Rambo: První krev

• slovenský

Rambo

Drama / Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 1982, 93 min

Film Rambo: První krev ukazuje teritoriálně úzce omezený ozbrojený konflikt, který se nejčastěji odehrává uvnitř lesa či mezi dvěma lesy. Obyvatelé lesa do nich nejsou přímo zataženy (v roli aktivních válčících stran). Těmi se stává jen hrstka policistů. Pokud dochází k intervenci z vnějšku, jedná se o pokusy Rambovu válku ukončit a nastolit mír. Lokální válka tedy zůstává izolována pouze na les regionálního významu a díky policii se v něm nešíří. Je třeba pochopit jaká je tedy Rambova válka, zda válka ze ziskuchtivosti, válka ze strachu nebo válka ze zásady. V momentě uchopení Rambova motivu, pochopíme i jeho pohnutky a tak i celou filozofickou podstatu celého filmu. Rambo je totiž nevinnou obětí systému. Vymyká se všem zažitým paradigmatům a zcela se tříští při rekognoskaci nového prostředí. To je alfou a omegou celého jinak výtečného filmu. Je tedy naprosto pochopitelné, že všem těm policistům chce roztrhnout prdel až k lopatkám a nezbývá, než film doporučit všem příznivců Truffauta či Tarkovského právě pro svou poetickou hloubku myšlení rozpolceného hrdiny.(7.9.2011)

Takové nesmělé lavírování mezi akcí a psychologickým thrillerem, na které se s notnou porcí nostalgie dá hledět – byť akční část zastarala a psychologie v tom nikdy nebyla bůhvíjaká věda. Jako takový úhledný památníček 80. letům stále hodné údržby.(12.8.2010)

Šerif Dennehy dráždí Kobru (nikoliv Mariona Cobrettiho, ale Johna R.) a k jeho smůle to je bosou nohou. Akční klasika stvořila legendu. Jestli by vznikla v případě užití závěru knižní předlohy, to posuďte sami.. Nedokážu si na místě vzpurného veterána z Vietnamu představit Johna Travoltu (jak píše don corleone). To by ty šerifovy zástupce v oregonských lesích utancoval k smrti?(2.9.2008)

„Myslím, že tomu nerozumiete. Neprišiel som zachrániť Ramba pred vami. Prišiel som zachrániť vás pred Rambom.“ Ak ste RAMBA videli ako deti, asi je to nostalgická klasika a neviete dodnes úprimne pochopiť, ako sa môže niekomu nepáčiť. Sám takých filmov mám veľa, ale na rozdiel od nich (napr. série KRITERI alebo GREMLINS) RAMBO i v dospelosti zostáva možno až prekvapivo dobrým filmom. Nejedná sa ešte o takú masakru, ako bol druhý, tretí a štvrtý diel. RAMBO je až nečakane realistický, čomu určite pomáha pôsobivá sychravá výprava nádherných obrovských lesov Severnej Amerike, kde jeden traumatizovaný vojak z vietnamskej vojny so zakomplexovaným xenofóbnym šerifom (Brian Dennehy) vedie vlastnú súkromnú vojnu a bude musieť prísť až plukovník Trautman (kultový Richard Crenna), aby nám rozpovedal Rambov desivý príbeh. Snímke pomáha nielen Stallone v hlavnej úlohe a dobre obsadené vedľajšie postavičky, ale tiež surové akčné scény, silácke hlášky („Plukovník, vy mi chcete povedať, že prehrám, ak naňho pošlem 200 chlapov?“ – „Chcem tým povedať len toľko, že ak ich naozaj pošlete 200, musíte si najskôr zohnať veľa vriec na mŕtvoly.“) a sympaticky krátka minutáž, hodina a pol je tak akurát, aby to nestihlo nudiť a zároveň nebolo skratkovité. Rozhodol som sa dať 80%, aj keď som miestami pochyboval, či je to najlepší nápad, aký som kedy v živote mal.(25.12.2004)

Soundtrack Jerry Goldsmith: 1. Home Coming [2:28] ,2. Escape Route [2:43] ,3. First Blood [4:41] ,4. The Tunnel [4:05] ,5. Hanging On [3:34] ,6. Mountain Hunt [6:10] ,7. My Town [2:00] ,8. The Razor [3:13] ,9. No Power [2:56] ,10. Over the Cliff [2:09] ,11. It's a Long Road [2:57] ,12. It's a Long Road - Dan Hill [3:21],(18.6.2011)