Ve službách legie

Savior

Válečný / Drama

USA, 1998, 103 min

Otcovské pouto se nedá vymazat z paměti stejně jako všechny ty hrůzy, které válka napáchala.A tady to pouto bylo opět obnoveno ve chvíly,kdy Joshua přeřízl pupeční šnůru. Silný, emotivní příběh s vynikajícím Dennisem Quaidem v hlavní roli.(18.9.2013)

• Vessper

Prvních 20 minut je skvělých, poté se film jen nudně táhne. Každá scéna by mohla být o polovinu kratší a dvouhodinové vřeštění mimina na kvalité nepřidalo.(7.8.2013)

Český název, tak jako v mnoha jiných případech, je ryze zavádějící, protože příběh se o francouzskou cizineckou legii pouze otře. Savior je o destrukčním vlivu války na lidský charakter, líčí ji jako nepřetržitý sled stresu, násilí, zoufalství a nenávisti, která mění lidské povahy a dělá z běžných lidí lidské trosky a zločince. Profesionální voják, kterému při teroristickém útoku zahynula rodina, touží po pomstě a žene se do dalších válečných dobrodružství. Jednou si řekne dost a pokusí se udělat správnou věc. Jakkoliv se snímek nevyhne některým klišé a zejména jeho závěr nepříjemně zavání hollywoodštinou, je to silné emotivní drama se zřetelně protiválečným charakterem. Navíc velice solidně zahrané a nesoucí punc autenticity balkánských válek. Celkový dojem: 80 %.(4.8.2013)

Trochu za vlasy přetažený snímek z války, která by si zasloužila lepší zpracování. Pro mě se jednalo o příliš účelový a plochý film, který mě sice válečnými zvěrstvy rozklepal, ale tím neválečným zbytkem spíše otrávil. Tohle prostě nezafungovalo a na 80% to rozhodně není. viděla bych to na průměr, ale pro závažtnost tématu nechci dávat pouhé dvě hvězdy, protože si myslím, že takováhle tématika by měla být vyhledávána a sledována, co největším počtem uživatelů csfd, neboť je krutě opomíjena. Závěrem bych snad raději doporučila kvalitnější filmy, jako třeba Warriors, Harrison's flowers nebo Welcome to Sarajevo, těmhle kouskům se tenhle počin nevyrovná ani náhodou.(30.1.2011)

Zase jeden film, který mne rozebral a já bulila a bulila...životní role Dennise Quaida ve válkou zmítanou Jugoslávii, kterou pohřbili hlavně politici a každý psychopat se dostal k moci, aby ve jménu spravedlivé věci dal průchod svým sadistickým vášním a na civilistech je to nejlepší. Proměna Dennise ze zarytého ,ztrátou své rodiny zatvrzelého příslušníka legií, zpět k muži, cestou obrovských ztrát ale i nálezu, a to holčičky,kterou pomůže porodit. Život a válka je hnus.(30.11.2013)

• - Rozpočet filmu byl tak nízký, že na natočení přistání v Africe nebylo dost peněz. Bylo tedy převzato z filmu Outbreak. (StarsFan)

• - Scéna, kde vedou civilisty z autobusu, aby je popravili, byla později znovu použita jako flashback ve filmu Za nepřátelskou linií. (StarsFan)

• - Na začátku filmu přechází Joshua Rose (Dennis Quaid) civilně oblečený vozovku a míjí se přitom s vojákem v armádní uniformě, který mu salutuje. Salutování je druh vojenského pozdravu a projev vzdávání úcty vůči nadřízeným, vyšším vojenským hodnostem a funkcím, ale vždy přitom musí být zdravící i zdravený ve vojenské uniformě, výjimkou je pouze hlava státu. (lioncel)