Pád do ticha

Předloha:

Joe Simpson (kniha)

Mike Eley

Alex Heffes

Neuvěřitelně sílná zkouška odvahy v nepříznivém prostředí. Opravdové drama, skutečný horor. I kultovní díla z pera Alfreda Hitchcocka jsou proti tomuto příběhu otřepanou limonádkou. Hory z lidí nemají strach. Kolik zmrzlých lidí ukrývají? Kolik horolezců se nevrátilo z výstupu a už je nikdo nikdy neviděl? Jaká nebezpečí se skrývají na každém metru? Jak hrozný to musí být pocit, když vypadnete ze stěny a padáte do hlubin? Co se honí člověku hlavou, když zůstane viset a ví, že šance na pomoc, je minimální? Jak velká je úzkost v ledovcové trhlině? Jak silná je touha žít? Pád do ticha mnohé z výše napsaných otázek zpracovává na základě skutečné události, což dodává na poutavosti a dojemnosti. Geniální sportovní dokument, skvěle natočený..pouze český dabing je příšerný. Snímek měl takovou sílu, že bolest v noze jsem začal pociťovat i na sedačce v obýváku. ... Pro všechny, kdo hory milují pro jejich krásu a nebezpečí, ale i pro ty, kteří je nenávidí pro jejich nevyzpytatelnost, krutost a drsné podmínky, jež v nich panují.(2.8.2010)

Na státnicích jsem zaslechl rozhovor dvou hošanů, kteří Pád do ticha trhali jako lovecký ovčák trhá křepelku. Pak u zkoušek pohořeli a když s brekem odcházeli, vypadalo to, že jdou natáčet druhý díl. Tak hodně zdaru, třeba přijdete na to, v čem spočívá pravé kouzlo této podívané.(7.9.2012)

Hranný dokument těžící zejména ze své nepřibarvenosti. Zvukovou stopu tvoří zejména křupání sněhu, funění a okolní vítr. Nejen to je tu prostředkem, díky kterému se divák cítí jako by byl součástí tohoto velkého příběhu. Fascinující není ale pouze onen příběh, svou sílu má celé putování. A i když je zde zprostředkována nadmíru nebezpečná cesta, která se jen díky nezlomné vůli a dávce ohromného štěstí a odhodlání obešla bez největší oběti, snímek nikde nezdvihává ukazováček, nepoučuje ani nevaruje. V podstatě ukazuje, že nebezpečí je přeci jedním z těch prvků, které od podobného dobrodružství jeho účastníci vyžadují. A skoro k takovému dobrodružství diváka láká.(15.9.2013)

Sakra, po půlhodině už jsem brousil nože, jak si teďka zanadávám, ale ve druhé polovině si mě film získal. Jedná se o hraný dokument, který je komentovaný samotnými hrdiny filmu. Na toto uspořádání jsem si musel chvíli zvykat, takže v závěru už mi nevadilo, ale i tak ho nepovažuju jako nejlepší formu. Daleko silnější stránkou filmu je samotná ilustrace popisovaných událostí v kombinaci s audiovizuálem peruánských And. Příběh psal život v plné síle ve stylu "neuvěřitelné se stalo skutečností", ale film má tu slabinu, že s komentářem obou mužů je vám prozrazeno to, že oba přežili, což odebírá skoro všechnu kontinualitu napětí. V tomto ohledu musí být kniha super... 80%(27.1.2013)

Zrádne úpätia peruánskych Ánd neďaleko Juhoamerického Peru mrazivo odkrývajú zvesť o hrdinstve, vôli, priateľstve a závažných rozhodnutiach. Neamerická rekonštrukcia zdárneho pokorenia západnej steny Siula Grande a už oveľa menej priaznivého zostupu z nej. Joe Simpson/Simon Yates sú tými odvážlivcami, ktorí sa roku 1985 zapisujú do horozeleckých dejín nielen fyzikálne hraničným lezením, ale hlavne úkrutnou dôverou a obzvlášť jeden z nich až nemysliteľným zocelením/zrehabilitovaním tela i duše. Beznádej, agónia, ani rezignácia, nič z toho tu nemá nárok na uplatnenie a každá uplynutá minúta nás spolu s Boney M len utvrdzuje o relatívnosti týchto pojmov. “Dotknite sa prázdnoty” a vedzte, že zázraky - človeka ako tvora vynaliezavého - naozaj existujú.(9.1.2011)

• - Polohraný dokument zachytávající horolezecké drama si během opening víkendu (23.-25.1. 2004) odnesl z amerických kin 97 tisíc dolarů. Promítal se až do konce května, kdy se výdělek z kin vyšplhal na 4,5 milionu dolarů. (imro)

• - Ani do roku 2012 se nikdo další o výstup na horu Siula Grande v pohoří And od roku 1985, kdy se pokusili zdolat vrchol Joe Simpson a Simon Yates, nepokusil. (boul)

• - Snímek měl premiéru na Filmovém festivalu v Telluride, roku 2003. (imro)