Harry Potter a Tajemná komnata

• Německo

Harry Potter und die Kammer des Schreckens

Harry Potter a Tajomná komnata

Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný / Rodinný

Velká Británie / USA / Německo, 2002, 161 min (SE: 174 min)

Pokud bych měl vybrat nejslabší díl série, tak bych se v rámci knih po dlouhém rozmýšlení zřejmě rozhodl pro Tajemnou komnatu, ale bylo by to skutečně jen o fous, protože všechny knihy mají pro Harryho příběh důležitý význam. U filmů je to trochu jiné. Kámen mudrců je kouzelná pohádka naznačující velkolepé možnosti do budoucnu a Vězeň z Azkabanu již rozjíždí drsnou mytologii a příběh značně přitvrzuje. Tajemná komnata má sice obojí, ale místy to drhne. Na jedné straně musíme sledovat křečovitou stylizaci Rona do hláškujícího boha, kterého však zastiňuje skutečný dvorní šašek filmu Lockhart a značně otravné postavy Dobbyho či Ufňukané Uršuly, jejichž knižní význam se kvůli jejich vykreslení a zároveň menšímu prostoru nepodařilo do filmu přenést. Na druhé straně se na scénu dostává velký hráč pro další roky Lucius Malfoy a pasáže s Tomem Riddlem a jeho deníkem se skutečně blíží nejtemnější části knihy. Akční finále si ovšem vždy raději vychutnám v knize.(28.8.2009)

Po druhém zhlédnutí musím zůstat u 3 hvězdiček. První díl má nesmírné koulo, pevnější příběh a působivé napětí. Chamber of Secrets má přepálenou stopáž, která obsahuje mnoho hluchých míst. Efekty a příběh pořád skvělé. Pro mě pořád zůstává nejlepší díl VĚZEŇ Z AZKABANU.(23.2.2013)

Druhý díl si Chris Columbus ještě nechal pro sebe a je zase o něco lepší než ten první díl. Stejně jako Harry, stárnu i já, stejně, naprosto stejně, takže vidím, jak se ho to všecko týká, jak to všecko začíná prožívat. Sice je to stále příjemné pokoukání, takové rodinnější, ale přesto čarovnější a zábavnější. Tak nějak mě napadá, čím delší film, tím lepší, protože mně se na konci z toho světa vůbec nechce utíkat. Ten svět si se mnou hraje přes dvě a půl hodiny a nakonec na mě vyplivne: Nashle za rok opět v Bradavicích? To mě pěkně rozčiluje, ale co mám dělat. Tuhle ságu jsem si prostě neskutečně zamiloval. Při sledování tohoto filmu už jsem měl přečtené celkem čtyři knihy, až k Ohnivému poháru, takže jsem se těšil ještě více. Výborný příběh, nádherný boj s baziliškem, hezká vzpomínka na dobu kdy jsem to před šesti lety viděl poprvý a měl z toho všeho hroznou radost. Sice dávám čtyři hvězdy, ale strašně s tím filmem, a celkově s celou sérií sympatizuji jak to nejlépe jde. Tajemná komnata je další dobrý díl ze světa, kam bych se rád zase někdy vrátil, a Rowlingová s režiséry mi to (a) nejednou s radostí dovolí. --- Podívejme, rudé vlasy, prázdné výrazy. Usmolené staré učebnice. Musíte být Weasleyovi.(23.8.2008)

Druhý Harry se přehřívá, když jde o dramatičnost, a zavádí podivný deux ex machina a sedí na zadku a pije anýzovku, třebaže by měl bodat bajonetem. Charaktery má podle Gaussovy křivky rozdělený od sympatickejch diverzantů po totálně šmrncem netknutý statisty. Režisér Columbus, nástup! Všichni bohové nechť se ti odmění, šlechetný junáku. Odvedl jsi svý. But nothing remains the same. Nastal čas přeosedlat režisérskou sesli. Pohov! Rozchod.(24.11.2007)

Ještě než začnu cokoliv rozebírat, musím se oprostit od svého Anti-Potterovství. Takže Tajemná komnata je dost dobře udělaný film. I když by měl být pro mladou a mladší generaci, jeho tajemnost a v jistých momentech až ponurost ovšem zapříčinila jeho zajímavost pro velmi širokou škálu publika. Knížku jsem nikdy nečetl, tudíž nemůžu srovnávat knižní a filmovou verzi. Ovšem filmu nechybí vtip (leckdy až nedětský, třeba v případě odčarování kostí v ruce a její následná gumovitost), zajímavá zápletka a hlavně spousta skvělých vizuálních efektů. Navíc ten roztomile podivínský skřítek, ten mě vážně dost pobavil. Tudíž film u kterého se i přes jeho větší délku rozhodně nebudete nudit a na který hned po jeho shlédnutí určitě nezapomenete. A když vás nezaujme, račte využít kouzelné hůlky a nechce zmizet váš televizor, monitor či jiné zařízení přenášející obraz.(9.2.2004)

• - Ve scéně, kdy Harry Potter (Daniel Radcliffe) chytá zlatonku, ruku mu zlomí poblázněný potlouk, načež si ji dá Harry k tělu. Ve chvíli, kdy chytí zlatonku, spadne z koštětě a potlouk po něm stále jde, je možné všimnout si, že se Harry chová, jakoby byla jeho ruka v pořádku. Hned v dalším záběru pak opět drží paži u těla. (Andyy321)

• - Jedná se o jeden ze dvou filmů o Harrym Potterovi, který se nedočkal žádné nominace na cenu Academy Award. Dalším snímkem, který nebyl nominovaný, je Harry Potter a Fénixův řád (2007). (cihlenka)

• - Mnoho lidí se domnívá, že postava profesora Lockharta (Kenneth Branagh) byla napsána na motivy ex-manžela spisovatelky J. K. Rowling. Sama spisovatelka však tuto informaci popřela. (cihlenka)