Milujte svého zabijáka

Geständnisse - Confessions of a Dangerous Mind

Milujte svojho zabijaka

Krimi / Thriller / Drama / Komedie / Životopisný

USA / Kanada / Německo, 2002, 113 min

Charlie Kaufman a jedna z jeho Confessions of a Sick Mind, i když Clooney ji v tomto případě údajně změnil k obrazu svému. Apropo, pan režisér předvede spoustu skvostných nápadů (rošáda šálků, znečištění bazénu ze skákacího prkna), některé naopak vyšumí do šedivého ztracena, nicméně v něm už začala doutnat ta posedlost TV vysíláním, prostřednictvím které o tři roky později tak brilantně popřál dobrou noc a hodně štěstí. Co něco podobného natočit i u nás? Třeba takový Saša Hemala jako nelítostný zabiják BIS na volné noze…(10.11.2010)

Ani se nechce věřit, že George Clooney dokázal zrealizovat scénář největšího hollywoodského zázraku posledních let, aniž by zpatlal nekompaktní zmatenost. Zabiják má jasně definovanou pointu od samého začátku a otázkou není kam děj směřuje, ale jak. Jen s lehkou nadsázkou lze hovořit o životopisném filmu. Spíš čekejte „vážnou“ komedii ve stylu bratří Coenovic Farga. Zamýšlet se nad morálními pohnutky hlavního hrdiny můžete stejně lehce, jako jenom pasivně sledovat zábavnou show, jejíž vítěze čeká střídavě lednička a kulka mezi oči. Sam Rockwell tímto filmem definitivně prokázal svůj zpochybňovaný talent a přes jistou introvertnost svého charakteru dokázal otevřít celé své nitro, aby nás do něj nechal na deset desítek minut nahlédnout. Jeho komentář nás provází celým dějem, jeho nevýrazná tvář vám utkví v paměti a právě jeho zásluhou je mnohem jednodušší pochopit, co chtěla dvojka Clooney/Kaufman svým společným dílem říct. Á propos – režie, George Clooney je jedním z mála debutantů s rozpočtem, jehož výše ho převyšuje coby režiséra, ale hravost, kterou do tohoto projektu vložil, mnohé vynahrazuje. (Když vrchní kreslíř storyboardů J. Todd Anderson v televizním klání porazí své soky v podání Brada Pitta a Matta Damona, když se Chuck vrátí z jedné špinavé prácičky a doma jej přivítá manželka a zeď ovlivněná hnutím hippies, když v samém závěru dva chlápci vnášejí do kostela, kde zrovna probíhá svatba, rakev.) Je to fůra detailů přidaných jen tak pro radost, ale právě ony povyšují Zpověď nebezpečné mysli (mnohem logičtější originální název) nad naprostou většinu jiných debutů. Apendix: Pro info o skutečném Chucku Barrisovi (je to fakt TÝPEK) doporučuji tento článek 85% Zajímavé komentáře: Vitason, castor, Fr, JayKey(3.2.2006)

Scénář: Charlie Kaufman .. Výborný režijní debut. Samozřejmě, nemalou zásluhu na tom má kvalitní scénář s pera Charliho Kaufmana, který je výbornou adaptací knihy Confessions of a Dangerous Mind o životním příběhu Chucka Barrise. Také představitel hlavní role, Sam Rockwell je neskutečně dobrý, přesný a místy skutečně zoufale politováníhodný. Přes tyto podstatné ingredience, nelze přehlédnout velice zajímavou režii. Ano, George Clooney se měl od koho učit a do svého prvního projektu vložil tolik vizuálních vychytávek a poutavých scén, že se není čas nudit. Jen tak dál, jen doufám, že někdy vyzkouší i jiný žánrový part než jen ten politicky angažovaný..(3.3.2006)

Clooneymu se sice nedá upřít jistá režijní invence a pokud přihlédneme k faktu, že je to jeho režijní prvotina, pak bude palec po zásluze nahoře. Bohužel obsahově je film jaksi zamotaný a divák má tendenci se v něm velice často ztrácet. Navíc mne příběh zabijáka/kecálka nijak emociálně neoslovil a tak nezbývalo než sledovat výhradně kamerové ekvilibristiky a neustálé změny tónovaní a filtrů.(5.5.2008)

Mám dojem, že za takovou prvotinu by se nemusel stydět ani lecjaký ''profláklejší'' režisér.. Nebýt ale výsledné roztěkanosti (nevím, zda to byla vina spíše scénáře, nebo režie), mohlo to vyjít daleko lépe. Jako první Clooneyho (režijní) dílo jsem viděl vlastně zatím to poslední a musim říct, že jeho debut zabodoval lépe. Jestli si budu Rockwellův osobitý projev s nějakým filmem v budoucnu spojovat, bude to právě se ''zpovědí nebezpečné mysli'' - 70%.(6.2.2012)

• - Scéna, kde se plazí Chuck Barris (Sam Rockwell) úzkou chodbou k agentu Keeyleymu, je odkazem na snímek V kůži Johna Malkoviche (1999), ke kterému Kaufman taktéž napsal scénář. (Jaroslaf)

• - David O. Russell dostal nabídku režírovat snímek, avšak odmítl ji se slovy, že film je "o chlápkovi, co šuká, a všem říká, jak střílí lidi do hlavy". (don corleone)

• - V jedné scéně vidíme Patricii a Chucka, jak tancují v ložnici u postele, ze které trčí mužské nohy. Ty patří režisérovi filmu Georgi Clooneymu. (don corleone)