poster

Pád do ticha

 • Velká Británie

  Touching the Void

 • Slovensko

  Pád do ticha

Drama / Dobrodružný / Dokumentární / Sportovní

Velká Británie, 2003, 106 min

Režie:

Kevin Macdonald

Předloha:

Joe Simpson (kniha)

Kamera:

Mike Eley

Hudba:

Alex Heffes
(další profese)
Nastala chyba při přehrávání videa.
 • xxmartinxx
  ****

  Moc jsem tomu nevěřil, protože dokumenty, co se dostanou do topky na CSFD, jsou povětšinou líbivé, kýčovité blbosti, ale Pád do ticha se skutečně podařil. Na (plánovaný) hraný film by to bylo moc jednoduché, ale právě pocit autentičnosti tomu dodává grády. Že ani nevadí, že vlastně celou dobu víme, jak to dopadne.(4.10.2012)

 • Šakal
  *****

  Toto je moje srdeční záležitost! Hory miluju. Sice „pouze“ jako vysokohorský turista (byť pár lezeckých pokusů již proběhlo), ale i tak dokážu plně (d)ocenit krásu (vele)hor a vžít se (alespoň částečně) do pocitů obou zůčastněných a představit si, co museli oba hlavní aktéři prožívat (viz dilema při odříznutí lana). „Tam nahoře“ jste (když dojde na lámání chleba) sami za sebe a stačí i mnohem méně (než prožívali oba hlavní aktéři), aby to bylo neřešitelné! Snímek je natočen na motivy knihy stejného názvu od samotného zůčastněného J. Simpsona (btw, ještě působivější) a je důkazem (ne)skutečné, (nezdolné) síly lidské vůle přežít. Kevinu MacDonaldovi se podařilo natočit téměř dokumentární formou (kdy hlavní hrdinové vypráví v prostřizích svůj příběh) nesmírně emotivní živočišnou podívanou, které se nevyrovná žádný hollywoodský celovečerák typu Vertical limit apod. slátaniny. Touching the void je působivě zpracovaná rekonstrukce příběhu dvou chlapů (horolezců), kteří se rozhodli v roce1985 zdolat vrchol 6365m vysoké Siula Grande (do té doby neslezené), kdy se při sestupu dostali do pořádné sloty, Joe spadnul, zlomil si nohu v koleni a kdy se (po nekonečném slaňování) dostal Simon Yates před nejsložitější rozhodnutí svého dosavadního života. To vše navíc prokládáno přesně načasovanými nádhernými scenériemi peruánských And, jenž nemůžou ponechat chladným ani člověka, co „vylezl“ max do 1patra rodinného domku.(4.1.2007)

 • S.Quentin QUALE
  ****

  Sakra, po půlhodině už jsem brousil nože, jak si teďka zanadávám, ale ve druhé polovině si mě film získal. Jedná se o hraný dokument, který je komentovaný samotnými hrdiny filmu. Na toto uspořádání jsem si musel chvíli zvykat, takže v závěru už mi nevadilo, ale i tak ho nepovažuju jako nejlepší formu. Daleko silnější stránkou filmu je samotná ilustrace popisovaných událostí v kombinaci s audiovizuálem peruánských And. Příběh psal život v plné síle ve stylu "neuvěřitelné se stalo skutečností", ale film má tu slabinu, že s komentářem obou mužů je vám prozrazeno to, že oba přežili, což odebírá skoro všechnu kontinualitu napětí. V tomto ohledu musí být kniha super... 80%(27.1.2013)

 • TheDarKnig
  ****

  Bloody hell... I'm gonna die to Boney M. Úžasný příběh o síle a vytrvalosti člověka v naprosto vyhrocených situacích. S velkolepým soundtrackem a nádherným snímaním mohutnosti a vznešenosti hor. Neřekl bych, že i přes dokumentární zpracování film bude tak napínavý a strhující. Jediná chybka je pár trochu nudnějších pasáží, které se čas od času náhle zjevují a dokážou člověka pěkně otrávit. Jinak ale paráda a skvělá horolezecká příručka. Ale nabránil bych se ani normálnímu filmu, tenhle příběh má vysoký potenciál.(16.9.2011)

 • Vodnářka
  *****

  Wow, co na to říct... Nádherný sport, kde jde taky o důvěru, boj člověka sama se sebou, s přírodou, s nepříznivými situacemi. Sport, ve kterém nezáleží jen na nás, a který má i své horší stránky. S tím ale každý musí počítat.(25.5.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace