Zkřížené meče (TV film)

Pohádka

Česko, 1998, 67 min

• gudaulin

Slabší televizní průměr, kdy většímu zážitku brání příliš povrchní zpracování a typicky omezený televizní rozpočet. Choreografie šermířských soubojů mohla a měla být nápaditější. Celkový dojem: 45 %.(17.5.2009)

• Niktorius

Jé, v té pohádce se šermuje, to je snad zas další pokus o český akční film, no ne? Jenže pozor, páni televizní režiséři, na takový projekt by to chtělo tučnější prasátko a schopnější herce/šermíře. Na to, že dějově jsou televizní pohádky k ničemu, už jsme si zvykli, tak alespoň ať to šermování má nějaké grády a nevypadá jako hospodská půtka značně podnapilých jedinců.(1.11.2007)

Jako obvykle jsem si nedělní pohádku dala během přípravy oběda víceméně formou rozhlasového vysílání. Audio stránka "Zkřížených mečů" obstála bez problémů - chápala jsem, co se odehrává, byla jsem ušetřena různých rádobyvtipných pazvuků a povykování, nic mi nedrásalo uši. Paradoxně ty chvíle, kdy jsem se odlepila od plotny a do vnímání se zapojily také oči, byla jako plácnutí mokrým hadrem přes hubu. Klasická televizní lacinost a herecká topornost... jsou i horší, mnohem horší, ovšem tenhle příběh by si prostě zasloužil víc: víc peněz a kvalitnější zpracování. 58%(25.7.2011)

Naštěstí se tam nebojuje tolik, aby člověk pocit trapnosti z ne úplně povedených soubojů nepřekonal. A ta samotná zápletka sice není originální, ale jsou i vyčpělejší témata.(11.10.2010)

Slušná porce originality na historický příběh s pohádkovými motivy. Komtesa Alexandra (Kateřina Březinová) není rozhodně příkladnou mladou slečnou ve smyslu její urozenosti. Sama je toho názoru, že písmeno x v jejím jméně symbolizuje zkřížené meče. Celé dny se raději věnuje mužským radovánkám mezi něž spadá šerm, jízda na koni nebo lov. A vedle toho je dost paličatá jako mezek a rozhodně to není holka na vdávání. Svým postojem už od sebe odehnala i nanicovatého a naondulovaného mladého hraběte, který o sobě prohlásil, že je spíše "salonní" typ a o kterého projeví eminentní zájem její mladší sestra Helena (Jitka Schneiderová, která ji hraje, však vypadala oproti Březinové výrazně starší). A tak se Alexandra jednoho dne rozhodne, že opustí přepych a zkusí štěstí jinde. Kroky jí zavedou ke staré lesné čarodějnici, která ji vyvěští budoucnost, ale na oplátku chce od ní šaty, střevíce a její vlasy. Saša ostříhaná na kluka po cestě od čarodějnice se střetne s tak trochu tajemným šermířem vracejícím se z války o jehož skutečném původu jí není nic známo a rozhodne se využít situace. Rozhodne se vydávat za mládence a utají svůj urozený původ. Netuše, že se právě seznámila s princem Valentýnem (Vilém Udatný), který je synem toho času indispovaného panujícího vévody jež se mezitím stal obětí intrik svého záludného bratra, se stane společníkem na jeho cestě. V záhlaví příběhu stojí, že se jedná o pohádku šermířskou, ale vypiplanými souboji na kordy se moc neblýskne ani se to jimi nehemží. I přesto, že jich je jen hrstka, vyloudí spíše pobavený úsměv. Samotný příběh pak zahrnuje láteřícího pana hraběte (Martin Štěpánek), který se pokouší marně svoji dceru provdat, intriky na královském dvoře, přiměřenou porci televizní romantiky, napětí, tajemna, studiové interiéry, přírodní exteriéry a to vše s neokoukanou ústřední dvojicí. Dobrý rozjezd, zajímavý prostředek a závěrečná třetina, která příznivý dojem pokazila snadným odhadnutím vývojem událostí a také se začalo v příběhu ukvapeně spěchat. Celkově se jedná o historický příběh z jakoby neurčité doby s krapet pohádkovými motivy, originalitou se v prvních dvou třetinách nešetří a je nutno se smířit s faktem, že režijní a scénáristická propracovanost není jeho doménou. Třesk zkřížených mečů sice nepřipravil až tak atraktivní podívanou, kterou si lze při jejím názvu odvodit, ale je chválihodné, že tvůrci se vydali nebo lépe řečeno pokusili se vydat invenční cestou. Mé hodnocení: 60%(31.12.2013)

• Rosana

Ale tak pohádka s motivem převlečené princezny putující s převlečeným princem kteří se do sebe zamilují, ten se chytne vždycky, proč ne.(17.5.2009)

• blackrain

Mohl to být moc pěkný romantický příběh. Škoda, že se s potenciálem fláklo rovnou o zem a řacha to byla pořádná. Jediná osoba, která v této pohádce za něco stojí je čarodějnice Maruna, kterou hraje Blažena Holišová.(25.7.2011)

