poster

Vaterland - Lovecký deník

Thriller

Česko, 2004, 100 min

Režie:

David Jařab

Scénář:

David Jařab

Kamera:

Marek Jícha

Hudba:

Jan Ponocný
(další profese)
 • MIMIC
  *****

  Viete si predstaviť, že život vášho starého otca bol spätý s pohanskými rituálmi a šialeným mezopotámskym náboženstvom? Tým nechcem povedať, že toto je hlavná téma Vaterlandu alebo že Jařab miluje velšského prozaika Arthura Machena. Pokiaľ si totiž dokážete pripustiť nepravdepodobné, zaiste sa v titulnej "cudzej domovine" nestratíte. Vaterland (ktorý si celkom dobre dokážem predstaviť ako nemý film s medzititulkami, čo by len umocnilo jeho magickosť) je hôror (horor z hôr) a geniálny surrealistický shocker o hľadaní civilizačnej pamäte - Milton by povedal "Raj stratený a znovu nájdený". Konečne normálny film vhodný do mojej top ten. Ale. Ale sa síce nájde všade, no vo Vaterlande akoby bolo písané veľkým písmom. Ak režisérovi išlo o surrealizmus, čo je evidentné i bez knihy "Der Surrealismus" v zábere, mal sa zbaviť všetkých scén, v ktorých chýba chvejivé, vibrujúce napätie, tá hmla, ktorá gumuje hranice medzi reálnym a ireálnym. Kopa nadbytočných dialógov, zbytočná drobnokresba postáv nežiadúcim spôsobom psychologizujúca surrealizmus. Myslím, že takých 15 percent stopáže je nadbytočných, pretože postráda bezprostrednú súvislosť s cieľovým zážitkom, s konkrétnym surreálnom (o tzv. posolstve by som nehovoril). Režiséra viedlo mylné presvedčenie, že dlhometrážny film musí byť náležite "rozvetvený", naratívne košatý. Nemusí. A tento už vôbec nie. Ako je známe, surrealizmus neznesie kompromisy a tento film na to trochu doplatil. Nuž ale kostráči sú kostráči... Top scéna: Neviem sa rozhodnúť medzi "utratením zvieraťa" a mozaikou v suteréne.(28.9.2009)

 • honajz
  ***

  Jak píšu v recenzi pro Tiscali - začíná to jako Konec starých časů II, pokračuje jako Záhada Blair Witch a končí jako Lynchův Mulholland Drive. Směska žánrů, vynikající hudba, rozporuplné herecké výkony a nedořečený konec dávající prostor k úvahám - podle mne kostrouni jsou předchůdci člověka, nebo evolučně nad lidmi.(1.7.2004)

 • Davies182
  ****

  Husté. Mix Dravců, Záhady Blair Witch a komorního dramatu, jak jej umějí jenom češi. Byl jsem napnutý jako struna po celou dobu sympatické stopáže, konec mě pak dokázal překvapit. Dokumentární střih při "objevování nového světa" byl perfektní.(16.6.2009)

 • Morien
  ****

  Ha... Jen se ještě musím rozhodnout, jestli ten vyboulený dramaturgický oblouk byl naschvál nebo omylem. Ale asi všechno bylo naschvál. Jen se to neslučuje s mými představami zcela dokonalého. - Ovšem čím víc se k filmu vracím, tím víc zraje. Roztomilí chlapečci pokoušejí zkázu. Jařab jde na svět skrz nekopromisní a specifické, zaostřené detaily a tak je to dobře, tak to má být.(6.11.2013)

 • Brouk
  **

  No, po převychválení filmu v Premiere jsem se k němu konečně dokopal, nadále neodkládal a shlédl ho.... No shlédl.... no a co... Tak recenze a shlédnutý film... celkový dojem je pak něco jako kocovina... Nevím, ten film mě vůbec nebral, mohu se vymlouvat na možný duševní útlum a pustit si ho ještě jednou, ale proč mám pořád dojem, že se toho pocitu kocoviny i podruhé nezbavím....(13.7.2005)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace