Rychle a zběsile

Rýchlo a zbesilo

Akční / Krimi / Thriller

USA / Německo, 2001, 106 min

• Anthony

Pár hezkých automobilových honiček, jinak nic. Škoda - v originálnějším příběhu by i tyhle scény mohly ještě lépe vyniknout. Naprosto bez zájmu jsem sledoval postavy filmu - při potyčce s kamiónem jsem více držel palce protivníkovi. Bez špetky charisma podle mě není jen Paul Walker ale i Vin Diesel (zajímavější byl v Černočerné tmě).(22.9.2003)

Jeden den a v něm dvakrát spojení herce Vina Diesela a režiséra Roba Cohena, které k mé převeliké spokojenosti v obou případech dopadlo dokonale. Rychle a zběsile je perfektní, na snímek podobného ražení disponuje poměrně kvalitním scénářem a hlavně skvělým příběhem (!), což je skoro ojedinělá záležitost. Nejzajímavějším faktem je, jak zcela správně podotknuli na filmwebu, že tenhle snímek není o autech, ale spíše o lidech a jejich vztahu k nim. Mimo vozidel tu také máme partičku lidí, která jakoby vypadla z módních katalogů, skvělé hlášky a hlavně situace, které do života opravdu patří. Prostě a jednoduše Rychle a zběsile je snímek o životě drsňáků podaný úžasným způsobem, který musí oslovit snad každého 'ˇběžného diváka''. [TOP 19/15 55%](21.10.2006)

Je to mierne nadpriemerný akčný film. Má celkom dobrý príbeh o policajtovi v utajení, ktorý dostane za úlohu dostať sa do priazne jednému špecialistovi na autá a jeho skupine, keďže sú všade, kde sa niečo deje a vedia o všetkom z tejto oblasti, pretože v poslednej dobe nejaká skupina zlodejov prepadáva kamióny a u nich by sa mohol dozvedieť ich totožnosť. To sa mu aj podarí a čoskoro si uvedomí, že práve oni sú tí zlodeji, lenže si tu nájde skutočných priateľov a dokonca aj lásku a tak stojí medzi políciou a zločineckou skupinou a musí sa rozhodnúť, na ktorú stranu sa prikloní. Spracovanie je celkom slušné, síce táto tématika o automobiloch, nelegálnych pretekoch, tuningu a podobne ma vôbec nezaujíma, ale našťastie to tu ani nemá až tak moc priestoru, skôr sa tomu film venuje len niekde v pozadí, prvoradé je práve to pevné priateľstvo a rozhodovanie sa medzi skupinami a to je dobre zvládnuté. Takže aj keď si ma to ani na okamih plne nezískalo, má to dobré tempo, žiadne hluché miesta a po celý čas je to dostatočne zaujímavé, takže sa na to dá bez problémov pozerať. Akcie je tu dosť a síce nie je zlá, ale ani ma moc nezaujala. Tvoria ju prakticky výhradne automobilové naháňačky, takže typ akcie, ktorý beriem len ako doplnok a nie plnohodnotnú akciu, ktorá by ma dokázala skutočne zaujať. Všetky sú dobre natočené, aj keď tých nereálnych záberov bolo možno o niečo viac, ako by som chcel a pôsobia pomerne dynamicky, lenže problém je, že sú obsahovo na tej najnižšej možnej úrovni, prakticky stále sa len dva alebo viac automobilov predbieha v rovine, takže tu nielen, že chýbajú nejaké nápady, tu tie automobily dokonca ani nemusia zatáčať, takže úplná sterilita. Výnimkou je jedine akcia z poslednej štvrtiny, kde už konečne sú aj nejaké nápady, pár výborných momentov a dokonca to pôsobí aj celkom napínavo. Herecké obsadenie je na tom dobre, bolo treba vybrať mladých a sympatických ľudí, ktorým sa ten vzťah k automobilom aj dá veriť a to sa splnilo. Paul Walker a Vin Diesel a v hlavných úlohách, k tomu ženský element Michelle Rodriguez a Jordana Brewster a viacero slušných vedľajších postáv, bavili ma hlavne Matt Schulze a Ted Levine. Réžia a technická stránka sú v rámci žánru slušný nadštandard, takže bez problémov. Určite sa nepovažujem za fanúšika tejto série, až piaty diel sa mi skutočne páčil, ale aj tak to nie je zlé, v rámci akčného žánru tento film samozrejme nie je žiadna konkurencia, ale ako taká oddychovka na víkendové odpoludnie ideálne. 58%(24.4.2013)

• RHK

Jeden ze 100 nejlepších akčních filmů - 100 Greatest Action Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/.(15.6.2011)

• D.Moore

Hloupost plná aut zohavených tuningem, příšerné nehudby a děsných neherců. Doopravdy se mi líbila jen téměř-závěrečná scéna s kamionem a ten krásný černý Dodge Charger. Děj komentovat nebudu.(15.2.2013)

• - Ve scéně ze závěru filmu, kdy Brian (Paul Walker) skáče na kamión, aby zachránil Vince (Matt Schulze) a pomáhá mu vysvobodit ruku, je na Brianových (Paul Walker) zádech možné zahlédnout lanko, které jej drží za třičko. (Kroup4)

• - Brian O'Connor (Paul Walker) má ve filmu zbraň Colt Combat Commander ráže .45 ACP. (dc125)

• - Ze začátku filmu ve scéně přepadení kamiónu s nápisem Rodgers, kdy je kamión v záběru zezadu, je v levém dolním rohu záběru vidět stín auta s kamerou. (Kroup4)