• Thajsko

Akční / Dobrodružný

Thajsko, 2003, 101 min

Prachya Pinkaew

Richard Wells

Příběh nudí. Ale kdo by taky čekal od akčního filmu nějaké drama? No a pak tu máme akční scény. A ty jsou jednoduše boží. Od Matrixu jsem neviděl takovou skvělou řežbu.(4.11.2005)

Klobouk dolů před bojovými sekvencemi. Tohle je těžký direkt nejen Hollywoodu, ale hlavně i Hongkongu let minulých. Tvůrci navíc opakovaně upozorňují, že si nepomáhají digitálními triky. Klobouk dolů nad neošizenou fyzickou prací ještě jednou.. Jenže, čeho je moc, toho je příliš. Místy natahovanou exhibicí fyzických možností (ať jsou jakkoliv úchvatné) jsem se velmi brzy začal přejídat, opakované záběry nejlepších kousků mě začali nudit a celé to pro mě postrádalo atmosféru arénovek a ten příjemný feeling osmdesátých let. Tehdy jsem hlavním hrdinům držel palce, u téhle thajské mlátičky bylo jasné, kdo vyhraje, otázkou zůstává jak. Jasně, občas mi klesala čelist, ale víckrát jsem se díval na hodinky. A to neberu totálně primitivní příběh a dementního záporáka s ještě dementnějším hlasovým syntezátorem. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale to si raději pustím nějakého „poctivého“ Van Damma z přelomu 80. a 90. let.(14.10.2010)

Šikmookí nesklamali. Tak ako to vždy v ázijských akčných produkčných filmoch typu 'bruceleeovky' býva, film absolútne nestavia na príbehu, tobôž nie na nejakej snahe psychologicky vykresliť dané postavy. To čo v tomto filme uvidíte, je snáď aj nad sily Božie a mne nad tými kúskami zastával rozum. Neviem prečo Tonyho Jaa prirovnávajú k Bruceovi Lee, on ho predsa schová do vrecka. Dúfajme, že takýchto filmov bude mať viac a že ho Hollywood nezlomí. 95%.(7.6.2006)

Tak vysoké hodnocení mě zde na csfd docela překvapilo. Film má bezesporu fantastické bojové scény s neméně fantastickým Tony Jaaem v hlavní roli. Tvůrci nám dávají velmi jasně najevo, že si nepomáhají digitálními triky (časté používání vraceček nejlepších kousků) a dávají velký prostor neskutečně obratnému tělu hlavního představitele. Jen škoda, že tak skvělé scény soubojů jsou zabaleny do dost naivního a primitivního příběhu o ukradené hlavě sochy místního boha. Dialogy jsou často stupidní a některé scény zbytečně natahované - např. honička trojkolek mě dost nudila. A ještě jedno mínus - příšerná hudba...(19.8.2006)

Ong-bak je film, jenž dobře ví, že na béčkové bojovky se lidé dívají jen kvůli pořadné akci a řežbě, přičemž příběhu nikdo větší pozornost nevěnuje. Proto na lehkém (rozuměj: jednoduchém až primitivním) dějovém pozadí rozehrává spoustu líbivé akce plné akrobatických kreací, kterou rozšířil i do scén, kde bychom ji dříve nečekali. Tony Jaa je mladý talent, který směle popírá fyzikální zákony a snad i biologické limity lidského těla a režisér toho pěkně využívá. Tony nebude přece obíhat překážky, když přes ně může udělat za patřičně zpomaleného záběru salto, nebo se pod nimi efektně sklouznout, že ano?! Ano a ano, tento film skutečně je dělán výhradně pro efekt, na divácké pobavení a potěšení, ovšem když to funguje, tak proč ne? 7/10(23.4.2009)

• Tony Jaa