O chytrém šachovi (TV film)

Pohádka

Československo, 1983, 49 min

Orientální studiová televizní pohádka o moudrém vladaři patří k mým oblíbeným. Vládce se snaží ve třech případech podvodů pomocí logických postupů dobrat pravdy, usvědčit viníka a napravit křivdu. Pro plynoucí poučení, že spravedlnost nakonec zvítězí, je vhodná pro děti. Škoda, že to jde jen v pohádce. Myslím, že si zpracování zasloužilo větší prostor a bohatší scénář. Byla by to pěkná celovečerní pohádka. Podobné jsou pamětnické pohádky např. Rozsudky soudce Ooky, Soudce a drahokam, Svědectví čarovného zvonu či Werichova Koloběžka první.(2.11.2016)

Ačkoliv mě orientální pohádky většinou nudí, tak tato je výjimkou. Po sice podezřelém začátku se vše začalo vyvíjet solidním způsobem, jediné, co bych ještě vylepšil, je ukončení, které mohlo být scénáristicky bohatší. Celkově však mírný nadprůměr a tedy spokojenost.(12.11.2011)

"Ale můj pane, copak by šašek mohl být vezírem ??" - "Je to lepší, než když je vezír šaškem.." Jak se mladej Jůdžín Sokolovský pokoušel neoběsit na rádoby arabským husím provázku.. Ve své podstatě velmi dobré..(29.10.2016)

• Stejšn

Taková "sesterská" pohádka k podobným Rozsudkům soudce Ooky (1988).(7.10.2009)

Perfektní pohádečka na moje nedělní dopoledne. Brňany mám rád. Ne že by tu zahráli něco výjimečného, ale je to určeno dětem a mi. Mohu doporučit a jen si povzdechnout, že by měla být pravda.(27.3.2016)