Přece jen to z těch novějších pohádek patří k těm lepším (ne-li nejlepším)...(5.11.2011)

• Rodriguez

"Tak co mladý pane, nešoupneme spolu taky křápem?"(24.12.2012)

Jedna z mých oblíbených televizních pohádek. Obsazení je velice milé (vede Udatný, Čenský a skvělý Štěpánek), děti jsou určitě nadšené a já vlastně taky.(24.12.2012)

Sympatická pohádka jako stvořená k oddechu po nedělním obědě. Navíc je zajímavá tím, že v ní nejsou jen černobílé postavy a má mnohonásobně zajímavější zápletku než většina nových pohádek (včetně pokračování Zvonící a Zázračné meče, ty bych si klidně nechala ujít). Vlastně je to celkem slušná fantasy.(12.8.2009)

Škoda, že se takové pohádky, kde se člověk opravdu ze srdce rád zasměje, už netočí...(31.5.2009)

Milé překvapení, skutečně hezká pohádka. Pokud se někomu nezdá nízké hodnocení nebo občasný hodnocení "odpad!", tak toho nedbejte a v klídečku si vychutnejte tuhle příjemnou nedělní pohádku(15.1.2009)

moje oblíbená televizní pohádka(26.4.2009)

V této pohádce vyniká čarodějnice Marrrruna, že to až r zadrnčí. Saša nejede bojovat s lapky, ale utíká před sňatkem s princem salónním typem Arnoštkem a cestou potkává Valentina (Vilém Udatný), který byl zavražděn v Patláviii nebo Matlávii Dobrá ruka, viděl jsem tě při práci (komentář prince, jak Kryštof šermuje) … Když člověk ví, tak vidí(29.12.2012)

Dávám plný počet, protože Zkřížené meče jsou pro mě příkladem toho, jak vypadá krátká, nízkorozpočtová televizní pohádka, když se všechny její elementy povedou. Souhlasím sice s některými komentáři v tom, že herecké výkony se hodí spíš pro divadelní prkna a šermířské souboje by mohly vypadat lépe (ale zase - kdyby byly ostřejší, už by to nebyla pohádka pro děti. Kromě toho jejich neumělost má své důvody: ve dvou šermuje hraběnka Saša, která je začátečnice, ve dvou žoldák Hugo, který si rád přihne a šermuje proto většinou v podnapilém stavu.) Ale jinak je všechno tak, jak má být: příběh výborně spojuje klasické téma s novými motivy, zaujme a ubíhá tím správným tempem. "Princezna" je roztomilá a jako kluk správná a sympatická, princ charismatický, kostýmy krásné a historicky věrné (začátek 17. století), hudba nenápadná, ale pěkná, interiéry autentické, herci perfektně se hodící pro svou roli. To jsou objektivní důvody, a teď moje osobní důvody: Kateřina Březinová a Vilém Udatný tu vytvořili dobrý pár, kterému divák uvěří kamarádství i lásku a který mně osobně prostě tak nějak sedne. Líbí se mi, že se tu na rozdíl od většiny pohádek nejedná jen o lyrickou lásku, ale že se hlavní hrdinové nejdříve stanou dobrými přáteli. Také jsem z celého filmu měla dojem, že si herci své role užívali (zvláště Jan Čenský oproti některým svým princům tu měl grády), natáčení je bavilo a dobře se jim spolupracovalo. Rodina hraběte ze Salmu nejsou jen tři lidé, ale opravdu rodina. No a s gustem komediálně zahraní hrabě Arnoštek, čarodějnice Maruna a král Josef jsou už jen takovou třešinkou na dortu.(8.8.2011)

Tak náhodou to bolo celkom milá "šermiarska rozprávka" - vrámci možností tv spracovania. Ten šerm bol úsmevný, herci držali zbrane prvý krát v živote a bolo to hrozne zrejmé, takisto však bolo vidieť, že za choreografiou stál niekto, kto vie o čom to je a snažil sa duely stavať na reálnych technikách. To kvitujem.(24.12.2012)

• vincchuppo

Slabší, pohodová pohádka bez atmosféry. Pár šermovaček, několik rádo-by vtipných hlášek a konec jako zvonec. Vilém Udatný vypadal se strništěm a kloboukem naraženým do čela jako učiněný Van Helsing, celý český Hugh Jackman! Možná by ho měli obsazovat do přednějších rolí. Co se týče kamery, zajímá mě, na jaký objektiv to natáčeli. Přišlo mi, že braz byl dost často zkreslený.(24.12.2012)

První z "pohádek o mečích" a jediná, která za něco stojí...ty ostatní už jen čerpají z jakéhosi kouzla té první(17.5.2009)

Šermířská pohádka se sympatickým princem, netypickou princeznou a Čenským, který mi tu výjimečně nevadí...(29.5.2012)

<< předchozí 1 2