Milenec

Claude Berri

Noëlle Boisson

Scénografie:

Hoang Thanh At

„... ale tvrdé rodinné prostredie ma ešte viac zocelilo.“ Takto by vyzerali SPOMIENKY NA AFRIKU, keby sa Sydney Pollack pozrel do spálne Karen a Denysa. MILENEC je príbeh takej silnej lásky naprieč triednymi vrstvami a rasami, až z nej zainteresovaných srdce viac bolí, než plesá (v strhujúcej ani nie 90-stranovej knižke je láska oficiálne priznaná až v posledných dvoch vetách). Francúzsky režisér Annaud (BOJ O OHEŇ, MENO RUŽE, MEDVEĎ) rozpráva príbeh búrlivého sexuálneho vzťahu mladučkej belošky (krehká 19-ročná Jane Marchová) v atraktívnej ale neľahkej ázijskej krajine/dobe/kultúre k bohatému Číňanovi (Tony Leung). Zakázaný vzťah naoko existuje iba kvôli sexuálne explicitne poňatým sexuálnym scénam. Už až keď je neskoro, sú obidvaja schopní priznať, že to nebolo len o posteľovej avantúre. Ale už je neskoro. Knižka je rovnako famózna (samozrejme o pár stupňov lepšia, ale ani film sa určite nemá za čo hanbiť, čo ma prekvapilo) a film po nej preberá všetky kľúčové nápady (kruté rodinné vzťahy, vydedený syn) + prináša niečo vlastné (erotike sa spisovateľka v románe vlastne takmer vôbec nevenovala, u Annauda je to miestami takmer porno). Viac o knižke na Recenzie.org: http://recenzie.org/knihy/15-milenec-marguerite-durasova(4.6.2009)

Stárnoucí spisovatelka, která žije s poslední možnou vyhlídkou – vyhlídkou na smrt, vzpomíná na to, kterak byla nadrženou lolitkou, kterak si začala s potentním Číňanem a myslí si, že to někoho zajímá. Mě tedy rozhodně ne. Milostné scény jsou pojaty moc pěkně, ale ta vata mezi nimi, ten vysvětlující komentář, to je čiré zoufalství. Milence bych označil za ambicióznější porno obalené příběhem z červené knihovny. Co na tom, že jej natočil uznávaný režisér podle oceňované předlohy a že to někdo považuje za umění. Vždycky o tom sice můžeme diskutovat, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím i nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat. 60% Zajímavé komentáře: kleopatra, Angerr(31.8.2006)

Do tohoto filmu je nacpáno leccos: vztah mladé dívky ke staršímu muži ze zcela jiných společenských poměrů, rozpor mezi fyzickými touhami a láskou, sociální problémy, rodinné vztahy. Ani jedno z těchto témat samo o sobě neoplývá výjimečností. To by ještě tolik nevadilo. Ale čekala jsem, že zpracování příběhu skutečně výjimečné bude. Ovšem v záplavě milostných scén, které navíc zmoudřelá spisovatelka komentuje, jak kdyby diktovala recept na bábovku, jsem vážně nepochytila žádné kouzlo.(18.9.2006)

Oni asi nepochopili, že za rozkoš se platí vždycky nejvíc.(18.11.2005)

Takový film dá se říct ze života. Jen mě tam hodně štval hlas tý vypravěčky bez ní by byl film lepší. Jane March moc hezká. Pořád jsem si řikal že Tony Leung nevypadá jako Tony Leung a pak jsem zjistil, že je to jinej Tony Leung :D:D:D No a to by bylo asi tak všechno.(17.11.2005)