Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Sorcerer's Stone

Harry Potter a Kameň mudrcov

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2001, 152 min (SE: 159 min)

• Pohrobek

Určitě si neodpustím srovnání s knižní předlohou. Tu jsem přečetl asi za dva dny a je zbytečné připomínat, že v moderní dětské literatuře se už dlouho neobjevilo něco tak úspěšného a lavinový efekt, který toto dílo doprovázel, strhnul i mnohé čtenáře, kteří se naivně domnívali, že mají dětské knížky za sebou. Ale aby se nezdálo, že Pottera považuji za takové veledílo: pro dospělého čtenáře knížka většinou není a navíc obsahově zoufale bruslí na blýskavém, pozlaceném povrchu. No, ale co má, kruci, tenhle film společného se svojí předlohou? Vzniklo nám dost nepohádkové a odfláknuté zpracování, které není nic víc než dalším, spíše průměrným dětským filmem bez špetky imaginace; takže je pochopitelně stopáží zbytečně velkooké a člověka začne nudit asi po deseti minutách, při čemž vlastně neobsahuje ani kloudný, do děje vtahující úvod. Proč? Proč se nemohlo chvíli počkat? A nechat dozrát dobu pro kvalitní zfilmování! Samozřejmě, že důvodem bylo rýžování dolárků, kterého se nyní svými čím dál tím slabšími pokračováními účastní i autorka!(31.3.2005)

Nevím, jestli ty knížky čtu úplně špatně, protože to, co je nám předkládáno jako svět Harryho Pottera, se ani v nejmenším neshoduje s představou mojí. Celý kouzelnický vesmír je nám představen jako opulentní nafouknutá bublina, která v naprosté většině scén postrádá ono kouzlo knih, které vám nedovolí odložit je, dokud vás Bradavický expres nevyklopí na nádraží 9 a 3/4. Veškeré scény se odehrávají jen v interiéru bradavického hradu a kouzelnický svět naprosto postrádá propojení s tím naším "reálným". Hlavní chybu spatřuji v tom, že se producenti opět pokusili vytřískat z fenoménu a šílenství, které okolo HP vypuklo, co se dá, dokud je to aktuální, takže o nějakém odstupu a nadhledu může být těžko řeč, zvlášť když série ještě ke všemu není ani dopsaná. Columbus odvádí čistě rutinérskou, neslanou nemastnou práci, navíc ve snaze být předloze co nejvěrnější do filmu nacpal každou epizodku, byť by byla pro děj sebeméně důležitá. Scénář tím pádem postrádá originalitu, a že by přinesl nějaký nový pohled na věc, nedej bože nové scény, na to můžete hezky rychle zapomenout. Ke všemu herectví Radcliffea, Grinta a Watsonové také není nijak excelentní a snad nejvíce snímek sráží (no dobře, bylo jim jen jedenáct, takže ani sebevětší optimista nemohl očekávat oscarový výkon). Naše oblíbené postavy jako Hagrid, profesorka McGonagallová či ředitel Brumbál jsou ve filmu jen proto, aby byly, kdeže je jejich kouzlo z předlohy! Takže pokud neradi obracíte stránky, ale přitom nechcete přijít o žádnou repliku z knihy, lze snímek vřele doporučit.(8.4.2005)

Rutinná, ničím výnimočná, ale veľmi zručne a efektne nakrútená hollywoodska zábava pre celú rodinu.(11.4.2002)

Lehko stravitelná, lehko vyvrátitelná rodinná fantasy. 80% Zajímavé komentáře: Melies, kiddo, pshimi, Vitason, Spectre, Avathar, Indy(11.1.2006)

• Marigold

Ech uch... no, byl jsem okolnostmi donucen to shlédnout. Ano, je to vizuálně perfektní, ale probůh, do teď vůbec nechápu, o co tomu brejlatému klučinovi šlo. Na pohádku to bylo moc vážné, na fantasy zase moc infantilní, na komedii moc málo humorné a na dobrodružný film moc málo dobrodružné. Columbus mi připomíná řemeslníka, který nechtěl (nemohl) do příběhu vpašovat jakýkoli vlastní rukopis. Perfektně odvedený komerční produkt, víc ani ťuk. Chyba je asi ve mně, Potěr mě i jako knížka po několika stránkách začne spolehlivě strašně nudit. My dva jsem se pro sebe nezrodili, nu co, Rowlingová neschudne, že... A já také ne, tak nač se rmoutit.(25.1.2004)