Harry Potter a Tajemná komnata

• Německo

Harry Potter und die Kammer des Schreckens

Harry Potter a Tajomná komnata

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA / Německo, 2002, 161 min (SE: 174 min)

Columbus si nabral sousto obřích rozměrů. Nejenže musel navázat na úspěch jedničky bez toho, aby se opakoval, ale navíc musel zadaptovat knihu, která má v celé sérii nejvíc nejednoznačnou pozici. Slouží totiž jen proto, aby se čtenář (tady potažmo divák) více přiblížil k postavám a u dalších dílů s nimi pak bez výhrad soucítil. Kámen mudrců hrdiny představil, Vězeň a Pohár pak přináší stěžejní části mytologie a klíčové kapitoly celé historie čarodějnického světa. A proto pana režiséra obdivuji za to, že vše ustál s nadhledem i přesto, že víceméně znovu téměř jen nechal přepsat knihu do scénáře bez toho, že by ji nějak urychlil. Se všemi scénami, které jsou pro potterovskou sérii typické a které běžným divákům přijdou jako zbytečně zdlouhavé, tedy dursleyovským úvodem nebo Dobbyho opakovanými hysterickými etudami, by totiž nejeden tvůrce narazil a skončil v nesledovatelné nudě. Nesčetněkrát po uvedení filmu slyšel Chris Columbus výtky, které ho označují jako pouhého lidumila, který natočil neškodnou rodinnou podívanou bez atmosféry, ale on přitom stvořil takové dva díly, které série k odpichu potřebovala a připravil tak půdu pro Cuaróna a ostatní, kteří si už pak mohli experimentovat dle svého.(12.7.2007)

Po všech stránkách lepší, než první díl. Mnohem temnější, a proto mému vkusu mnohem bližší. Radcliffe jako Potter je opět děsně prkennej, o to lepší jsou přestavitelé Rona a Hermiony, kteří jsou nepopiratelně talentovaní. Některé scény jsou hodně strašidelné, že i malá děcka musí z nich mít psotník. Například já jako arachnofobik jsem skoro nevydejchal scénu s pavouky. Ještě k tomu Radcliffovi. Divím se, že takovýmu hereckýmu dřevu svěřili tak velkou roli. Ale když se podívám, že jedním z výrobních producentů je čirou náhodou taky Radcliff, říkám si, že by "tlačenka"? No nic, na závěr bych jenom dodal, že touha po Nimbusu 2000 mně už přešla. Těď bych chtěl Nimbus 2001, prej má lepší aerodynamické schopnosti....(22.6.2003)

Bohužel o dost horší než jednička. Kryštof Kolumbus je jen mechanický ilustrátor, který nemá vůbec cit pro vyprávění příběhu, tempo, gradaci. Možná stačí na nízkorozpočtové komedie typu "Sám doma", ale ne na tříhodinové velkofilmy pro děti i dospělé. Trojku už režírovat nebude, tak snad bude lepší:-/(23.10.2003)

Doba, kdy jsem Harryho Pottera nadšeně četla a očekávala jeho nová filmová pokračování, je už pár let pryč. Ale nějak jsem v poslední době začala sledovat Shakespearovy hry v podání Kennetha Branagha a napadlo mě: V čem ten chlap vlastně ještě hrál? Po sedmi letech jsem se tak zase dostala obloukem k Harrymu Potterovi. A i tady je Kenneth kouzelný, to se mu upřít nedá. Je vidět, že si svou egoistickou postavičku užívá, kdyby mu bylo věnováno ještě trochu víc času, problém by mi to rozhodně nečinilo. Asi bych ale při zhodnocení kvalit tohoto snímku neměla věnovat jen jemu, že? Anebo jo, ať je nějaká změna. Ten chlap si to zaslouží. Kdesi před závěrem tohoto komentáře se ale cítím ještě odpovědná prohlásit, že i když se mi asi Kámen mudrců líbil o něco více, pořád mi k Harrymu tenhle "pohádkový" nádech sedne víc než ta snaha o hororovou atmosféru v posledních dílech.(12.11.2005)

Knihy nečtu, ale filmy o Potterovi se mi líbí ikdyž tedka čekám na (snad) nejlepší 3díl. Mám rád Cuarona :)) Kvalita Chrise Columbuse jako režiséra je úměrná velikosti rozpočtu (za hodně peněz to ujde za málo ne :D) a docela mě mrzí, že takhle netalentovaný a rutinérský pracovník dostal do rukou první dva díly. Až tedka producenti nastolili trend měnění režisérů (i kvůli čas zatížení) a tak se stává každý díl nečím nezaměnitelným. Snad je toto poslední průměrný díl, který je zachranován mladými herci a pohádkovým prostředím.(3.6.2004)