Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Sorcerer's Stone

Harry Potter a Kameň mudrcov

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2001, 152 min (SE: 159 min)

Mít mladšího sourozence má velkou výhodu - naučí vás věcem, které byste normálně možná i odsuzovali ..(30.5.2008)

Potter mě zaujal především svojí kouzelnou atmosférou, místy docela strašidelnými scénami (třeba ta v Zapovězeném lese, nebo v "restricted" knihovně), ale jinak se nejedná o nic, z čeho bych byl doslova "paf":)(9.11.2002)

Příliš otrocky převyprávěná předloha. Bez vlastních nápadů, bez zajímavé režie a bez hereckých výkonů. Avšak zacílení na děti dělá hodně a ve 14 letech se mi na to koukalo sakra dobře. 7/10(11.12.2006)

Harryho Pottera buď milujete a nebo nechápete, proč ho všichni kolem vás tak milují. Já se řadím k těm prvním. Myslím, že patřím k té generaci, která si sledování užila ze všech nejvíc. Byla jsem dost malá na to, aby mě všechny ty čáry máry okouzlily a dost velká na to, abych jim rozuměla. Dospívala jsem s Harrym a jednotlivé díly vždycky tak akorát sedly mému věku. A tak je pro mě do dneška Kámen mudrců srdcovkou a pohádkou, co ve mně probouzí malou Peťu, která pevně věří, že Bradavice existují :)(28.10.2010)

Prosíme všechny cestující, kteří cestují do Bradavic, ať si pospíší, z koleje devět a tři čtvrtě právě vyjíždí bradavický expres s mašinfírou Chrisem Columbem. Nutno poznamenat, že Columbus tento rychlík ukočíroval se ctí, přestože zrovna u prvního dílu měl nejvíce práce. Od nekonečných castingů, které se náramně povedly, až po výtvarné řešení celého potterovského světa. Stejně tak v prvním díle měli tvůrci poněkud nevděčnou roli, a to představit mudlům kouzelnický svět ve vší komplexnosti. Proto se může zdát, že film postrádá potřebný drajv a obsahuje až příliš nezáživné "vaty". Navíc se tvůrci na konci až příliš drží knihy a oproti papírové verzi tak finále typu "tři děti - tři dveře - tři úkoly" vyznívá značně ledabyle. A aby toho nebylo málo, tak právě na jedničce je nejvíce znát, že Harry Potter je především dětská fantasy, postupem času se toto přídavné jméno ztratí úplně, ale nepředbíhejme. Columbus si s ostře sledovaným startem poradil bez výrazných pochybností.(30.8.2009)

• - Když pan Dursley (Richard Griffiths) přibíjí prkno na schránku, aby se dovnitř nedostaly dopisy, prkno je orientováno zleva doprava. Ale když se dopisy prorvou skrz, je prkno orientováno přesně obráceně. (orkadimenza)

• - Při zařazování do skupin byla Hermiona (Emma Watson) zařazena do Nebelvíru, který se nachází na levo, kam také Hermiona zatočila, avšak Ron (Rupert Grint), který byl také zvolen do Nebelvíru, zatáčel do pravé strany sálu. (TonoM)

• - Na úvodní slavnostní večeři si Harry (Daniel Radcliffe) po zařazení do Nebelvíru sedne na pravou stranu stolu vedle Rona (Rupert Grint). Jenže když začínají jíst, Harry sedí na druhé straně vedle Hermiony (Emma Watson). (orkadimenza)