Rambo: První krev

• slovenský

Rambo

Drama / Akční / Thriller / Dobrodružný

USA, 1982, 93 min

Stalloneho jako jednoho z mála opravdu uznávám jako akčního hrdinu.(26.5.2008)

„Myslím, že tomu nerozumiete. Neprišiel som zachrániť Ramba pred vami. Prišiel som zachrániť vás pred Rambom.“ Ak ste RAMBA videli ako deti, asi je to nostalgická klasika a neviete dodnes úprimne pochopiť, ako sa môže niekomu nepáčiť. Sám takých filmov mám veľa, ale na rozdiel od nich (napr. série KRITERI alebo GREMLINS) RAMBO i v dospelosti zostáva možno až prekvapivo dobrým filmom. Nejedná sa ešte o takú masakru, ako bol druhý, tretí a štvrtý diel. RAMBO je až nečakane realistický, čomu určite pomáha pôsobivá sychravá výprava nádherných obrovských lesov Severnej Amerike, kde jeden traumatizovaný vojak z vietnamskej vojny so zakomplexovaným xenofóbnym šerifom (Brian Dennehy) vedie vlastnú súkromnú vojnu a bude musieť prísť až plukovník Trautman (kultový Richard Crenna), aby nám rozpovedal Rambov desivý príbeh. Snímke pomáha nielen Stallone v hlavnej úlohe a dobre obsadené vedľajšie postavičky, ale tiež surové akčné scény, silácke hlášky („Plukovník, vy mi chcete povedať, že prehrám, ak naňho pošlem 200 chlapov?“ – „Chcem tým povedať len toľko, že ak ich naozaj pošlete 200, musíte si najskôr zohnať veľa vriec na mŕtvoly.“) a sympaticky krátka minutáž, hodina a pol je tak akurát, aby to nestihlo nudiť a zároveň nebolo skratkovité. Rozhodol som sa dať 80%, aj keď som miestami pochyboval, či je to najlepší nápad, aký som kedy v živote mal.(25.12.2004)

Solidní záležitost, která je slušně napsaná i zahraná. Kdo by Johnovi nefandil, když byl nevinný. Pasáž v lesích je nekompromisně úžasná, akorát ten konec už byl trochu úlet. BTW jestli někdo máte Rambo nůž, tak mi ho pošlete :)(4.11.2006)

Lesní inferno - veteránská/válečná orgie s ostrou čepelí, která nezůstane chladná. První RAMBO je klasika a srdcovka!(13.3.2012)

Jmenuje se Rambo. John J.. Vizáží připomíná zarostlějšího Forresta trempa (ten byl koneckonců taky ve Vietnamu), který neumí do deseti napočítat. Ve skutečnosti však disponuje neuvěřitelnou schopností splynout s přírodou a s partyzánskou noblesou v ní eliminovat své nepřátele. Je to bojový stroj, jehož nerozhází pád ze skály ani národní garda, natož nějaký nabubřelý šolicejní feriš Wiggum (či Teasle nebo tak nějak). Johnny zkrátka nemá rád namachrované policajty a oni nemají rádi jeho ("Jakejpak lov? My nelovíme jeho, on loví nás."), krysy taky moc nemusí, takže jediným společníkem mu je jeho lovecký nůž s chirurgickými potřebami. Jeho první filmové dobrodružství tak sice působí lehce komorněji, než jeho akčnější pokračování, ale o to mrazivěji, syrověji a hlavně reálněji. Prostě klasika.(6.3.2014)

• - Sylvester Stallone dostal za roli, která ho proslavila 3,5 milionu dolarů. 2 miliony hned a zbytek z televizních práv. (don corleone)

• - Z Morrelovy knihy ovšem ve filmu zůstala zachována pouze dějová linie, v detailech se film od předlohy liší, například v něm zemře více policistů. (Danny F.)

• - Mezinárodní práva byla prodána během pěti minut, poté co potencionální kupci viděli asi 40 minut filmu. (don corleone)