Milenec

Lover, The

Drama / Romantický / Životopisný / Erotický

Francie / Velká Británie / Vietnam, 1992, 115 min

• cheyene

Milenec není vyloženě špatný film, jak by se mohlo z mého hodnocení zdát, ale příběhem mi přišel příliš obyčejný, přímočarý, jednoduchý, ničím zvláštním zajímavý. Prostě románek, který začne, trvá a skončí, nic víc, nic míň. Chyběla mi nějaká výraznější chemie mezi postavami, něco víc než jen sexuální výjevy, které však byly natočeny velmi vkusně a poměrně decentně, avšak jsou jediné, co si divák ze snímku zapamatuje na delší čas. Toť alespoň můj názor.(27.4.2015)

Skvělý snímek. Přímo z něj sálá smyslnost a erotické dusno, skloubené s drsnou přírodou a drsnými mravy ve Vietnamu. Jane Marchová je krásná a Tony Leung nesmírně přesvědčivý a charismatický. Ani se nechce věřit, že příběh je natočen podle autobiografické knihy M.Durasové. Že se dokázala takto otevřeně se vším svěřit. Samozřejmě nechybí spolu s výtečnou režií Jeana Jacquese Annauda rozsáhlé záběry kamery. I odvážných erotických scén je dost. Z filmu vyzařuje taková erotická atmosféra, že "Sedmý hřích" nebo "Devět a půl týdne" musí oproti tomuto snímku chodit v dětských botičkách. Annaud umí. 75%.(17.11.2005)

Vzrušující erotické dusno zpočátku filmu postupně opadá, stejně tak i emocionalita příběhu. Škoda. Marguerite Durasová ( spisovatelka, podle jejíž autobiografické knihy byl film natočen ) se často zabývá vyloženě ženskými tématy především jejich pocity a stavy duše. I tento film je nazírán vyloženě z pohledu hlavní představitelky a částečně i proto u mě, zástupce mužského pohlaví, ztrácí šanci na vyšší hodnocení. Ale věřím, že slečny a dámy osloví ozhodně více. Pokud vás tento snímek zaujal, doporučuji po všech stránkách lepší Indočínu Régise Wargniera. Milenec je jí až podivuhodně podobný, navíc je ze stejného roku.(19.11.2005)

Tieto ázijské love story vďaka svojmu exotickému prostrediu vždy sľubujú veľký filmový zážitok, Milenec je však jeden z najslabších filmov aké som mal možnosť od Annauda vidieť. Vydarenej kamere vďačí film nielen za pôsobivú vizuálnu stránku, ale i za často krát odvážne nasnímanie milostných hrádok ústrednej dvojice. Vidieť tak úplne nahú peknú Jane March nie je problém, avšak keď v určitom momente sledujete asi 20 minút len súlož s urasteným Číňanom a nefrancúzsky pôsobiacou francúzkou navyše celkom pikantne nakrútenú, zdá sa akoby zmysel unikal a všetko patrilo niekam úplne inde (myslím si, že tento film by v uvedení žáner kľudne zniesol aj názov erotický) . Vlastne sa dá povedať, že od zoznámenia je potom film iba stále o tom istom s prestávkami, kde sa povie niekoľko nudných slov. Pokiaľ nejde o milovanie má film pomerne zdĺhavý spôsob rozprávania a výsledok pôsobí skôr nezaujímavo.(7.12.2008)

65%(22.2.2009)