Potíže s Arizonou

Ethan Coen, Joel Coen

Ethan Coen

Kostýmy:

Richard Hornung

Poměrně průměrný film bez dobré zápletky. Cage je v roli spolehlivý a jeho crazy kreace je tím co v paměti zůstane, ale ostatní je dost natočeno na hraně parodie. A to mně přišlo až přehnané. Když to nebylo podloženo dobrými nápady začalo se do filmu přihazovat ze všech stran něco co by udrželo diváckou pozornost. Jenže až tak super režii to nemá, aby se hrálo jen na efektní scény. Pár z nich je opravdu dobrých, ale mě ten zvolený styl prostě neseděl. Pokus o něco, co je ve výsledku prázdné, ale občas i po "coenovsku" zábavné. 60%(26.1.2012)

Kdo by to čekal, že Coeni po svém ultrakrutém debutu Zbytečná krutost přijdou s tak švihlou a nadsazenou komedií, která chvílemi koketuje až s bizarností. Opět jsme zavedeni do světa kriminálníků, ti jsou zde ale oproti předešlému filmu neskutečně vtipnými karikaturami, které řvou jako panáci z grotesek a pobaví už jen svým vzhledem. Celé to vyprávění o touze po mateřství, která vyústí v kriminální čin(y), je lemováno kvanty skvělých nápadů, ať jsou verbální nebo čistě vizuální povahy. Bratři Coenovi tentokrát nejsou tolik svázáni žánrovostí svého díla (jako např. u Millerovy křižovatky, Zbytečné krutosti nebo Muže, který nebyl…ale i zde byli vysoce inovativní) a tak si mohli dovolit více popustit uzdu své fantasii, což vyústilo v neskutečně nápaditou režii, nemalé množství skvělých charakterů a obdivuhodné herecké výkony v čele s neskutečně roztomilou Holly Hunter mluvící s vtipným yankeeským přízvukem, roztěkaným Nicolasem Cagem (v té době to byl ještě komediální záměr) a praštěnou dvojicí lupičů ztvárněných Johnem Goodmanem a Williamem Forsythem. Z dalších filmů, které Coeni natočili, vím, že tahle dvojka dokáže ještě lepší věci a při tvorbě Raising Arizona byla ještě v tzv. zahřívacím kolem. Ty opravdové komediální majstrštyky vznikly až několik let poté, viz. Záskok, Big Lebowski a Bratříčku, kde jsi? Tu pátou hvězdu si tedy nechávám pro ně.85%(2.7.2010)

SLOVENSKÁ Pay-TV PREMIÉRA: LUNA = ?.?.2000, réžia slovenského znenia (LUNA 2000) = BOHUMIL MARTINÁK (23.1.2012)(23.1.2012)

Tentokrát nebude vykřikování o tom jak to Coeni vymákli a jaká to byla děsná sranda. I když byly tam kvalitní momenty, to jo, obzvlášť silné vypravěčské, a potom to setkávání hlavních hrdinů při focení, ale jinak je to opravdu tak na všednodenní dopoledne, když jste nemocní nebo tak něco...(2.6.2005)

Vynikající, skvěle natočená komedie se spoustou geniálních postav, situací a hlášek. Banjo theme rulez. P.S. Mark Steven Johnson si vybral špatného Ghost Ridera :)(18.1.2008)

• Nicolas Cage