Milenec

The Lover

Milenec

Drama / Romantický / Životopisný / Erotický

Francie / Velká Británie / Vietnam, 1992, 115 min

Tenhle film nemá geniální scénář, režii nebo hudbu. Ale nevím jak se mi vryl pod kůži a zanechal ve mně silný dojem. Stále dokola si jej přehrávám v hlavě a musím o něm přemýšlet. Prostě mě dostal, zejména díky mladičké Jane March, která svoji postavu zahrála tak věrohodně, až z toho běhá mráz po zádech. Bez ní by to byla minimálně 1* dolů. Po všech stránkách výjimečný film.(17.11.2005)

Skvělý snímek. Přímo z něj sálá smyslnost a erotické dusno, skloubené s drsnou přírodou a drsnými mravy ve Vietnamu. Jane Marchová je krásná a Tony Leung nesmírně přesvědčivý a charismatický. Ani se nechce věřit, že příběh je natočen podle autobiografické knihy M.Durasové. Že se dokázala takto otevřeně se vším svěřit. Samozřejmě nechybí spolu s výtečnou režií Jeana Jacquese Annauda rozsáhlé záběry kamery. I odvážných erotických scén je dost. Z filmu vyzařuje taková erotická atmosféra, že "Sedmý hřích" nebo "Devět a půl týdne" musí oproti tomuto snímku chodit v dětských botičkách. Annaud umí. 75%.(17.11.2005)

Milenec je velice poetická, vášnivá a krásná, leč tragická love story. Patnáctiletá dívka, zraňovaná nepřátelským a agresivním prostředím vlastní rodiny hledá sama sebe, když jí náhoda jednoho letního dne přivede do cesty bohatého Číňana. Jejich setkání se promění ve velmi intenzivní vztah, v němž svou roli hraje předstíraná vypočitavost a touha nezamilovat se. Dívka objevuje svou sexualitu a oddává se nespoutané vášni dosud nepoznaného a aspoň na okamžik zapomíná na trable vnějšího světa. Úzkostlivě se vyhýbá hlubším citům a dává svému milenci najevo, že jí jde jen o sex, ale ve skutečnosti je zmatená a stále hledá. Miluje ho? Nad vztahem plným vášně se stahují oblaka předsudků a nepřátelství a oba milenci čelí čím dál silněji neodvratnému faktu, že jejich láska nebude nikdy naplněna. Mladík je předurčen vzít si neznámou Číňanku, dívka se vrací do Francie... Film má krásnou obrazovou složku, sešeřelý obraz dodává snímku na působivosti. Jane March je v roli dívenky naprosto dokonalá.(9.5.2006)

• Smok

Sorry, ale nevidím nič umelecké na záberoch plateného dvojhodinového váľania sa v posteli obstarožného Číňana a francúzskej 15 ročnej školáčky a ich debát a nechuti naplniť svoju "lásku". To všetko situované do nie moc vrúcne pôsobiaceho prostredia Saigonu spred 100 rokov. Navyše ma celý čas vyslovene iritoval monotónny hlas večne smutnej francúzky. "Elektrizujúce" dotyky malíčkov muža a ženy ma fakt nechávajú chladným, takže pre mňa šialená nuda.(19.8.2009)

rozpočet : ? tržby americke : $4,899,194(5.1.2007)

• - Podle jistých spekulací se v některých erotických scénách před kamerou odehrával skutečný nefalšovaný pohlavní styk mezi devatenáctiletou britskou modelkou Jane Marchovou a jejím hereckým partnerem. (Landauer)

• - Natáčení filmu bylo přísně hlídáno místní vládou. Četné sexuální scény musely být natáčeny až dodatečně v Paříži. (Cherish)

• - Film byl natočen podle stejnojmenného románu spisovatelky Marguerite Duras, pro kterou bylo dílo napůl jejím autobiografickým příběhem. (Cherish)