mohlo byť, svoj svet jednoducho odtrhli od reality a ja som im to ako divák verila...Tykwer točiť vie a šancu, ktorú dostal využil uspokojivo.(10.6.2010)

Velmi zajímavý a netradičný projekt Toma Tykwera, se zoufalou Cate Blanchett, unikající nástrahám života, který jí vezme vinou drogového bosse manžela a náhoda zamotá její plány – a zemřou tak čtyři nevinní lidé. Tykwer (po France Potente) opět vhání svou ženskou hrdinku do kolotoče lásky, snu, smrti, náhody, víry.. osudu? Skutečná realita je však jiná, z šedi města se přesouváme na prosluněný italský venkov až ke (silně) snovému finále. Emoční záležitost, obrazově velice zdařilá, bez zbytečných slov, nevěrohodná a dobře vykalkulovaná, přesto pokojně krásná!!(18.1.2006)