• Norsko

• Švédsko

Velká Británie / Norsko / Švédsko, 2000, 106 min

Slabší tři hvězdičky s přihlédnutím k hereckým výkonům (nejlepší byl Ian Hart). Jinak těžce vykonstruovaný scénář mi zabránil, abych se filmem nechal dojmout (nebo o co mu vlastně šlo).(20.1.2006)

Film mě velice zaujal. Původně jsem neměl vůbec v úmyslu se na něj dívat, takže se dá říct, že mě vlastně strhnul. Když teď přemýšlím, co bych Aberdeen vytknul, nic mě nenapadá, takže...(20.1.2006)

Typická 4* záležitost s profláklým námětem a příběhem á la "sbližovací road movie" otce s dcerou. Stojí to ale za to vidět, protože Stellan Skarsgard hraje fantasticky a Lena Headey se svým roztomilým sladkým přízvukem je taky výborná (a hodně jí to sluší). Navíc Ian Hart vypadal bez turbanu celkem sympaticky. Mile mě taky překvapilo pár ne tak očekávaných zvratů i příjemně hořko-sladký konec. Navíc je to všechno pojato tak umírněně, že se tomu i dá uvěřit, žádný velký výlevy a srdceryvnej pláč, objímání, omlouvání nebo vyznávání lásky, ale jednoduchá lidská gesta, která jsou o to silnější. K tomu se váže i pár dalších scén "jako ze života", například zvracení v autě, pád do kytek a podobně. Fajn film se snesitelnou stopáží. 80%(1.5.2011)

• Radko

Road movie o zblížení dávno nevideného otca a dcéry. Cez strasti spoločného cestovania a flashbacky do radostne stráveného detstva k otepleniu dávno vychladnutých citov. Umelo vykonštruovaná zápletka (so snahou o prirodzenosť) a snaha zapôsobiť dojímajúcim humorom ožranského otca sú značne nevierohodné a posúvajú celý film od autentickej rodinnej drámy skôr k oslave prosperujúcich častí Európy, tak rozličných a predsa blízkych. Vtipná európska road movie ani náhodou (takou je napríklad belgická Aaltra).(10.9.2004)

• Houdini

Křišťálový glóbus - výběr(11.5.2007)

• - Scenár vznikol na základe príbehu Larsa Billa Lundholma. (Svadbos)