Ve službách legie

Savior

Válečný / Drama

USA, 1998, 103 min

Působivé drama z bosenské války se tluče s hollywoodskými klišé. Dovolím si tento rozpor smést přiznáním, že na mě Savior zkrátka fungoval. Od chvíle, kdy se děj po krkolomném začátku přesunul do Bosny, jsem ho sledovala s nepřetržitým napětím.(5.9.2008)

Málokde uvidíte hlavního hrdinu, který svou kariéru začal desítkou postřílených civilistů.... Ovšem do tohohle příběhu pasuje. Válka na Balkáně tu působí jako hrozivý boj mezi tlupami zločinců, který nejvíc dopadá na bezbranné a nevinné. Režisér, původem Srb, asi viděl svoje a nebál se to ukázat. Je to celé příběh chlapa, který se po dlouhé době rozhodl udělat jednu dobrou věc, která dá možná jeho životu smysl. Líbilo se mi to. /// PS: Kdo proboha vymýšlí ty české názvy? Ten člověk musel vidět maximálně pět prvních minut. Původní (Zachránce) je mnohem výstižnější.(20.9.2015)

Věděla jsem, že mi doma leží nějaký film s Dennisem Quaidem (můj oblíbenec) a Natassjou Kinski. Něco válečného, moc jsem od toho nečekala. Po nějaké době jsem si to pustila a už první jméno v úvodních titulcích mě přesvědčilo, že to nebude jenom válečná limonáda oslavující americké vojáky bojující hrdě ve světě. Produkce: Oliver Stone. Kdo viděl, jak se Stone staví k Vietnamu, může věřit tomu, že tady je jeho postoj k válce velmi podobný. A mně svým způsobem ještě mnohem bližší. Částečně díky tomu, že jsem srbštině ve filmu rozuměla, částečně díky vlastním zkušenostem: řadu Srbů, kteří během války v Jugoslávii přišli o své rodiny, osobně znám. Savior se těžko popisuje, pro někoho to bude jen obyčejný film o tom, jak se jeden americký voják snaží ochránit ženu s novorozeným dítětem, pro mě ale znamenal mnohem víc. Až naturalisticky pojaté scény, kdy hlavní hrdina chladnokrevně zastřelil ani ne patnáctiletého kluka (je přece válka) nebo kdy jeho kolega zkopal těhotnou ženu (je přece válka), ve mně bouřily krev a měla jsem nutkání všem postavám jednu vrazit. I přes mé místy agresivní tendence ale tento film fuguje přesně obráceně; po jeho zhlédnutí si začnete říkat, jak zbytečná a strašná válka je. Vždy, když něco podobného vidím, si vzpomenu na proslov Roberta Kennedyho z 5. dubna 1968 nazvaný "Mindless Menace of Violence", a říkám si, že ten chlap měl sakra pravdu. Nebudu to ale protahovat: Savior mě jednoduše emočně strhl. Možná i proto, že se nezaměřuje na vojáky, ale ty největší oběti každé války: civilisty. Na mém pomyslném žebříčku tak stojí jednoznačně ještě mnohem výš než třeba jiný Stoneův film o válce: Narozen 4. července.(30.9.2007)

Trochu za vlasy přetažený snímek z války, která by si zasloužila lepší zpracování. Pro mě se jednalo o příliš účelový a plochý film, který mě sice válečnými zvěrstvy rozklepal, ale tím neválečným zbytkem spíše otrávil. Tohle prostě nezafungovalo a na 80% to rozhodně není. viděla bych to na průměr, ale pro závažtnost tématu nechci dávat pouhé dvě hvězdy, protože si myslím, že takováhle tématika by měla být vyhledávána a sledována, co největším počtem uživatelů csfd, neboť je krutě opomíjena. Závěrem bych snad raději doporučila kvalitnější filmy, jako třeba Warriors, Harrison's flowers nebo Welcome to Sarajevo, těmhle kouskům se tenhle počin nevyrovná ani náhodou.(30.1.2011)

Kdysi jsme měli známou Srbku. Když byla válka v Jugošce, ptal jsem se po příčinách. Začala mi vyprávět stručné dějiny a už kolem roku 1900 jsem tomu vůbec nerozumněl..Srbové, Chorvati, Bulhaři, Turci.. masakr a maglajz... . A když jsme se pak přes války dostaly do devadesátých let, měl jsem v tom stejně hokej. Tenhle film v produkci - ano - O. Stone! se nesnaží něco vysvětlovat, nebo z jedné strany dělat ty hodné křesťany a z druhé ty zlé muslimy... Srbové nebo Chorvati, ve válce se jak jedni tak druzí chovali jako zvěř. Dennis Quaid má po jednom atentátu kdy přijde o rodinu problém s muslimy a v prvotním afektu vystřílí blízkou mešitu zrovna v době modliteb. Jedinou šancí jak zapomenout a zmizet je cizinecká legie. S tou je po výcviku odeslán do Jugoslávie na stranu Srbů. Je z něj vražedný a dobře vycvičený stroj, který stále nenávidí muslimy. Stane se však svědkem událostí a dějů, kterým odmítne jen tak přihlížet a které ho proberou opět k životu, svědomí a zapomenutým lidským citům. Dávám 4 ,,dudlíky'' z prezervativů. * * * *(4.4.2015)