Rambo: První krev

• slovenský

Rambo

Drama / Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 1982, 93 min

Melancholický chlapácký doják o traumatizované mašině na zabíjení a její těžké cestě domů. Skoro autistický hrdina, který ale přitom vydá za celou armádu, ješitný šerif, otcovský vojenský velitel a nehostinný horský terén ideální pro partyzánskou válku. Vyvážená kombinace akčního filmu a hořkého dramatu s dojemným huhňavým závěrem.(14.3.2013)

Klasika, která má od svých krvelačných a spíše béčkově laděných pokračování jen málo společné. Věrohodná a atmosférická jízda plná policajtů, proti nakorbenému vojákovy s mačetou s cool šátečkem na šišce. Nestárnoucí film, který mohu vidět stále a stále dokola a nic na své síle neztrácí, parádní hudba, výborní záporácí, stylový Stallone a překrásné prostředí s pochmurnou atmosférou, nekompromisní 5 hvězdičkové hodnocení…(20.2.2006)

Stalloneho jako jednoho z mála opravdu uznávám jako akčního hrdinu.(26.5.2008)

• gudaulin

Ve svém profilu mám uvedeno, že nemám rád akční filmy, ale vlastně to není tak úplně pravda, našla by se celá řada výjimek, které potvrzují pravidlo. Především ty, které se neberou vážně, jako například série Smrtonosné pasti. Rambo je ovšem jiný případ, je to doslova ztělesnění prvků a žánrových klišé, které se mi na akčních filmech nelíbí. Je to jeden z prvních filmů ve svém subžánru a ve své podstatě tuto kategorii filmů definoval a je považovaný za její symbol. Nemám potřebu polemizovat s kultem, v zásadě souhlasím s tím, že je to nejhodnotnější kousek filmové série o nezničitelném bojovníkovi z džungle a zároveň jediný film série, který se dá brát aspoň trošku vážně, resp. má z hlediska filmového umění jakous takous hodnotu. Scénář i režie se ještě snaží o určitou psychologii postav a ve vedlejších rolích se vyskytuje několik slušně hrajících herců, mimochodem Richard Crenna to určitě není, ale Brian Dennehy si plné uznání zaslouží. Z hlediska technických kvalit dnešních akčních filmů je ovšem vysoké hodnocení původního Ramba i tak evidentně hodně ovlivněné nostalgií a věkovým průměrem uživatelů. Celkový dojem: 40 %.(25.5.2009)

::::::::::: Jako dítě jsem na tomhle vyrůstal. Skvělý Stallone, skvělá atmosféra, dobrý scénář. Prostě skvělý akční film, který nemá chybu .:::::::::::::::(9.12.2008)