Milujte svého zabijáka

Geständnisse - Confessions of a Dangerous Mind

Milujte svojho zabijaka

Krimi / Thriller / Drama / Komedie / Životopisný

USA / Kanada / Německo, 2002, 113 min

Podle mého je Confessions of a Dangerous Mind zatím nejslabší kaufmanovka. Možná, že je to tím, že se musel držet knižní předlohy. Na rozdíl od ostatních Kaufmanovek zde chyběl humor. Ale u Kaufmana člověk nikdy neví, co chce vlastně říci. Clooney odvedl docela dobrou práci a přizval si i kámoše z Ocean´s Elewen. Schizofrenní není bohužel jen hlavní hrdina, ale i celý film.(6.12.2004)

• Dudek

Překvapivě nudný film podle scénáře Charlieho Kaufmana, který si tentokrát vybral fiktivního tvůrce televizních show, který přes noc zabíjí lidi pro CIA, neboť vyhovuje profilu. George Clooney umí jako režisér slušně překvapit, hlavně ke konci filmu jsou jeho retro záběry opravdu velice dobré, ale ze začátku je film neuvěřitelná nuda, dokonce jsem měl jednu chvíli i strach, že jej nezvládnu dokoukat. Vydržel jsem to, ale jen díky tomu, že čím blíže byl konec, tím měl film větši spád. Je mi docela líto, že co se scénáře týče, Kaufman tentokrát opravdu zklamal, tupé dialogy, nesympatický hrdina, nezajímavý příběh a hlavně předvídatelný konec. Všichni kdo mě znáte, tak víte, jak moc mám rád, když už od začátku snímku vím, kdo je zrádce, a to se mi stalo právě i Milujte svého zabijáka. Jediný moment, kdy jsem nečekal, jak to dopadne, byl ten konečný úsek, kdy se náš hrdina konečně dovtípí, kdo stojí za úkladnými likvidacemi ostatních agentů. Pokud bych měl vybrat nejlepší postavu, pak je to rozhodně role George Clooneyho, který hrál opravdu skvěle... Pokud sečtu všechna pro a proti, vychází mi, že musím ohodnotit dvěma silnými hvězdičkami. A abych se přiznal, je mi to líto...(8.2.2006)

rozpočet : $30 million tržby celosvetovo : : $33,013,805(9.12.2006)

Ani se nechce věřit, že George Clooney dokázal zrealizovat scénář největšího hollywoodského zázraku posledních let, aniž by zpatlal nekompaktní zmatenost. Zabiják má jasně definovanou pointu od samého začátku a otázkou není kam děj směřuje, ale jak. Jen s lehkou nadsázkou lze hovořit o životopisném filmu. Spíš čekejte „vážnou“ komedii ve stylu bratří Coenovic Farga. Zamýšlet se nad morálními pohnutky hlavního hrdiny můžete stejně lehce, jako jenom pasivně sledovat zábavnou show, jejíž vítěze čeká střídavě lednička a kulka mezi oči. Sam Rockwell tímto filmem definitivně prokázal svůj zpochybňovaný talent a přes jistou introvertnost svého charakteru dokázal otevřít celé své nitro, aby nás do něj nechal na deset desítek minut nahlédnout. Jeho komentář nás provází celým dějem, jeho nevýrazná tvář vám utkví v paměti a právě jeho zásluhou je mnohem jednodušší pochopit, co chtěla dvojka Clooney/Kaufman svým společným dílem říct. Á propos – režie, George Clooney je jedním z mála debutantů s rozpočtem, jehož výše ho převyšuje coby režiséra, ale hravost, kterou do tohoto projektu vložil, mnohé vynahrazuje. (Když vrchní kreslíř storyboardů J. Todd Anderson v televizním klání porazí své soky v podání Brada Pitta a Matta Damona, když se Chuck vrátí z jedné špinavé prácičky a doma jej přivítá manželka a zeď ovlivněná hnutím hippies, když v samém závěru dva chlápci vnášejí do kostela, kde zrovna probíhá svatba, rakev.) Je to fůra detailů přidaných jen tak pro radost, ale právě ony povyšují Zpověď nebezpečné mysli (mnohem logičtější originální název) nad naprostou většinu jiných debutů. Apendix: Pro info o skutečném Chucku Barrisovi (je to fakt TÝPEK) doporučuji tento článek 85% Zajímavé komentáře: Vitason, castor, Fr, JayKey(3.2.2006)

• Xmilden

Tenhle film je určen pro úplně jinou část publika než jsem já. Na Clooneyho filmech jsem si nikdy zase tolik nepochutnal. Tohle se mě nelíbilo navíc už kdysi a teďka to lepší není. Rockwell předvádí pozoruhodný výkon, ale na to abych zvedl své hodnocení to určitě nestačí. 40%(3.12.2014)