Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Sorcerer's Stone

Harry Potter a Kameň mudrcov

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2001, 152 min (SE: 159 min)

Nevím, jestli ty knížky čtu úplně špatně, protože to, co je nám předkládáno jako svět Harryho Pottera, se ani v nejmenším neshoduje s představou mojí. Celý kouzelnický vesmír je nám představen jako opulentní nafouknutá bublina, která v naprosté většině scén postrádá ono kouzlo knih, které vám nedovolí odložit je, dokud vás Bradavický expres nevyklopí na nádraží 9 a 3/4. Veškeré scény se odehrávají jen v interiéru bradavického hradu a kouzelnický svět naprosto postrádá propojení s tím naším "reálným". Hlavní chybu spatřuji v tom, že se producenti opět pokusili vytřískat z fenoménu a šílenství, které okolo HP vypuklo, co se dá, dokud je to aktuální, takže o nějakém odstupu a nadhledu může být těžko řeč, zvlášť když série ještě ke všemu není ani dopsaná. Columbus odvádí čistě rutinérskou, neslanou nemastnou práci, navíc ve snaze být předloze co nejvěrnější do filmu nacpal každou epizodku, byť by byla pro děj sebeméně důležitá. Scénář tím pádem postrádá originalitu, a že by přinesl nějaký nový pohled na věc, nedej bože nové scény, na to můžete hezky rychle zapomenout. Ke všemu herectví Radcliffea, Grinta a Watsonové také není nijak excelentní a snad nejvíce snímek sráží (no dobře, bylo jim jen jedenáct, takže ani sebevětší optimista nemohl očekávat oscarový výkon). Naše oblíbené postavy jako Hagrid, profesorka McGonagallová či ředitel Brumbál jsou ve filmu jen proto, aby byly, kdeže je jejich kouzlo z předlohy! Takže pokud neradi obracíte stránky, ale přitom nechcete přijít o žádnou repliku z knihy, lze snímek vřele doporučit.(8.4.2005)

Potter mě zaujal především svojí kouzelnou atmosférou, místy docela strašidelnými scénami (třeba ta v Zapovězeném lese, nebo v "restricted" knihovně), ale jinak se nejedná o nic, z čeho bych byl doslova "paf":)(9.11.2002)

Mít mladšího sourozence má velkou výhodu - naučí vás věcem, které byste normálně možná i odsuzovali ..(30.5.2008)

Dlho som sa vzpierala tak knihe ako aj filmu. Pise sa rok 2007 a ja som sa konecne dala nalomit. Bohuzial músim skonstatovat dve veci. A to, ze z knihy som nadsena a naopak z filmu zufalo sklamana. Mozno keby som necitala kniznu predlohu, tak sa mi filmove spracovanie paci, ale po neuveritelne vypracovanej knihe, co do opisov a vykreslenie postav a vztahov medzi nimi, musim povedat, ze film zaostal na plnej ciare. A Daniel Radcliffe? Uf, veeeeeeeelmi zle. Umelost sama.(4.8.2007)

Jsem doslova v šoku jaká ikona je Harry Potter. Knižní předlohu snad přečetl celý svět až na mě. Naštěstí je tu film a tak i já, mudla neznalý knižní předlohy Harryho Pottera dostal šanci navštívit ten báječný kouzelnický svět v Bradavicích. Nejdříve jsem tak trošku přetrpěl tu tlustou rodinu u které Harry bydlel . Zejména tomu tlustýmu spratkovi bych nejradší prohnal hlavou dělovou kouli. Naštěstí brzo vyjede z koleje 9 a 3/4 bradavický expres do světa kouzel. Kouzelnická škola na mě po vizuální stránce udělala obrovský dojem. Trošku jsem čekal, že budou učit holky, třeba jak vyčarovat dobrý jídlo a kluky, jak učarovat každé krásce na světě. Nicméně bylinkářství, obrana proti černé magii a hlavně jízda na koštěti jsou 100x lepší než matika, chemie i fyzika dohhromady. Famfrpál bych si klidně zahrál místo fotbalu, navíc korupce jako ve světě mudlů, zdá se nehrozí. Jo a kdo tvrdil že šachové partie jsou nudné , tak at si jde dát partičku do Bradavic. Bohužel, celkově na mě působil film příliš dětsky. To je však chyba mého věku a ne filmu. Chyba mého věku však není to, že se mě zdála tato seznamka z kouzelnickým světem příliš dlouhá.(26.7.2007)

• - Jméno Voldemort bylo převzato z francouzské fráze "Vol de mort.", což znamená "Utéct smrti.". (tb_23)

• - Při scéně, kdy strýček (Richard Griffiths) trhá dopisy, které přišly Harrymu (Daniel Radcliffe) z Rockfortu, si je možné všimnout, že jsou nastříhnuté, a to kvůli snadnému trhání. (Pepy)

• - Pro scénu z prodejny hůlek u Ollivandera (John Hurt) bylo vyrobeno 36 tisíc krabiček. (Zdroj: tvguru.cz)