Milujte svého zabijáka

Geständnisse - Confessions of a Dangerous Mind

Milujte svojho zabijaka

Krimi / Thriller / Drama / Komedie / Životopisný

USA / Kanada / Německo, 2002, 113 min

Vlastně to ani není komedie, ale někdy na tváři dokáže vyloudit podivně pokřivený úsměv nebo snad úsměšek? Forma pseudodokumentu sice není novátorská, nicméně velmi funkční, herecké výkony jsou skvělé (jen mě trochu děsí ten kroužek neustále se opakujících herců v režii Sodenberga a Clooneyho). Prostě lehce úsměvná - lehce mrazivá podívaná, která se tváři jako nezávislý experiment, což mu ostatně sluší.(28.10.2003)

Mám rád dobrý "biftek". Zvlášť rád si ho dám v restauraci, kterou mi doporučí moji známí se stejným zažívacím traktem. Tenhle "biftek" měl všechny náležitosti včetně přílohy a nádherné oblohy, ale ... přestože vypadal skvěle, vařil ho skvělý kuchař a přinesl mi ho zručný číšník, nebylo to "ono". Je to prostě tak - někdy vám nesedne ani velká lahůdka :)(30.10.2003)

Asi "nejnormálnější" počin Charlieho Kaufmana, nové hvězdy zaoceánské scénáristiky. Ten miluje bratry Coeny i Marxovy, Monty Pythony, ale i Davida Lynche - je Žid, neurotický jako Woody Allen a po jeho scénáři sáhla někdejší televizní hvězda George Clooney, kterému posloužil jako černočerný debut. Ale postupně. Plachý introvert Kaufman použil mystifikační autobiografii Chucka Barrise, chlápka, který z povrchu zemského vymazal třiatřicet lidských osudů, zplodil řadu dementních show, miloval dobývání ženských klínů.. Clooney srší nápady, Barrisův život bilancuje tak, že cítíme, že prošel režiemi Soderbergha a bratry Coenovými. Kolegialita se projevila i při výběru herců (Matt Damon a Brad Pitt si střihli bláznivé miniroličky), kdy vedle vedlejších rolí femme fatale Julie Roberts a hipísácké přítelkyně Drew Barrymoore se stalo obrovským trumfem uvedení Sama Rockwella do světa velkých hlavních rolí. Jeho rejstřík je obdivuhodný, dokazuje, že je přesvědčivý i v dramatických polohách - i když člověk nezapomene na jeho veselé kreace v Život v sedmém nebi či v Zelené míly. Kamera je jinak prošpikovaná řadou filtrů, řadou zajímavých řešení nás překvapuje i samotný režisér!!(19.2.2006)

Clooneymu se sice nedá upřít jistá režijní invence a pokud přihlédneme k faktu, že je to jeho režijní prvotina, pak bude palec po zásluze nahoře. Bohužel obsahově je film jaksi zamotaný a divák má tendenci se v něm velice často ztrácet. Navíc mne příběh zabijáka/kecálka nijak emociálně neoslovil a tak nezbývalo než sledovat výhradně kamerové ekvilibristiky a neustálé změny tónovaní a filtrů.(5.5.2008)

Zaujímavý režisérsky debut podľa knihy, ktorej pravosť nikto nikdy nedokázal, no George "nepočíta sa" Clooney má na viac.(1.9.2012)