Potíže s Arizonou

Scénografie:

Jane Musky

Kostýmy:

Richard Hornung

tak takto dobre som sa uz davno nebavil..coenovci su proste chlapici s brutalnym zmyslom pre humor..tolko satiry, nadsazky, skryteho vyznamu..no proste parada...vynikajuco natocene, zahrane..kto sa chce bavit ma moznost. skoro na 5 hviezdic.(7.3.2007)

„Ľudia ako vy majú svoje pomenovanie. RECIDIVISTI.“ Bratia Ethan a Joel Coenovci majú radi všetky žánre a prekvapivo (vzhľadom na ich mrazivé trilery) im výborne idú aj komédie – pred BIG LEBOWSKI nakrútili s pomocou kameramana Barryho Sonnenfelda a skladateľa Cartera Burwella jednu takú. Rozpráva o bezdetnom páre treťotriedny lupič/policajtka, ktorá sa doňho zamiluje počas fotenia do registra trestov (fúzatý Nicolas Cage a Holly Hunterová). Tento pár sa rozhodne využiť toho, že sa v okrese narodili pätorčatá a jedno s heslom „majú ich viac, ako potrebujú“... unesú. Lenže šialený plán (ktorý by sa mohol pokojne kedykoľvek zmeniť na "tradičný coenovský triler") sa nezaobíde bez tomu odpovedajúcich zvratov (dôstojník verzus FBI, svorka psov, výmena partnerov, hlúpi Poliaci), dialógov („A potom ho dajte zaočkovať proti tetanu. Hovoria tomu PROTITETANOVKA.“) a postáv, ktorým dominuje dvojica citlivých utečencov z väzenia (William Forsythe a John Goodman) a „Posol z Apokalypsy“. Dojemné finále akoby bolo z úplne iného (lepšieho?) filmu. „Neviem. Možno to bolo v Utahu.“(27.11.2004)

Roztomiloučká Holly Hunter a sympatický padouch Nicolas Cage coby únosci miminka, a celé to režírují Coenovi - to je prostě úlet jak má být. Neskutečně nesympatický "lovec lidí" v podobě motorkáře, John Goodman jako uprchlý vězeň - dobrá práce castingu. A když si k tomu přimyslím ten "main title" - základní titulkovou melodii - nechybí moc k páté hvězdičce.(10.6.2003)

SLOVENSKÁ Pay-TV PREMIÉRA: LUNA = ?.?.2000, réžia slovenského znenia (LUNA 2000) = BOHUMIL MARTINÁK (23.1.2012)(23.1.2012)

Bratia Coenovci opäť raz dokázali, že im nie je žiaden žáner cudzí a že do všetkého do čoho sa pustia, tak aj s veľmi sympatickým výsledkom dokončia. Máme tu roztomilú komédiu plnú gagov, naháňačiek a trefných hlášok, pri ktorej som sa ani chvíľu nenudil. Výsledný pozitívny dojem je korunovaný výborným Cageovým komediálnym hereckým prejavom a tak ako je u tejto režisérskej dvojice zvykom, aj peknou myšlienkou na záver. 75/100(7.7.2015)

• Nicolas Cage

• - Uspávanka, ktorú Ed spieva Nathanovi Juniorovi, je "Down in the Willow Garden", pieseň o mužovi odsúdenom na trest smrti po tom, čo brutálne zavraždil svoju snúbenicu. (m.a.t.o.)

• - Florence nie je len meno matky pätorčiat, ale aj názov mesta, ktoré sa nachádza v Arizone. (m.a.t.o.)

• - Pätorčatá hralo v skutočnosti až pätnásť detí! Jedno z nich však muselo byť z natáčania stiahnuté, pretože začalo chodiť. (m.a.t.o.)