Rambo: První krev

• slovenský

Rambo

Drama / Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 1982, 93 min

„Myslím, že tomu nerozumiete. Neprišiel som zachrániť Ramba pred vami. Prišiel som zachrániť vás pred Rambom.“ Ak ste RAMBA videli ako deti, asi je to nostalgická klasika a neviete dodnes úprimne pochopiť, ako sa môže niekomu nepáčiť. Sám takých filmov mám veľa, ale na rozdiel od nich (napr. série KRITERI alebo GREMLINS) RAMBO i v dospelosti zostáva možno až prekvapivo dobrým filmom. Nejedná sa ešte o takú masakru, ako bol druhý, tretí a štvrtý diel. RAMBO je až nečakane realistický, čomu určite pomáha pôsobivá sychravá výprava nádherných obrovských lesov Severnej Amerike, kde jeden traumatizovaný vojak z vietnamskej vojny so zakomplexovaným xenofóbnym šerifom (Brian Dennehy) vedie vlastnú súkromnú vojnu a bude musieť prísť až plukovník Trautman (kultový Richard Crenna), aby nám rozpovedal Rambov desivý príbeh. Snímke pomáha nielen Stallone v hlavnej úlohe a dobre obsadené vedľajšie postavičky, ale tiež surové akčné scény, silácke hlášky („Plukovník, vy mi chcete povedať, že prehrám, ak naňho pošlem 200 chlapov?“ – „Chcem tým povedať len toľko, že ak ich naozaj pošlete 200, musíte si najskôr zohnať veľa vriec na mŕtvoly.“) a sympaticky krátka minutáž, hodina a pol je tak akurát, aby to nestihlo nudiť a zároveň nebolo skratkovité. Rozhodol som sa dať 80%, aj keď som miestami pochyboval, či je to najlepší nápad, aký som kedy v živote mal.(25.12.2004)

Nějak si po těch letech, kdy jsem Ramba vnímal jako přímou akci, nemohu zvyknout, že je to vlastně post-vietnamské psychologické drama. 70% Zajímavé komentáře: Silence, Thewho18, MacGyver(21.3.2006)

|| Scenár: Michael Kozoll, William Sackheim, Sylvester Stallone / The novel by David Morrell | Hudba: Jerry Goldsmith | Produkcia: Buzz Feitshans, Mario Kassar, Andrew G. Vajna | Distribúcia: Orion Pictures | Štúdio: Anabasis Investments N.V. | Rozpočet: 14 miliónov $ | Tržby: 125,212,904 $ || Film z ratingom "Must see". Rambo rulezz!(28.6.2011)

Prvni a jediny povedeny Rambo. Stallone se snazi i hrat - dari se mu to sice jen prumerne, ale ve srovnani s drtivou vetsinou jeho zbylych filmu se jedna o silny nadprumer.(8.8.2002)

Tento úvodní film z Rambo-série má ještě docela hlavu i patu. Není to sice nic víc než jen ambiciózní béčko, ale snad právě proto na něj nahlížím vpodstatě shovívavě. Sly Stallone skutečně hrál asi jen v 1. dílu Rockyho, pak už se jen tvářil, že hraje. V tomhle díle mu ale ta jeho herecká přetvářka jde docela dobře.(6.8.2002)