Lovec jelenů

• slovenský

Lovec jeleňov

Drama / Válečný

USA / Velká Británie, 1978, 182 min

Geniální role Christophera Walkena, o Robertovi de Niro se toho namluvilo dost. Michael Cimino se myslím už nepřekonal, ale to nevadí. Protože Lovec Jelenů si zaslouží být vrcholným dílem.(29.3.2003)

S tímhle filmem jsem měla podobný problém jako u jiných slavných klasických filmů. Prostě se mi moc nelíbil, čekala jsem něco jiného, byla zklamaná. Příběh strašně rozvleklý, díky vražedné délce jsem ho musela koukat na dvakrát. Rozhodně by mu prospěla kratší stopáž. Herci sice vynikající, ale pro mě průměr.(16.7.2011)

rozpočet : $15 million tžby americké : $48,979,328(15.12.2006)

Napínavá a mistrně ovládnutá hra s očekáváním a dojmy. Dlouhý úvod prodchnutý decentními náznaky budoucího vývoje není vůbec na škodu, dovoluje divákovi lépe se sžít s postavami a intenzivněji vnímat náhlý a "brutální" střih do vietnamského pekla. Snímek se může pyšnit značně realistickým pojetím, což bez okolků přisuzuji na vrub přirozeného nasvícení, nehereckého (tudíž geniálně úsporného) herectví a improvizací zavánějícího scénáře (rozuměj obyčejného, ale silného). Cimino navíc skvěle pracuje s překvapujícím momentem, stejně tak s výraznou dokumentaristickou stylizací. Vilmos Zsigmont se pro změnu skví za kamerou. Ke všemu dobrému bych ještě mohl připočíst zásadní politický a lidský rozměr - aspekty, které od roku 1978 neztratily nic ze své výpovědní hodnoty a naléhavosti. Shrnuto a podtrženo, Lovec jelenů (artové válečné drama velkorysého civilního i metrážního rozměru) lze bezesporu zařadit mezi nejzásadnější díla světové kinematografie a je nepsanou povinností každého filmového nadšence nenechat si jej ujít, následně podrobovat analýze a přemýšlet nad ním.(5.9.2008)

Mistrovske dilo zaobyrajici se tardicnim tematem vietnamske valky. Jedna se o psychologicky thriller, ktery se vam zareje do pameti. De Niro a Ch.Walken zde predvadi co v nich doopravdy je.(4.9.2003)