Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Sorcerer's Stone

Harry Potter a Kameň mudrcov

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2001, 152 min (SE: 159 min)

S Harrym jsem to všecko prožíval od začátku. Kámen mudrců jsem sice první viděl film, a až pak přečetl knihu, ale od té doby už kniha byla vždycky první, a vždycky jsem se na film neskutečně těšil. Jen mě to časem trošku omrzelo, a já si musel udělat takový menší maratón a podívat se na všecky filmy od jedničky až do pětky pěkně po pořádku, a ejhle....závislost se mi vrátila. Ta velká závislost, jako když jsem doma tenkrát pouštěl právě Kámen mudrců od rána do večera, a miloval jsem to. Od té doby jsem s Harrym byl jedna ruka, i s tím hercem jsem prožil všecko až do teď, dyť je o šest dnů starší jak já. Takže si mě docela podmanil. První díl je základní, počátek velké ságy, trochu ještě dětský, ale zároveň úchvatný. Dětský být musí, protože je mu 12 a čeká se na to, jak se bude jeho život nadále vyvíjet, jeho chování, jeho vlastnosti, jeho všecko. Chris Columbus první díl natočil trošku rodinně, zábavně, famfrpálně, uvedl běh dějin Bradavické školy do pohybu, a za to mu nemálo fanoušků líbá nohy, asi tak jako já. Na Potterovské sérii je jedno velké kouzlo, na filmy se kouknu kdykoliv rád a knihy si přečtu taky hodně rád, snad pořád, protože se fantasticky čtou. Natočit film podle knihy je problém, ale Chris Columbus to zvládnul, no ale kdo to vlastně nezvládnul v další várce režisérů, kteří se na tom všem podíleli. Snad už jen dodám...Vítejte ve světě čar a kouzel, ve světě, který se nikdy neztratí, ve světě, který si prostě zamilujete a bude součástí jeho života, tak důrazně, že byste vše obětovali jenom abyste mohl být Harryho dobrý kamarád. Máš strach? - Tak trochu. - To je normální. Taky jsem se před prvním zápasem bál. - A jak dopadl? - Ani si nevzpomínám. Po dvou minutách jsem dostal Potloukem do hlavy. Probral jsem se až v nemocnici.(23.8.2008)

První Harryho dobrodružství narušuje hlavně strašně dlouhá stopáž, spousta scén je tu samoúčelně, pravděpodobně kvůli trikům(příkladem budiž fanfrpálový zápas), které s dějem nemají žádnou souvislost. O samotném Kameni mudrců se hovoří a koná až v poslední třičtvrtě hodině, všechno předtím sice plyne, ale hodně pomalu. Celý film v podstatě utáhla dětská trojice, což je obdivuhodné, herec, který mě zaujal nejvíc, byl Alan Rickman a jeho profesor Severus Snape. Vizuální triky - většinou povedené, někdy více, někdy méně, líbily se mi scény s dopisy, některé záběry letů na košťatech a hlavně šachový souboj, ze kterého šlo ale vytěžit ještě více. Celkově hodnotím 70% a protože mě zajímá vývoj Harryho(a samotného Radcliffea) a také to, jak si s jednotlivými díly poradí různí režiséři, zkusím si obstarat pokračování. 125 miliónů dolarů(rozpočet)/976 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(2.3.2007)

Dokonaly rodinny film, kteremu se podarilo skloubit vybornou podivanou jak pro deti, tak pro jejich rodice.(31.7.2002)

Nááádherná podívaná, ale na můj vkus velmi málo humoru. Scénář nestojí za moc.(11.4.2003)

• Morien

Ach, dnes už to je jen takové nostalgické ohlédnutí, jak byl maličký Daniel tehdy roztomilý. Film samotný je takový starosvětský, přiškrcený a na opravdu působivé scény velice skoupý. Herci nic moc, jako by se teprve rozehřívali, ačkoliv zase to má plus v tom, že nedochází k příšernému karikování, jako se tomu později v sérii bude dít. (To, co dělají Dursleyovi v pětce, to snad nemůže nikdo myslet vážně. Tady to ještě jde skousnout.) Adeptem na pochvalu v mých očích zůstává pouze Alan Rickman alias Srabus, který tady nastavil laťku a tu si drží napříč všemi filmy a je prostě k zulíbání.(7.6.2010)

• - Pro letecké záběry se používal model Bradavic, sestavený Garym Tomkinsem v měřítku 1:24. (ricky4)

• - Ve scéně, ve které na dívčích toaletách Hermionu Granger (Emma Watson) napadne horský troll, je vidět, že se před ním ukryje do první kabinky z pravé strany, ale když troll řadu kabinek zničí svým kyjem, vidíme, že se hrdinka nachází v kabince třetí. (st.bitch)

• - Ve scéně, kde Hagrid (Robbie Coltrane) sestupuje z motorky, jsou po levé straně domy spojené. Jenže ve scéně, kdy nastupuje rodina Dursleyových do auta, jsou po levé straně domy odděleny vraty.

(StepanSiroky)