Rychle a zběsile

The Fast and the Furious

Rýchlo a zbesilo

Akční / Krimi / Thriller

USA / Německo, 2001, 106 min

Povinny chlebik pre kazdeho manika do Need for speed. Nutnost pre "blaznov" do rychlych aut. Limonada pre vsetkych ostatnych, ktorym nevadia nejake tie hovadinky ;-)(29.11.2004)

• Radek99

Materialistický fetišismus v ryzí podobě...(7.10.2007)

• RHK

Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(15.6.2011)

Je to mierne nadpriemerný akčný film. Má celkom dobrý príbeh o policajtovi v utajení, ktorý dostane za úlohu dostať sa do priazne jednému špecialistovi na autá a jeho skupine, keďže sú všade, kde sa niečo deje a vedia o všetkom z tejto oblasti, pretože v poslednej dobe nejaká skupina zlodejov prepadáva kamióny a u nich by sa mohol dozvedieť ich totožnosť. To sa mu aj podarí a čoskoro si uvedomí, že práve oni sú tí zlodeji, lenže si tu nájde skutočných priateľov a dokonca aj lásku a tak stojí medzi políciou a zločineckou skupinou a musí sa rozhodnúť, na ktorú stranu sa prikloní. Spracovanie je celkom slušné, síce táto tématika o automobiloch, nelegálnych pretekoch, tuningu a podobne ma vôbec nezaujíma, ale našťastie to tu ani nemá až tak moc priestoru, skôr sa tomu film venuje len niekde v pozadí, prvoradé je práve to pevné priateľstvo a rozhodovanie sa medzi skupinami a to je dobre zvládnuté. Takže aj keď si ma to ani na okamih plne nezískalo, má to dobré tempo, žiadne hluché miesta a po celý čas je to dostatočne zaujímavé, takže sa na to dá bez problémov pozerať. Akcie je tu dosť a síce nie je zlá, ale ani ma moc nezaujala. Tvoria ju prakticky výhradne automobilové naháňačky, takže typ akcie, ktorý beriem len ako doplnok a nie plnohodnotnú akciu, ktorá by ma dokázala skutočne zaujať. Všetky sú dobre natočené, aj keď tých nereálnych záberov bolo možno o niečo viac, ako by som chcel a pôsobia pomerne dynamicky, lenže problém je, že sú obsahovo na tej najnižšej možnej úrovni, prakticky stále sa len dva alebo viac automobilov predbieha v rovine, takže tu nielen, že chýbajú nejaké nápady, tu tie automobily dokonca ani nemusia zatáčať, takže úplná sterilita. Výnimkou je jedine akcia z poslednej štvrtiny, kde už konečne sú aj nejaké nápady, pár výborných momentov a dokonca to pôsobí aj celkom napínavo. Herecké obsadenie je na tom dobre, bolo treba vybrať mladých a sympatických ľudí, ktorým sa ten vzťah k automobilom aj dá veriť a to sa splnilo. Paul Walker a Vin Diesel a v hlavných úlohách, k tomu ženský element Michelle Rodriguez a Jordana Brewster a viacero slušných vedľajších postáv, bavili ma hlavne Matt Schulze a Ted Levine. Réžia a technická stránka sú v rámci žánru slušný nadštandard, takže bez problémov. Určite sa nepovažujem za fanúšika tejto série, až piaty diel sa mi skutočne páčil, ale aj tak to nie je zlé, v rámci akčného žánru tento film samozrejme nie je žiadna konkurencia, ale ako taká oddychovka na víkendové odpoludnie ideálne. 58%(24.4.2013)

• sud

V době zpopularizování tohoto filmu jsem začal chodit na střední školu. Mezi spolužáky to byl naprostý kult, který dostal každého. Až na jednoho. Tím jsem byl já. "Rychle a zběsile" je film pouze a jen o autech. Auta mám rád, proto jsem se na něj dokázal dodívat. Jinak film pro mě nabízí pouze pár obyčejných buchet, namachrovaných frajírků a mnou neoblíbeného Vina Diesla. Tyhle moderní kulty s příchutí testosteronu, co se snaží být hrozně cool a teenage mě vůbec neoslovují.(1.12.2007)

• - Na konci obeda je scéna, kde všetci ležia a pozerajú film. V skutočnosti je to film Dračí život Bruce Lee, ktorý režíroval Rob Cohen. (Seag)

• - Během pouštních válek Letty (Michelle Rodriguez) v jednom ze záběrů sedí ve sportovním sedadle, avšak v dalším je její sedadlo sériové. Před začátkem závodu se situace ještě několikrát změní. (Kroup4)

• - Kamion s názvem „Rodgers“ musel být kvůli scéně, kdy pod něj vjede Honda, vyvýšen o 46 cm. (Čiban)