Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Sorcerer's Stone

Harry Potter a Kameň mudrcov

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2001, 152 min (SE: 159 min)

Perfektní zobrazení Potterova kouzelnického světa.. nebýt Chrise Columbuse, bůh ví jak by nynější Harryho království vypadalo. Nikdo už mu neodpáře, že hlavně díky němu Harry Potter vypadá tak jak vypadá. Knižní předlohu jsem nečetl a ani to neplánuji, pochybuji, že změním názor a něco si přečtu (i když celá knižní série u sourozenců v pokoji na mě den za dnem pokukuje).(11.1.2006)

• Marigold

Ech uch... no, byl jsem okolnostmi donucen to shlédnout. Ano, je to vizuálně perfektní, ale probůh, do teď vůbec nechápu, o co tomu brejlatému klučinovi šlo. Na pohádku to bylo moc vážné, na fantasy zase moc infantilní, na komedii moc málo humorné a na dobrodružný film moc málo dobrodružné. Columbus mi připomíná řemeslníka, který nechtěl (nemohl) do příběhu vpašovat jakýkoli vlastní rukopis. Perfektně odvedený komerční produkt, víc ani ťuk. Chyba je asi ve mně, Potěr mě i jako knížka po několika stránkách začne spolehlivě strašně nudit. My dva jsem se pro sebe nezrodili, nu co, Rowlingová neschudne, že... A já také ne, tak nač se rmoutit.(25.1.2004)

Jsem doslova v šoku jaká ikona je Harry Potter. Knižní předlohu snad přečetl celý svět až na mě. Naštěstí je tu film a tak i já, mudla neznalý knižní předlohy Harryho Pottera dostal šanci navštívit ten báječný kouzelnický svět v Bradavicích. Nejdříve jsem tak trošku přetrpěl tu tlustou rodinu u které Harry bydlel . Zejména tomu tlustýmu spratkovi bych nejradší prohnal hlavou dělovou kouli. Naštěstí brzo vyjede z koleje 9 a 3/4 bradavický expres do světa kouzel. Kouzelnická škola na mě po vizuální stránce udělala obrovský dojem. Trošku jsem čekal, že budou učit holky, třeba jak vyčarovat dobrý jídlo a kluky, jak učarovat každé krásce na světě. Nicméně bylinkářství, obrana proti černé magii a hlavně jízda na koštěti jsou 100x lepší než matika, chemie i fyzika dohhromady. Famfrpál bych si klidně zahrál místo fotbalu, navíc korupce jako ve světě mudlů, zdá se nehrozí. Jo a kdo tvrdil že šachové partie jsou nudné , tak at si jde dát partičku do Bradavic. Bohužel, celkově na mě působil film příliš dětsky. To je však chyba mého věku a ne filmu. Chyba mého věku však není to, že se mě zdála tato seznamka z kouzelnickým světem příliš dlouhá.(26.7.2007)

Nepříliš rozsáhlá kniha nejúspěšnější vykradačky posledních několika desetiletí, nicméně famózní kompilátorky a hlavoložky J. K. Rowlingové se dočkala zjevně nadšeneckého zpracování. Režie Chrise Columbuse (nebo Columba?) působí v dětsky naivním a "světlém" prvním díle ve stejném duchu jako dětská zábavka před spaním Hobit před hexalogií Pán Prstenů, a narozdíl od druhého dílu je to trefa do černého. John Williams vystačí s omíláním hlavního tématu, takže se nedá poznat, že zbytek soundtracku (jak už je u něj obvyklé) toho nemá moc co nabídnout, Danny Radcliffe a ostatní herci skoro i vypadají na svůj knižní věk, a vůbec je to takové příjemné pokoukání. 70% PS: Jak "Snape" začaroval Harryho koště, když je v Rowlingovic světě lidským kouzelníkům zapovězeno čarovat bez hůlky?(4.11.2005)

• Dudek

Pokud je nějaká kniha velice oblíbená, musí podle ní být natočen film zaručující výdělek, tak to je logika některých filmových tvůrců. Ne, opravdu ji nechci zpochybňovat, on ten film totiž většinou opravdu hodně vydělá, ale každopádně nepřekoná svou předlohu... většinou. ___ Jako první dostal možnost dostat knihu na plátna kin Chris Columbus, autor rodinných komedií jako je třeba Táta v sukni nebo Sám doma. Hned v zápětí pochopil, že to nebude úkol vůbec snadný. Na zádu mu funěla nejen autorka, ale také spousta fanoušků, kteří byli připraveni rozcupovat filmaře jen při maličkém náznaku nezdaru či zaváhání. Chris Columbus musel přivést k životu jak postavy, tak i samotný svět Harryho Pottera tak, aby nikdo nebyl zklamán. Nakonec se ukázalo, že volba režiséra byla správná. Povedlo se mu diváky ponořit do fantastického světa, který fungoval podobně jako v knihách. Bohužel však příliš lpí na okecávacích pasážích, které ve filmu nemají co dělat. Vysvětlování je nezáživné a ani těch pár flashbacků to nezachraňuje. Kámen mudrců se v mnoha ohledech drží předlohy, možná dokonce více než je třeba, ale zároveň vypouští věci, které jsou docela důležité, jako je například psychologická rovina. Postavy vypadají jako figurky bez duše, nemůžete vidět hrdiny příběhu, ale pouze herce, které jednají podle scénáře. Film sice vcelku dobře slouží jako ilustrace ke knize, ale jejích kvalit vůbec nedosahuje. Samozřejmě, i kniha byla hodně dětská, ale snímek je zbytečně sentimentální podívanou s lechce načrtnutými motivacemi postav. Když k tomu přidám ještě nepříliš přesvědčivé herecké výkony - lepší by možná bylo napsat otřesné - zůstává tak největším kladem hudba. Počáteční okouzlení příjemnými lokacemi brzy opadne a zbývá nám sledovat ne příliš záživnou pohádku, kde se hodně mluví a málo se toho děje. Ale co? To hlavní co se od tohoto filmu čekalo bylo do puntíku splněno. Harry byl přiveden na plátna kin a slavil úspěch.(28.5.2005)