Bitva v Ardenách

Battle of the Bulge

Válečný

USA, 1965, 167 min

Tento film je ve srovnání s jinými ze své doby o dost slabší, protože ani příliš přesně nedokumentuje průběh poslední nacistické ofenzivy na západě, ani nenabízí náhradou nějak silný příběh, navíc užívá zcela neodpovídající bojovou techniku (M24 jako M4 Sherman, M47 jako Königstiger, transportér M3 jako SdKfz 251 atd.). Ve srovnání s konkurenčním sovětským opusem Osvobození prohrává na celé čáře. I tak se ale pár dobrých scén najde (zpěv Panzerlied například).(30.11.2005)

Prvá hodina strašne pomalá, uspávajúca, a aj keď sa konečne začne niečo zaujímavé diať nemá to to správnu atmosféru, herci až na Telly Savalasa nestrhnú a tankové bitky skôr pôsobia rozpačito než veľkolepo. /40%/(2.12.2012)

"Sundejte ty zástěry a pojďte !!" - "Ale my jsme kuchaři !!" - "Je po obědě !! Vemte si zbraně a za mnou !!" ;)(3.11.2013)

• Wladi.mir

k(7.7.2011)

Velkolepý, starosvětsky řízný válečný velkofilm, jenž dnes většinou narazí. Ano, much tu je hodně - v té parné poušti možná někdo nerozpozná ardenskou lesnatou krajinu prosince 1944 -, ale já osobně si stěžovat ani v nejmenším nemohu. Velmi sympaticky podaná válka z obou stran s naprosto přesvědčivými protagonisty. O plukovníkovi Martinu Hesslerovi netřeba mluvit, lepšího velitele elitní tankové brigády těžko pohledat - Robert Shaw naprosto fenomenální. Z hlediska scénáře je sice celkem podařeně zachycena vyhrocenost, beznaděj a zoufalství německé situace, ovšem ta všudypřítomnost Fondovy a Savalasovy postavy není tím nejzdařilejším. Každopádně minimálně jedna scéna neztrácí na působivosti ani dnes: Ob's stürmt oder schneit, ob die Sonne uns lacht, der Tag glühend heiß, oder eiskalt die Nacht. Bestaubt sind die Gesichter, doch froh ist unser Sinn, ja unser Sinn; es braust unser Panzer im Sturmwind dahin.(2.7.2006)