• slovenský

Akční / Dobrodružný / Thriller / Válečný

USA, 1988, 101 min

Ale no tak, trochu vděku do toho hodnocení! Nebýt tohohle, nebyly by Žhavé Výstřely II skoro o ničem:) Je pravda, že od prvních dvou dílů jsme se přesunuli na žebříčku kvality ještě níž...nicméně v kontextu dlouhodobějšího pohledu na historii a různé cizozemské intervence v Afghánistánu (a jiných zemích nevyznávajících západní životní "filozofii") dostal třetí Rambo trochu jiný rozměr. Ohledně filmu samotného - zbéčkovatěli jsme až hanba, osamělý hrdina zachraňující svého mentora a "celý svět" před "těmi zlými Rusy" je tak, jak je tenhle spektákl pro dvanáctileté natočený, prvoplánový a prokouknutelný stejně tak jako těžce nereálný. PS: Do třetice muzicíruje Jerry Goldsmith, a ani tentokrát se nemá zač stydět.(25.3.2004)

Co proti tomu Rambovi všichni máte? Vždyť je to tak krásná, zábavná a poctivě udělaná osmdesátková řežba... Jestli je v něčem opravdu problém, tak je to absence nějakého zajímavého vývoje - příběh začíná i končí nikde, chybí lepší seznámení s prostředím (přičemž země pod Hindúkúšem nabízí působivější lokace, než Izrael, kde se ve skutečnosti natáčelo), s probíhajícím konfliktem i s postavami a akce je většinou dost slabě motivovaná (tedy je tam jen proto, aby tam byla). Většina komentářů tady nějak ironicky glosuje závěrečné věnování a prezentaci afghánských mudžáhidů, ale řekl bych, že toho ke glosování není až tolik, zvlášť když si místní historikové připomenou, že se s Rambem nacházíme ještě v předtálibánské době a útoků z 9/11 se Afghánci nijak neúčastnili. Co je naopak zajímavé, je místy až úsměvná protiruská propaganda schovaná za rádoby humanistické poselství "svět se musí dozvědět, co se tu děje". A je to poselství, jaké se v obdobně tupé a pololživé podobě ukládá do filmů stále. Tak si prosím vždy na Ramba 3 vzpomeňte, až se na nějaký takový budete koukat.(10.7.2010)

• Lima

Sly stojí za protiletadlovým kulometem, mohutně napíná svojí muskulaturu, kterou si krátce předtím nahonil ve svém karavanu a kosí ruské bojové vrtulníky, přelétávající nad ním. Více si nevybavím. Ani není potřeba. Sylvestře, toho Ramba IV., toho snad ani ne. I když, mohla by to být prdel.(13.4.2003)

Cesta do Afganistanu a boj Rusmi na hraniciach už nebol tým pravým čo by publikom chcelo vidieť, jednak už končila studená vojna a táto téma už bola dosť vyžmýchaná ale na šťastie film sa nestal prepadákom aj keď v samotnej Amerike nezožal taký úspech ako predchodca ale zvyšok sveta ešte stále bažil po silných, svalnatých hrdinoch a tak film bol zachránený. Dejovo je to už dosť priamočiare, nič nové nám neponúka, jedine akcia ako tak je pozerateľná aj keď je tu opäť súboj Rambo vs vrtuľník tak ako v dvojke. ║Rozpočet$63milionovTržby USA $53,715,611Tržby Celosvetovo $189,015,611(25.11.2007)

Tenhle díl je v povědomí zapsaný jako nejhorší ze série, ale hurá! - to neznamená, že by byl špatný. Pamatuji se, že kdysi dávno když jsem ho viděl poprvé mě nijak zvlášť nezaujal, ale teď když jsem se s příchodem Ramba 4 přinutil celou sérii oprášit, byl jsem mile překvapen. Není to až tak přehnaně nereálné jak jsem měl dojem ze dřív. Navíc Sly se do toho položil a v době natáčení byl asi v životní svalové formě, a aura 'neserte se mi do cesty' z něj přímo vyzařuje. Ano, je to sice největší ptákovina ze všech Rambových příběhů, ale co na tom sejde, když i dneska se na to skvěle kouká. Navíc John Rambo je nefalšovaná legenda. God would have mercy -- He won't.(21.3.2006)

• - Victor Banerjee ve filmu odmítl hrát. (HellFire)

• - Existuje alternativní konec, kde na konci filmu Rambo (Sylvester Stallone) zůstane s afgánskými povstalci, aby jim pomohl v jejich boji. (StevenW.)

• - Film byl v době svého vzniku "věnován statečnému afghánskému lidu". (curfew77)