Ve službách legie

Savior

Válečný / Drama

USA, 1998, 103 min

V službách légie je zaujímavým filmom odohrávajúcim sa prevažne na území Juhoslávie, v ktorom si divák ťažko vyberie na koho strane je, pretože tam bojovali všetci proti všetkým. Pomerne nízke hodnotenie som filmu dal napriek skvelému výkonu Dennisa Quaida, napriek explicitne zobrazeným krutostiam, ktorých sa všetky bojujúce strany dopúšťali, aj napriek realistickému znázorneniu zakoreneného etnického a náboženského antagonizmu ľudí v tejto oblasti, ktorý žiadna vojna nevyrieši. Prekážalo mi najmä to, že za všetkými emotívne vypätými scénami som videl kalkul smerovaný najmä k americkému divákovi.(4.8.2013)

• Vessper

Prvních 20 minut je skvělých, poté se film jen nudně táhne. Každá scéna by mohla být o polovinu kratší a dvouhodinové vřeštění mimina na kvalité nepřidalo.(7.8.2013)

Otcovské pouto se nedá vymazat z paměti stejně jako všechny ty hrůzy, které válka napáchala.A tady to pouto bylo opět obnoveno ve chvíly,kdy Joshua přeřízl pupeční šnůru. Silný, emotivní příběh s vynikajícím Dennisem Quaidem v hlavní roli.(18.9.2013)

Filmy z prostredia vojny v bývalej Juhoslávii mám zvlášť v obľube a tento málo známy a nenápadný film sa u mňa osobne vyšplhal takmer na samý vrchol. Spočiatku sa mi zdal ako bežný vojnový thriller, ale od momentu, kedy je D. Quaid nútený odrodiť dieťa, je to zrazu úplne iný film. Film s výborným neopozeraným príbehom, ktorý chytí za srdce a v závere zasype emóciami. Quaidova snaha o záchranu novorodenca si zaslúži obdiv a v neuveriteľne silnej scéne v závere, kde takmer nechtiac udusí dieťa, mu ten pud sebazáchovy so slzami v očiach odpustíte. Keď si k tak silnému príbehu pripočítam skvelú hudbu vrátane ľudových srbských piesní, musím dať plný počet. Skvelá ľudová pieseň Zajdi, zajdi už nejaké dva roky poznám(mám pre srbské piesne slabosť), preto ma táto pieseň vo filme zvlášť potešila. Je možné, že vám i detská uspávanka a brutálna scéna s kladivom pri rieke v závere, bude ešte pár dní rezonovať v hlave. Na záver pridávam Trailer ,ktorý tu chýba. 100%.(17.9.2012)

Konečně téma, na které se dalo dívat. Quaid v roli žoldáka, který cítí vinu, zkrátka cítí a nehodlá nic ponechat náhodě. Zachrání rodící matku a ochraňuje ji.. Strašlivé a realitě to nebylo určitě moc vzdálené, bohužel.(4.8.2013)