Příběhy včelích medvídků (TV seriál)

• Československo

Eva Košlerová (kniha)

Eva Košlerová

Svatopluk Malý

Petr Skoumal

Dokonalost v každém směru. Loutkářský kumšt, dabing, hudba ( neskutečně jemné melodie) a celý výchovný efekt pro děti. V době blikajících, navzájem se ničících, či za reklamu na něco se schovávajících televizních počinů pro děti, je potřeba se zamyslet, jestli to, na čem jsme částečně vyrůstali my, by nebylo dobré i pro naše děti. Ano, bylo, je a bude.(3.6.2013)

"Tam, kde v noci jasně svítí světlušky, tam, kde za srdce tě berou berušky, tam, kde vesele si žijí čmeláci, tam, kde brouk si z brouka dělá legraci, tam nás dneska večer možná čekají, pojďme po špičkách a potají." Všimněte si prosím, že ani v textu znělky, v erbovním to znaku seriálu, nepadne ani zmínka o nějakých "včelích medvídcích". Čmelda a Brumda jsou přece čmeláci, jsou na svou identitu náležitě hrdí a padne-li v seriálu vůbec nějaká zmínka o včelách, je sršatě ironická a taková Mája by si ji za plástev určitě nedala. ;-) Myslím, že hlavní kouzlo toho večerníčku je právě v jeho neotřelém humoru, který vznikl do značné míry jako improvizační příspěvek Josefa Dvořáka a Pavla Zedníčka. Ani to věčné pošťuchování s Pučmeloudem nemá obvyklý charakter okázalého "trestání zla". Všichni přece víme, že i když ho čmeláci třeba zavřou "do sudu, do sudu, kde si asi nějaký čas pobudu", jak věštecky zpívá v teskném chansonu, je to spíš v rámci hesla "láska nehněvaná není milovaná". Jediný kritický osten zatnu na vrub hudebnímu skladateli (tuším, že to byl Petr Skoumal), který si pro největší hit seriálu, evergreen "Čmeláku chlupatý, už ti šlapu na paty", jaksi vypůjčil leitmotiv z Gershwinova Američana v Paříži. Na druhou stranu, Mistr by mohl být hrd a pyšen, že jeho hit tolik let po jeho smrti interpretovala taková Superstar, jakou Pučmeloud nesporně byl a je. 100%(10.1.2008)

Nejlepší písničky ze všech večerníčků!(16.1.2010)

Vždycky mě zajímala postava Pučmelouda. Co to je, jaký skutečný živočišný druh se za ním skrývá? S největší pravděpodobností jde o Pačmeláka cizopasného (Psithyrus rupestris), který parazituje na usilovné práci ostatních čmeláků. Když se podíváte na zbarvení pačmeláka...nevidíte tam evidentní paralelu s určitým negativním jevem v české společnosti? Když si k tomu přidáte seriálový nápěv "bílá, bílá, bílá, bílá, komu by se nelíbila", je zřejmé, že dny tohoto večerníčku budou brzy sečteny a jeho tvůrci skončí v místnosti 101. http://www.biolib.cz/IMG/THN/_38526.jpg(28.11.2009)

Plagiát Broučků, jenže bez Karafiáta. Po celou dobu si při sledování uvědomuji, že to nejsou Broučci, ale jen Včelí medvídci.(17.10.2005)