Paříž, Texas

Anatole Dauman

Peter Przygodda

Kostýmy:

Birgitta Bjerke

Vyrabuje hlavu a zmizí. Zmizí z plátna, ale ne z vás. Paříž, Texas je tichá balada, která krouživým pohybem vyvolá pocit pomatenosti, aby se po pár zmatečných situacích stala ohromným pomníkem pro všechny osamocené a láskou rozervané obyvatele této planety. Jsem šutr, když jde o citové vydírání vyvolané úpěnlivými pohledy herců do kamer. Rychlík Paříž, Texas mě vyhodil na nástupišti, kde nebylo živáčka a nechal mě tam přes noc. A já se bál. Neměl jsem totiž nikoho, kdo by mě držel za ruku... Travis taky ne, a proto jsem s ním soucítil, až do roztrhání svého pyžama. V tu chvíli byl mým spojencem... Filmovým hrdinou!(11.3.2010)

Valký dráma hrající na city, já jsem asi cynik, nijak to se mnou nehlo...(19.8.2009)

Zajímavý a pomalý film, ale vůbec ne nudný. Skvělý scénář a působiví herci. I tak na mě ale působili některé delší záběry přebytečně. Většinu z nich ale zpříjemnila podmanivá hudba. Tak jako tak bych se na tenhle snímek podívala kdykoliv znova.(18.8.2009)

Film, jenž ve své době posbíral řadu mezinárodních cen včetně Zlaté palmy v Cannes 1984 a nominace na Zlatý glóbus 1985 a dnes patří k tomu nejznámějšímu a nejlepšímu od Wima Wenderse. // Der Film 2007(11.10.2007)

Nechci být nespravedlivá - formálně a pocitově by to bylo za pět hvězd, tu bluesovou kytaru bych vydržela poslouchat celé dny a už dlouho jsem neviděla tak nádherně intimní scénu, jako Travisovo a Janeino setkání za zrcadlem. Jenže mě prostě velká, osudová melodramata příliš neoslovují, třebaže jsou spíše artově utlumeného rázu. Promiň emm.(5.3.2015)

• - Natáčelo se v amerických státech Texas, Kalifornie a Nové Mexiko. (Cheeker)

• - V poslední scéně, těsně předtím, než naběhnou závěrečné titulky, jede Travis (Harry Dean Stanton) od hotelu po silnici a my můžeme vidět billboard s nápisem: „Together we make it happen. (Společně to dokážeme.)“ Tento motiv společného úspěchu se prolíná celým filmem. (Aere)

• - Kurt Cobain označil tento film jako jeho nejoblíbenější. (Teodorik)