Správce statku

Česko, 2004, 77 min

• Tommassi3

"Ale nemáš rukavici !! Bez rukavice to nejde.." Ale ono to jde, jen to celkem bolí.. Docela mě bolí hlavně skutečnost, že Správce statku neplatí za vůbec špatný filmeček, jakkoli jako snůška banalit vypůjčující si bizarně westernový archetyp tajemného hrdiny vyznívá spíše do žánru filmů rodinných, tj. pro mládežníky, které však i přes svoje motivace, či spíš právě pro ně, dokáže zaujmout jen ztěží.. Zásadní potíž snímku však leží právě v těch motivacích a poselstvích, která výtečný kameraman Martin Duba jako samo(jediný)tvůrce divákovi předkládá, když se do značné míry vlastně samy popírají.. Proč šel podobný snímek natočený takřka jako homevideo do kin, když hranice samotného homevidea vyjma kameramanského řemesla vlastně ani nedokáže překročit, se mi jeví navíc dosti pokrytecké.. A tak Dubovi lze přičíst k dobru snad jen to, že dává žánru rodinného filmu vlastně nový rozměr, protože rádoby lyrický Správce statku coby poloamatérský projekt Duba natočil jen s vlastní rodinou a přáteli..(27.9.2016)

Správce statku je film veskrze lyrický. Zobrazuje život na statku s jeho obyvateli ve vší jeho přirozenosti nikam nesměřujích prázdninových příhod, atmosférou rytmicky se střídající práce a zábavy (ale i nudy). Neherci působí nesměle, snad (herecky) nemotorně, ale ve výsledku o dost přirozeněji, než by nejspíš přineslo sebevědomé herectví profesionálů. Film jakoby si nekladl za cíl varovat, pobavit, rozebrat, dojmout, sdělit hluboké myšlenky, ale prostě jen vidět. Docela dobře se mu to daří, dokud do sebe nečlení v podstatě jedinou dramatickou zápletku, točící se kolem záchrany statku. Naštěstí je ona zápletka přítomna jen v minimální míře a tak film nepotápí. Slabé ***.(17.2.2009)

Naivistický film.(7.12.2011)

• NinadeL

Odpověď na otázku, proč pan režisér nepokračuje ve své tak vynikající kariéře bude nasnadě...(10.3.2009)

jedná se o dost zvláštní film. Ukazuje život na statku, který ovlivní svým příchodem mladý pomocník. Hlavním znakem, který čouhá z každého políčka je amatérské provedení. Je však vidět chuť jakým byl dělaný, takže určité kouzlo má. A ve výsledku působí film dokonce pohádkovým dojmem. S hodnocením je u mně na hraně mezi 2 až 3 hvězdičkami a nakonec u mně obsah vyhrává nad formou, takže se přikláním k lepšímu hodnocení.(13.11.2011)