Rambo: První krev

• slovenský

Rambo

Drama / Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 1982, 93 min

[imdb: 7.4/10] | me: John Rambo,... ikona,... neuveriteľná klasika. Vrátil sa domov ako veterán, nenachádza pochopenie u šerifa, ktorý nim opovrhuje a zaobchádza ako s trestancom, tulákom, špinou, ... Chyba. Vojak, ktorý bol vycvičený zneškodňovať nepriateľské jednotky vo Vietname sa odtrhne z reťaze. Naučený ignorovať bolesť ničí v húfoch príslušníkov jednotky rangerov tými najoriginálnejšími spôsobmi v kvalitných akčných sekvenciách. Okrem granátov, potu a krvi však film poukazuje aj na vtedajší americký postoj k hrdinským vietnamským outsiderom. Záver v podaní výbuchov, všadeprítomných guliek, samopalov a Ramba síce jemne vyskakuje nad celkovú líniu, ale na celkovej kvalite filmu neuberá. Film je taktiež studnicou tvrdých nezabudnuteľných hlášok typu: "Co donutilo boha, aby stvořil někoho, jako je Rambo ?" plukovník Samuel Trautman: "Ramba nestvořil bůh. Toho jsem stvořil já! U mňa jeden z najlepších akčňákov vôbec.(7.3.2009)

jako obvykle u Stalloneho je nejlepsi dil ze serie jednicka, tenhle fiilm skvele ztvarnuje vojak kterej se vraci z vietnamu a je tim poznamenanej.(29.1.2005)

„Myslím, že tomu nerozumiete. Neprišiel som zachrániť Ramba pred vami. Prišiel som zachrániť vás pred Rambom.“ Ak ste RAMBA videli ako deti, asi je to nostalgická klasika a neviete dodnes úprimne pochopiť, ako sa môže niekomu nepáčiť. Sám takých filmov mám veľa, ale na rozdiel od nich (napr. série KRITERI alebo GREMLINS) RAMBO i v dospelosti zostáva možno až prekvapivo dobrým filmom. Nejedná sa ešte o takú masakru, ako bol druhý, tretí a štvrtý diel. RAMBO je až nečakane realistický, čomu určite pomáha pôsobivá sychravá výprava nádherných obrovských lesov Severnej Amerike, kde jeden traumatizovaný vojak z vietnamskej vojny so zakomplexovaným xenofóbnym šerifom (Brian Dennehy) vedie vlastnú súkromnú vojnu a bude musieť prísť až plukovník Trautman (kultový Richard Crenna), aby nám rozpovedal Rambov desivý príbeh. Snímke pomáha nielen Stallone v hlavnej úlohe a dobre obsadené vedľajšie postavičky, ale tiež surové akčné scény, silácke hlášky („Plukovník, vy mi chcete povedať, že prehrám, ak naňho pošlem 200 chlapov?“ – „Chcem tým povedať len toľko, že ak ich naozaj pošlete 200, musíte si najskôr zohnať veľa vriec na mŕtvoly.“) a sympaticky krátka minutáž, hodina a pol je tak akurát, aby to nestihlo nudiť a zároveň nebolo skratkovité. Rozhodol som sa dať 80%, aj keď som miestami pochyboval, či je to najlepší nápad, aký som kedy v živote mal.(25.12.2004)

Po celý film výborná podívaná, až na ten závěr, kdy Sly se samopalem v ruce napíná svoji muskulaturu a dává tušit, co přijde v následujících dílech. Jinak je tu Stallone hodně uvěřitelný a ve chvílích, kdy vede svoji nerovnou partyzánskou válku ukrytý kdesi v lesích, mu člověk musí fandit.(28.9.2003)

"Dvě stě mužů proti vašemu chlapci je pro nás prohraná válka?" Nebyla by, šerife, kdyby byla vedena ve tvém městě, ale v horách je to jiné. Tvá gumoléčba, vodoléčba a břitvoléčba osvěžila Rambovi paměť a najednou je ovládání střelných, bodných a sečných zbraní zase tak snadné. Já Rambovi rozumím, protože jsme si fyzicky hodně podobní. Já jsem sice o půl metru vyšší, mám výrazně viditelněji vypracované břišní svaly a vlasy mám ... teda spíš nemám. To je jedno. Jsme zkrátka dvojčata k nerozeznání, takže když se ocitne v nesnázích, tak mi vždycky zavolá a já mu dobře poradím - sejmi je všechny, Johne.(16.8.2016)

• - Scéna, která byla natočena, ale ve filmu nakonec nebyla použita (měl to být Rambův flashback v jeskyni): je s kamarády v jednom vietnamském baru, kde se o jejich zábavu starají místní ženy. Jednu z nich Rambo odvede do zadní místnosti a miluje se s ní. Scéna se pak rychle přehoupne do přítomnosti a Rambo začíná plakat. (džanik)

• - Film se natáčel v Kanadě, v provincii Bristká Kolumbie, konkrétně v okolí Vancouveru. Městečkem, do nějž Rambo (Sylvester Stallone) přichází, je Hope. Jedním z důvodů, mimo ideální prostředí a krásnou přírodní scenérii, byly samozřejmě i nižší náklady oproti USA. (rakovnik)

• - Postavu Colonela Samuela Trautmana měl hrát Kirk Douglas, který ale trval na původním konci filmu. Když z projektu odstoupil byl obsazen Richard Crenna. (don corleone)