Správce statku

Česko, 2004, 77 min

Martin Duba

Je to takový normální, rodinný film, na který se docela hezky dívá ale ty amatérské herecké výkony jsou dost otřesný. Ale Adam Stivín je z toho lepšího soudku.(30.8.2015)

jedná se o dost zvláštní film. Ukazuje život na statku, který ovlivní svým příchodem mladý pomocník. Hlavním znakem, který čouhá z každého políčka je amatérské provedení. Je však vidět chuť jakým byl dělaný, takže určité kouzlo má. A ve výsledku působí film dokonce pohádkovým dojmem. S hodnocením je u mně na hraně mezi 2 až 3 hvězdičkami a nakonec u mně obsah vyhrává nad formou, takže se přikláním k lepšímu hodnocení.(13.11.2011)

• NinadeL

Odpověď na otázku, proč pan režisér nepokračuje ve své tak vynikající kariéře bude nasnadě...(10.3.2009)

• Šandík

Dobrá kamera, zajímavé postřehy života na statku, ale velice slabý scénář, díky kterému to celé působí dojmem filmu pro děti a mládež.(23.9.2006)

Správce statku je film veskrze lyrický. Zobrazuje život na statku s jeho obyvateli ve vší jeho přirozenosti nikam nesměřujích prázdninových příhod, atmosférou rytmicky se střídající práce a zábavy (ale i nudy). Neherci působí nesměle, snad (herecky) nemotorně, ale ve výsledku o dost přirozeněji, než by nejspíš přineslo sebevědomé herectví profesionálů. Film jakoby si nekladl za cíl varovat, pobavit, rozebrat, dojmout, sdělit hluboké myšlenky, ale prostě jen vidět. Docela dobře se mu to daří, dokud do sebe nečlení v podstatě jedinou dramatickou zápletku, točící se kolem záchrany statku. Naštěstí je ona zápletka přítomna jen v minimální míře a tak film nepotápí. Slabé ***.(17.2.2009)