• Norsko

• Švédsko

Velká Británie / Norsko / Švédsko, 2000, 106 min

Občasný humor bol super. Nečakaný a príjemný, asi ako od Jarmuscha. Ale napriek tomu, že pokladám drámy za jeden z najserióznejších žánrov, nakoľko pojednávajú najčastejšie o živote, atď atď, ťažký alkoholik a umierajúca matka v úlohe rodičov, je niekedy aj na mňa veľa. A ešte jeden postreh: Skarsgårdova postava mala až príliš podobné zamestnanie ako v o niečo skôr natočenom Prelomiť vlny. Ropná veža alebo naftárska plošina... Asi sa v jednom smutnom príbehu odkazovalo na druhý.(21.4.2013)

• Houdini

Křišťálový glóbus - výběr(11.5.2007)

Docela dobrá psychologická road-movie se zajímavými herci. Jen ty melodramatické vložky včetně závěru si mohli odpustit. Jinak zase další variace na téma alkohol, drogy, rozklad rodiny.(23.1.2006)

Typicky skandinávské téma alkoholismu, s typicky brutálním ztvárněním (otec alkoholik, dcera, co se taky umít pořádně napít respektive sjet kokainem ... ), se zřetelnou dávkou nadsázky až sebeironie. Prostě něco extra. A je jedno, že to není tak úplně syrová realita, vždyť se nejedná o dokument, takže si film může dovolit -tady hodně negativně zmiňovanou- "vykonstruovanou" zápletku. Těžiště a poselství tohoto filmu netkví v této zápletce, nýbrž v pocitové rovině filmu. A to, že se lidičky v tomhle filmu chovají absurdně, vždyť o tom to je!(20.1.2006)

V tomhle filmu herecké výkony zcela předčily příběh. Způsob jakým zahrál Stellan Skarsgård svou roli se opravdu hned tak nevidí. Lena Headey byla taktéž vynikající a navíc je tak krásná, že jsem z ní těžko spouštěl oči. Samotný příběh měl svou sílu, ale daleko více vynikaly jednotlivé scény. Třeba poblití a následné koupání nebo pouliční bitka. Musím říci, že po skončení fimu jsem asi na dvě hodiny zcela přestal pít .(6.8.2007)

• - Scenár vznikol na základe príbehu Larsa Billa Lundholma. (Svadbos)