Rambo: První krev

• slovenský

Rambo

Drama / Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 1982, 93 min

Jestli chcete vědět, jak opravdu má Rambo vypadat a čeho je schopen, přečtěte si román Davida Morrela - První krev. To není čajícek jako tady, to je nekompromisní řežba a 13 zabitých jeho pronásledovatelů. To by ale nemohl být i upravený konec, nevzniklo by další pokračování, protože by bylo už po něm...(14.4.2015)

Rambo není žádná nostalgie! I po více než 20-ti letech je to stále alarmující filmový odraz doby, který z tématu vietnamského syndromu ždímá absolutní maximum. Ač se Rambo řadí k modelovým pilířům akčních filmů 80-tých let, vyniká překvapivě inteligentním dějem a uvěřitelnými akčními sekvencemi, na něž je radost pohledět. Stallone na hereckém poli vyloženě boduje a jeho minimalistická mimika do role válkou strhaného veterána pasuje. Když navíc v závěru naříká nad válečnými ztrátami, divácké emoce pracují naplno. „To oni prolili první krev!“(4.9.2007)

Soundtrack Jerry Goldsmith: 1. Home Coming [2:28] ,2. Escape Route [2:43] ,3. First Blood [4:41] ,4. The Tunnel [4:05] ,5. Hanging On [3:34] ,6. Mountain Hunt [6:10] ,7. My Town [2:00] ,8. The Razor [3:13] ,9. No Power [2:56] ,10. Over the Cliff [2:09] ,11. It's a Long Road [2:57] ,12. It's a Long Road - Dan Hill [3:21],(18.6.2011)

jako obvykle u Stalloneho je nejlepsi dil ze serie jednicka, tenhle fiilm skvele ztvarnuje vojak kterej se vraci z vietnamu a je tim poznamenanej.(29.1.2005)

[imdb: 7.4/10] | me: John Rambo,... ikona,... neuveriteľná klasika. Vrátil sa domov ako veterán, nenachádza pochopenie u šerifa, ktorý nim opovrhuje a zaobchádza ako s trestancom, tulákom, špinou, ... Chyba. Vojak, ktorý bol vycvičený zneškodňovať nepriateľské jednotky vo Vietname sa odtrhne z reťaze. Naučený ignorovať bolesť ničí v húfoch príslušníkov jednotky rangerov tými najoriginálnejšími spôsobmi v kvalitných akčných sekvenciách. Okrem granátov, potu a krvi však film poukazuje aj na vtedajší americký postoj k hrdinským vietnamským outsiderom. Záver v podaní výbuchov, všadeprítomných guliek, samopalov a Ramba síce jemne vyskakuje nad celkovú líniu, ale na celkovej kvalite filmu neuberá. Film je taktiež studnicou tvrdých nezabudnuteľných hlášok typu: "Co donutilo boha, aby stvořil někoho, jako je Rambo ?" plukovník Samuel Trautman: "Ramba nestvořil bůh. Toho jsem stvořil já! U mňa jeden z najlepších akčňákov vôbec.(7.3.2009)

• - Název obchodu se sportovním zbožím, který Rambo zlikviduje, je "The Outpost" (tedy "Základna"). (džanik)

• - Počet "bad guys", které zabije Rambo s trikem na sobě: 1
    Počet "bad guys", které zabije Rambo bez trika: 0
    Počet "good guys", které zabijí "bad guys": 0
    Celkový body count: 1
    Počet zabitých lidí za minutu: 0,01
    Čas prvního úmrtí ve filmu: 29:31 (hippyman)

• - Stallonemu se údajně tak moc nelíbila první verze filmu, že ho chtěl sám koupit a zničit. Donutil alespoň tvůrce, aby film sestříhali tak, že ostatní postavy budou vyprávět příběh, ne jeho postava. (don corleone)