Lovec jelenů

The Deer Hunter

Lovec jeleňov

Drama / Válečný

USA / Velká Británie, 1978, 182 min

Když si ve filmu moji pozornost dovedou udržet jen obrazové kompozice, které obalují zbytečně rozvláčný příběh s podivným rytmem vypravení (těžiště děje zkratkovité, "to ostatní" rozvedené do detailů), je něco špatně a já prostě nemohu hodnotit lépe jak třemi hvězdičkami. A je už docela jedno, zda je ta chyba v samotném snímku, nebo ve mně.(4.11.2007)

Geniální role Christophera Walkena, o Robertovi de Niro se toho namluvilo dost. Michael Cimino se myslím už nepřekonal, ale to nevadí. Protože Lovec Jelenů si zaslouží být vrcholným dílem.(29.3.2003)

Je mi trochu s podivem, že v době, kdy ještě neexistovalo mnoho válečných filmů z Vietnamu (vím o jednom), se Lovec jelenů vydal hned tou alternativní cestou, tedy nesoustředil se ani tak na válku samotnou, jako na její důsledky a vliv na lidi. První housle v něm nepochybně hraje propracovaná psychologie postav, ty jsou dobře napsané a ještě lépe zahrané (De Niro + Walken)... Jako blesk z čistého nebe udeří válka nejen do lidiček ve filmu, ale i do diváka, neboť po dlouhatánském vykreslování předchozího života postav se jedním ladným střihem přepneme přímo do zvěrstev Vietnamu a "kultovní" nedobrovolné ruské rulety, která když už nezničí život okamžitě kulkou, tak ho aspoň zdevastuje následujícím psychickým traumatem... Nic proti tříhodinovým filmům, ale první třetina, zejména svatba, určitě nemusela být tak zdlouhavá. Na svou dobu je Lovec Jelenů úžasné dílo, ovšem pozdější Stoneoův Narozen 4. července ho, troufám si říct, překonává (i když samozřejmě ne ve všem). 8/10(8.9.2008)

rozpočet : $15 million tžby americké : $48,979,328(15.12.2006)

• choze

Velenudný rozjezd (svatba, lov) se po přesunu do Vietnamu změní v parádní drama (ruská ruleta v zajateckém táboře), které sice po návratu domů zase upadne do nudy, ale na konci se film ještě zablýskne vynikající scénou, kdy de Niro hraje naposledy ruskou ruletu s Walkenem. Bez rychloposuvu bych ten film nikdy nedal. Holt, Cimino.(16.10.2006)

• - Natáčení probíhalo v Bangkoku a na řece Kwai (Thajsko), Clairtonu, Duquesne Heights, McKeesportu, Pittsburghu (Pensylvánie), Clevelandu, Youngstownu, Mingo Junction, Struthersu (Ohio), Weirtonu (Západní Virginie), Lake Chelanu a v okrese Whatcom (Washington). (Tygrys)

• - Během Berlínského mezinárodního filmového festivalu v roce 1979 vyjádřila sovětská delegace z filmu rozhořčení, protože dle jejich názoru v mnoha scénách urážel vietnamský lid. Následovali je zástupci Bulharska, Československa, Kuby, Německé demokratické republiky a Polska a dokonce s nimi sympatizovali i dva členové poroty. (jezurka42)

• - Filmový štáb a herci spali na zemi v místnosti, kde se natáčela sekvence s ruskou ruletou. (Tygrys)