poster

Únos

 • USA

  Breakdown

 • Slovensko

  Únos

Akční / Thriller / Drama

USA, 1997, 90 min

 • Kaka
  ****

  Kus výborně odvedené práce. Minimální rozpočet, pouze několik herců, neokoukané prostředí a silně inovativním způsobem zpracované téma, které je samo o sobě sice na první pohled klišoidní a mohlo by se zdát, že nemůže přinést nic nového. Jenomže je tomu jinak a není to práce jen režiséra. Minimálně stejný podíl na tom má strhující Kurt Russell, který zde předvádí jeden z vrcholů své kariéry. Zápletka je jednoduchá, ovšem o to ani zdaleka nekráčí. Maximálně fascinující je na filmu dávka reality a tzv. "řešení nouzových situací". To znamená co má hlavní charakter dělat, když absolutně netuší která bije. Nesmí se řídit přesně nalinkovanými úkoly, postupy a směrnicemi, protože prostě žádné nejsou. Russell je pouze obyčejný týpek, kterému se ztratila žena a on je ochoten udělat cokoliv aby ji dostal zpět. Jen neví kde hledat a netuší co se vlastně stalo. Samozřejmě nějaká vodítka býti musí a tak se dočkáme několika málo zaškobrtnutí. Rovněž akční scény nejsou nijak dechberoucí. Ovšem závěr ve stodole je doslova fantastická a dech vyrážející podívaná. Relativně minimalistický a na nic si nehrající thriller, který je naprosto neprávem opomíjen.(26.3.2007)

 • Rominator
  ****

  Jeff Taylor (Kurt Russell) a Amy Taylor (Kathleen Quinlan) projíždějí krajinou, ale kvůli závadě na automobilu musí zastavit. Podaří se jim stopnout kamion a Amy se nechává odvézt k nejbližšímu telefonu, aby zavolala odtahovou službu. Mezitím se Jeffovi podaří jejich Jeep Grand Cherokee rozjet, ale po jeho ženě jako by se slehla zem... V téhle době o sebe při automobilových honičkách ještě skřípaly plechy a skladatel Basil Poledouris odvedl také svoji práci. Nechybí kvalitní záporaci J. T. Walsh a M.C. Gainey. Jonathan Mostow pouze nerežíroval, ale stojí také za příběhem a scénářem. Sven-Ole Thorsen v titulcích uvedený jako Sven-Ole Thorson dělal na filmu jako kaskdér. Hodnocení 70% (8.2.2015)

 • Jezinka.Jezinka
  **

  Na cestě krajinou, která by se líbila tak mému velbloudovi, se v autě k lepším zítřkům veze manželský pár. V takové situaci je porucha na autě něco, co nezbytně musí nastat a tím téměř končí uvěřitelné okamžiky filmu. Nebudu upozorňovat na každý spoiler zvlášť, dál to prostě nečtěte, pokud spoilery neradi. Jsme v oblasti, kde se už pěkných pár lidí ztratilo, sice projíždějící cizinci, ale nikoho z nich nikdo nepostrádal, ani se žádnou zvláštní náhodou nenašel kousek těla. No taky nejsme v kriminálce Nevadská poušť nebo Sběratelích kostí. Chlapík, co hledá ztracenou manželku, je podezřelý nejen ožungrům v hospodě, ale i místním šerifům. Hrdina tedy ztracenou manželku hledá sám a na to, že má jinak civilní povolání, je pozoruhodné, jak snadno doluje z paměti stopařské schopnosti a předvádí výtečnou kondici. Jo jo, co se v skautu naučíš, po překročení hranice středního věku v Nevadské poušti najdeš.(26.12.2012)

 • Smok
  ****

  Thriller s určite nadpriemerným spracovaním, napínavý od začiatku až do (mierne prekombinovaného) konca s partičkou južanských záporákov, ktorým presvedčivo velí JT Walsh.(11.6.2009)

 • Chrustyn
  ***

  Slušný a napínavý thriller s povedenou atmosférou, dobře hrajícím Russellem, přesvědčivým hajzlem Walshem a povedenou automobilovou honičkou.(13.6.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace