Mistři

Champions

Komedie / Drama

Česko, 2004, 100 min

Místy se ve filmu odehrávají dost absurdní situace. Vyzní to jako sumarizace všech možných i nemožných zážitků, které se stanou několika lidem během hokejového šampionátu v jedné zapadlé díře. Hokejové vize jsou originálně vtipné, hlášky místy výborné, herci patřičně přírodní, akorát ta hudba je nějaká divná...ale ten film je ostatně taky nějakej ujetej. PO DRUHÉM SHLÉDNUTÍ: Uvědomil jsem si, že považovat tento film za komedii je absolutní nesmysl. Mrazilo mně v zádech, když jsem sledoval pohnutky a chování jednotlivých postav. Spousta situací už mi nepřišla tak absurdní.(18.5.2004)

Uzavretosť miesta i postáv. Sledovanie príbehov deviatich ľudí žijúcich v odkvitajúcej osade na česko-nemeckých hraniciach počas jedných MS v hokeji vypovedá viac o ľuďoch i spoločnosti ako premyslené psychologické drámy. Drobné závisti, xenofóbie, zakomplexovanosť, nadradenosť i v malej komunitke sa ukazujú v plnej nahote. Halucinácie pod vplyvom vypitého riedidla sa zažerú pod kožu reálnosťou, ktorú našťastie vyvažuje oslobodzujúci smiech z ich konkrétneho vyobrazenia.(23.10.2004)

"Jsme mistři, vole, jsme mistři!!"...Ironický podtext z filmu je dost patrný, ale spíše než o zesměšnění nacionalistické povahy některých fandů jde o portrét zpackaných životů lidí žijících kdesi v Zapadákově. Film svým obsahem a stavbou příběhu dost připomíná Slámovy Divoké včely. V nich je také cítit touha jedné z postav vymanit se z bryndy, opustit díru, ve které žiju a udělat za svojí minulostí tlustou čáru. I herecké výkony jsou stejně přesvědčivé. A mimochodem se dozvíte, že když budete chlastat benzín, budete mít v delíriu pororocké vize stejně jako Bohouš v podání skvělého Jana Budaře....No možná ne, to už záleží na míře odolnosti vašeho organismu :o)....3 a půl*(1.8.2004)

Velice dobrý český film, který narozdíl od Horem pádem (jež kiny proběhlo v podobném čase) nezabaluje řešená témata (rasismus ad.) do žádných oku lahodících záběru, ani se nijak nepodbízí, není vypočítavý (to je samozřejmě jen můj názor, a je možné, že tvůrci to mysleli úplně jinak:) . Zapůsobila na mě jeho odzbrojující upřímnost, syrovost jak po formální stránce, tak co se stavby příběhu týče. Chvílemi se zdá, jako by se jednalo o nějaký dokument, v němž se prostě nikdo nechová jako ve filmu, jako ve fiktivní realitě. Třeba postava Němce nemá ve filmu zrovna moc mluvených projevů, a přesto je skvěle charakterizována, a to jen na základě svých činů, svých reakcí na vnější podněty. Je to postava se kterou lze soucítit. Film odhaluje českou neochotu přiznat si vlastní porážku, neochotu vyjít někomu vstříc, závist, už zmíněný rasismus...jako by se se tu protly všechny lidské nectnosti, které souhrnně označujeme slovem "malost". Ubohost svého jednání si "hrdinové" vynahrazují sledováním hokeje, výhrou v televizi si kompenzují vlastní prohry. Je jen škoda, že konec je tak uspěchaný. Mnohokrát se během děje vystupňovala atmosféra až do drásavosti, nepříjemné pravdomluvnosti, ke konci však jako by autorům došly nápady (či finance, nebo to snad byl záměr?), a nedokázali svůj příběh náležitě vyhrotit. Přesto jim však patří dík za všechnu tu upřímnost, a hlavně za skvělý film.(19.3.2005)

Až příliš mi to připomíná Krausovo nepovedené Městečko ):(16.4.2004)