Mistři

Česko, 2004, 100 min

Marek Najbrt

Miloslav Holman

Petr Marek

Takové trochu komické, trochu tragické, sem tam se člověk zasměje, na chvilku možná zamyslí, ale nakonec si především řekne, ještě že nežiji v takový prdeli, film skončí a jde se dál, ať už jsme mistři nebo ne.(15.5.2006)

75 % - Tak nějak ve stylu Divokých včel, psychologická sonda do života looserů v zakopané prdeli. Najbrt mě překvapil, na české poměry rozhodně nadprůměrný kousek.(21.11.2009)

"Ty vole, teď musíme držet pohromadě !!" - "Já nedržím pohromadě s kreténama !!" - "Koho tím myslel jako ??" - "Já nevim.." ;)(29.4.2015)

Velice dobrý český film, který narozdíl od Horem pádem (jež kiny proběhlo v podobném čase) nezabaluje řešená témata (rasismus ad.) do žádných oku lahodících záběru, ani se nijak nepodbízí, není vypočítavý (to je samozřejmě jen můj názor, a je možné, že tvůrci to mysleli úplně jinak:) . Zapůsobila na mě jeho odzbrojující upřímnost, syrovost jak po formální stránce, tak co se stavby příběhu týče. Chvílemi se zdá, jako by se jednalo o nějaký dokument, v němž se prostě nikdo nechová jako ve filmu, jako ve fiktivní realitě. Třeba postava Němce nemá ve filmu zrovna moc mluvených projevů, a přesto je skvěle charakterizována, a to jen na základě svých činů, svých reakcí na vnější podněty. Je to postava se kterou lze soucítit. Film odhaluje českou neochotu přiznat si vlastní porážku, neochotu vyjít někomu vstříc, závist, už zmíněný rasismus...jako by se se tu protly všechny lidské nectnosti, které souhrnně označujeme slovem "malost". Ubohost svého jednání si "hrdinové" vynahrazují sledováním hokeje, výhrou v televizi si kompenzují vlastní prohry. Je jen škoda, že konec je tak uspěchaný. Mnohokrát se během děje vystupňovala atmosféra až do drásavosti, nepříjemné pravdomluvnosti, ke konci však jako by autorům došly nápady (či finance, nebo to snad byl záměr?), a nedokázali svůj příběh náležitě vyhrotit. Přesto jim však patří dík za všechnu tu upřímnost, a hlavně za skvělý film.(19.3.2005)

Sudetská lekcia malosti a xenofóbie. Silno civilná, a pritom jemne ironizovaná depresívnosť. Kontrapunktický zvuk Petra Mareka. Najbrt a jeho osobitý fikčný svet...(7.6.2010)

• - Ve filmu byly použity záběry z ledního hokeje v Hannoveru 2001. (Terva)

• - Většina exteriérů se natáčela ve Slavicích na Tachovsku. Točilo se ale i v doupovském vojenském prostoru a ve vesnici Krašov. (lubospoti)

• - Mistrovství světa v ledním hokeji se koná každý rok obvykle kolem měsíce května, ve filmu se ale mistrovství odehrává v zimě. (hendrich6)