Milenec

The Lover

Milenec

Drama / Romantický / Životopisný / Erotický

Francie / Velká Británie / Vietnam, 1992, 115 min

Vzrušující erotické dusno zpočátku filmu postupně opadá, stejně tak i emocionalita příběhu. Škoda. Marguerite Durasová ( spisovatelka, podle jejíž autobiografické knihy byl film natočen ) se často zabývá vyloženě ženskými tématy především jejich pocity a stavy duše. I tento film je nazírán vyloženě z pohledu hlavní představitelky a částečně i proto u mě, zástupce mužského pohlaví, ztrácí šanci na vyšší hodnocení. Ale věřím, že slečny a dámy osloví ozhodně více. Pokud vás tento snímek zaujal, doporučuji po všech stránkách lepší Indočínu Régise Wargniera. Milenec je jí až podivuhodně podobný, navíc je ze stejného roku.(19.11.2005)

Souhlasím s Rob Royem. Atmosféra má s přibývajícími minutami čim dál víc děr a emocionální stránka pozvolna slábne, což jsou zásadní negativa. Jsou tu však podmanivé cool scény, teď nemyslím ty erotické, ale např. polibek přes sklo a závěrečné odplutí parníku...to jsou scény s nespornou sílou. Pro někoho lehké porno s rádoby citlivým příběhem, pro mě vcelku zajímavé potvrzení pořekadla, že srdci se nedá poroučet.(1.9.2011)

Poutavý příběh s lolitovskou tématikou, který bohužel v jistých momentech zavání laciností. Dobrou milostnou scénu si vážně nepředstavuji tak, že se dvojice poprvé dotýká na posteli a hlas vypravěčky do toho mluví způsobem, jaký by se dal zaměnit s rádobyuměleckou pornografií. Po nejintimnějším sblížení by se zbytek filmu dal shrnout heslem "Když se sex vymkne z rukou" a zdaleka nemá takovou sílu jako děj předtím. Mnoho vedlejších dějových linií nakonec zůstane nedotaženo, včetně samotného závěru, proto zklamaný průměr.(14.4.2006)

Víc než cokoliv jiného je tenhle film erotický, ale velmi vkusně natočený, což samozřejmě od Annauda očekáváme. Překrásná je scéna s polibkem přes sklo auta a v závěru, když odjíždí loď do Paříže.(11.12.2005)

Milenec je velice poetická, vášnivá a krásná, leč tragická love story. Patnáctiletá dívka, zraňovaná nepřátelským a agresivním prostředím vlastní rodiny hledá sama sebe, když jí náhoda jednoho letního dne přivede do cesty bohatého Číňana. Jejich setkání se promění ve velmi intenzivní vztah, v němž svou roli hraje předstíraná vypočitavost a touha nezamilovat se. Dívka objevuje svou sexualitu a oddává se nespoutané vášni dosud nepoznaného a aspoň na okamžik zapomíná na trable vnějšího světa. Úzkostlivě se vyhýbá hlubším citům a dává svému milenci najevo, že jí jde jen o sex, ale ve skutečnosti je zmatená a stále hledá. Miluje ho? Nad vztahem plným vášně se stahují oblaka předsudků a nepřátelství a oba milenci čelí čím dál silněji neodvratnému faktu, že jejich láska nebude nikdy naplněna. Mladík je předurčen vzít si neznámou Číňanku, dívka se vrací do Francie... Film má krásnou obrazovou složku, sešeřelý obraz dodává snímku na působivosti. Jane March je v roli dívenky naprosto dokonalá.(9.5.2006)

• - Film byl natočen podle stejnojmenného románu spisovatelky Marguerite Duras, pro kterou bylo dílo napůl jejím autobiografickým příběhem. (Cherish)

• - Natáčení filmu bylo přísně hlídáno místní vládou. Četné sexuální scény musely být natáčeny až dodatečně v Paříži. (Cherish)

• - Podle jistých spekulací se v některých erotických scénách před kamerou odehrával skutečný nefalšovaný pohlavní styk mezi devatenáctiletou britskou modelkou Jane Marchovou a jejím hereckým partnerem. (Landauer)