Jakubův žebřík

• slovenský

Jakubov rebrík

Drama / Horor / Mysteriózní

USA, 1990, 115 min

Lietame do vesmíru, objavujeme stále nové a nové druhy živočíchov. No náš vlastný mozog je pre nás stále záhadou.(21.2.2010)

Chvíli vietnamská džungle, chvíli americká realita, ovšem s poněkud hororovými prvky. Poté co se v příběhu jakž takž zorientujete a začnete chápat, že ne všechno bude asi skutečné, přijde rozuzlení, které vám vaše teorie otočí naruby. Pokud se nechcete připravit o překvapivý konec, vyhněte se před zhlédnutím filmu četbě zdejších spojlerovitých komentářů. Pro mě další lahůdka v mé sbírce "mystery" filmů.(22.3.2011)

Rozpočet $25miliónovTržby USA $26,118,851Tržby Celosvetovo $27,654,851(23.8.2009)

Jakubov Rebrík je vcelku zaujímavou zmeskou psychológie, mystéria, napätia...všetkého možného ale ničoho poriadne. Celý čas sa filmu nepodarilo vtiahnuť ma do deja, môj limbický systém bol prakticky nedotknutý. Na filmy podobného razenia treba nasadiť nejakého (v dobrom zmysle slova) "režiséra-magora", ktorý dá tak zaujímavému námetu silu a údernosť- toto mi prišlo ako mysteriózny film pre "komerčného diváka". Adrian Lyne je dobrý remeselník, Robbins je dobrý herec, dobre sa na to pozerá...nič viac nič menej...(20.6.2008)

Velmi silný snímek. Brilantní Tim Robbins pod režijní rukou Adriana Lynea vyrostl do velmi kvalitního herce (což potvrdíl hlavně ve Vykoupení z vězníce Shawshank). Příběh točící se okolo pokusů americké armády na vojácích ve Vietnamu a jejich "vylepšování", které mělo zlepšit jejich výkon v boji. Jaccob žije vlastní život mimo armádu, od které odešel s poctami po válce ve Vietnamu. Útržkovitě si pamatuje velký masakr, při kterém byl zraněn, ale za jakých podmínek a proč se masakr udál mu není jasné. Ve svých snech vidí jasně, že Vietnamci zaútočili na jeho tábor, ale časem mu dochází, že ne všechno je tak jak má být... Když se dohodne se zbytkem přeživších ze své roty,že půjdou žalovat US Army je natěšen jak se na vše přijde. Když druhý den zjistí, že všichni z jeho čety se rozhodli mlčet rozhodne se na vše přijít sám a to se mu nemusí zle vyplatit. Snímek z kterého si hodně vzal i Shyamalan ve svých dílech Vyvolený a hlavně Šestý smysl, je plný silných míst, ale bohužel neudržuje po celé skoro dvě hodiny stejnou kvalitu děje. Jaccob skáče ve svých vzpomínkách a tak i v čase. Sám neví jestli patří ke své manželce nebo do časů, kdy se s ní rozešel a žije s novou přítelkyní. Konec vás možná usadí, ale pokud u filmu budete hodně přemýšlet budete ho lehce očekávat. Po shlédnutí i vystřižených scén na dvd jsem zjistil, že Adrian Lyne měl v kapse ještě pár dalších trumfů. Ted kdo neviděl nečtěte ať si nestěžujete na spoiler. Ve vystřižených scénách je ještě o slušný kus prodloužena část s doktorem, který vyvíjel "posilovací lék" pro armádu a tento asi 6 minutový přídavek je velmi krvavá alegorie na projití pekla a cestě k očištění své duše. Doktor Jaccobovi nabídne protilátku na halucinogenní látku Ladder(Žebřik, ale anglicky to zní dobře :)). Ten přijme a je podroben krátké terapii, při které hodně trpí a celá místnost během okamžiku je plná krve a ze stropu se snaží k Jaccobovi dostat démon. Scéna končí jeho probuzením a prohlášením, že ted již může žít normální život. Druhá scéna, která měla být ve filmu: kousek před koncem ukazuje Jaccobovu přítelkyni měnící se v démona a nakonec mizející pod jeho rukama... Konec SP. Podle této scény byl jednoznačný konec filmu, proto její vystřižený bylo nutné. Kdo chce vidět i jinou stranu války než je ta amerikou propagovaná jednoduchá válka raketa sem raketa tam ať shlédne tento snímek a možná pochopí, proč tolik vojáku již nikdy nebylo schopno normálního života.(12.6.2006)