Rambo: První krev

• slovenský

Rambo

Drama / Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 1982, 93 min

Jmenuje se Rambo. John J.. Vizáží připomíná zarostlějšího Forresta trempa (ten byl koneckonců taky ve Vietnamu), který neumí do deseti napočítat. Ve skutečnosti však disponuje neuvěřitelnou schopností splynout s přírodou a s partyzánskou noblesou v ní eliminovat své nepřátele. Je to bojový stroj, jehož nerozhází pád ze skály ani národní garda, natož nějaký nabubřelý šolicejní feriš Wiggum (či Teasle nebo tak nějak). Johnny zkrátka nemá rád namachrované policajty a oni nemají rádi jeho ("Jakejpak lov? My nelovíme jeho, on loví nás."), krysy taky moc nemusí, takže jediným společníkem mu je jeho lovecký nůž s chirurgickými potřebami. Jeho první filmové dobrodružství tak sice působí lehce komorněji, než jeho akčnější pokračování, ale o to mrazivěji, syrověji a hlavně reálněji. Prostě klasika.(6.3.2014)

Rambo za tu dlouhou dobu nezastárl ani o jeden den a je stále ve skvělé formě. Tahle klasika i dnes s přehledem nakope zadek drtivé většině soudobé akční produkce. Neskutečně uvěřitelný a charismatický Stallone se drží při zemi a je tomu jenom dobře. Áčkový akčňák, který nic ze své působivosti nezapomněl, je dokonalým archetypem akčního dramatu dotaženého do filmařského absolutna.(9.8.2007)

První Rambo byl podstatně víc než nějaké béčko, nesl v sobě stigma bolestné minulosti hlavního hrdiny a ukázal jak to občas chodí na tom "idylickém malém městě". Do vínku dostal taky úžasně syrovou (a sychravou) atmosféru, na čemž má podstatný podíl hudební mág Jerry Goldsmith.(5.9.2005)

• - Název obchodu se sportovním zbožím, který Rambo zlikviduje, je "The Outpost" (tedy "Základna"). (džanik)

• - Motocykl na kterém Rambo ujíždí ze stanice před šerifem je Yamaha XT250. Ta je však čtyřtakt, ale ve filmu však slyšíme dvoutaktní motor. Zvuk byl upraven ve studiu. (Max_FX)

• - Režie byla nabídnuta Bruci Beresfordovi, který ale odmítl. (HellFire)