poster

O líném Honzovi (TV film)

Pohádka

Československo, 1977, 34 min

 • Snorlax
  ****

  Kratičká pohádka v nádherných kulisách měla to štěstí, že si v ní zahráli velmi dobří herci.(24.1.2013)

 • codeas
  ****

  Pohádka o tak línem Honzovi, který prones hlášku typu " Tak mi toho draka přiveďte, já ho teda zapíchnu." je v pomyslném žebříčku českých Janů hodně vysoko.(21.3.2005)

 • HenryS.
  *****

  Tak to je moje Best ofka jako vyšitá! Mírně pitomoučké, a vůbec to není na škodu (rozuměj koresponduje to plně s kulisami a hereckými výkony). - výkony??(3.2.2009)

 • kingik
  ***

  I ten největší pecivál na světě nakonec nezůstane na ocet. Alespon podle téhle pohádky ne, ale znáte to, pohádky nám od jisté doby lžou. V prvé řadě je nutno podívat se v jakém roce pohádka vznikla. Bolševik si najal režisérku Vlastu Janečkovou, která chtěla natočit s dobrým úmyslem pohádku, ale přísná televizní komise jí dala podmínku: "jo, natoč si pohádku, soudružko, ale to s tím líným Honzou naší socialistické mládeži nedáváš dobrý příklad. My tam cítíme i drobný příliv kapitalistické morálky. Budeš muset tuhle pohádku natočit s ponaučením, že západní svět je jako zlý Drak a zatočit s ním mocnou silou bolševika, v tomto případě proletáře Honzy. Chceš si ještě přece natočit v budoucnu nějakou pohádku, ne?!" A tak paní Vlasta Janečková, aby se neocitla na "black listu", jala se natočit pohádku a s Markem Ebenem navrch. On nebyl tím nejhorším, co je k vidění, a dokonce byl i zábavný a s ním i první polovina téhle přetrapné studiové pohádky. Ano, přetrapné, protože jakmile došly vtípky ohledně Honzova nic nedělání a obracení se z boku na bok za pomoci chudák obětavé maminky paní Dany Medřické, tak to vázlo a hlavně na řadu přišla vele trapnost. Děsné studiové kulisy se sotva daly přetrpět, ale ono to přesně plnilo účel ke kterému byla natočena. Drak se vyřídil ve světnici, protože přes "kopečky" se tehdy nesmělo. Z povaleče se stal vzorný svazák a dostal přesně to, na co se tehdy lákalo, tedy valuty, příslib a pěknou holku k tomu organizovanou v SSM, akorát ve skutečnosti nedostal nic, ale udělal dobrý skutek a tím pádem nebyl trestně stíhaný za tehdejší příživnictví (viz maminka, která ho tehdy tajně vyživovala a její časté vybíhání z chalupy byl jen strach z udání od sousedů). A pak tady máme ony pověstné buchty. Kdo ví, co do nich maminka Honzovi přidávala, ale o tom lze jen spekulovat. Mé hodnocení: 60%(22.12.2013)

 • May
  ****

  Televizní pohádky podle Josefa Lady jsou, byly a vždycky budou nejlepší. Ladův humor je tak něvěřitelně milý a inteligentní; jen víc takových.(1.3.2004)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace