Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Sorcerer's Stone

Harry Potter a Kameň mudrcov

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2001, 152 min (SE: 159 min)

Začátek doslova nejkouzelnějšího příběhu všech dob má velmi těžký úkol. Představení gejzíru nápadů a postav (Nástupiště devět a tři čtvrtě, Bradavický express, Příčná ulice, Olivanderův obchod a hůlky, Gringottova banka, Moudrý klobouk, Famfrpál, Zapovězený les, bradavické koleje, předměty, profesoři, duchové atd.), z nichž někteří navíc prokáží svůj význam až v dalších letech. Prakticky vše důležité svůj prostor v prvním filmu dostane, ovšem jedná se pouze o strohé ukázky, a tak celý film působí hrozně zkratkovitě. Hodně mu pomáhá naprosto fantastický soundtrack. Kniha je lepší než film skoro vždycky, jenže tady to platí dvojnásob. Nic to ale nemění na tom, že se jedná o skvělý film. Převedení geniální knihy na plátno je vždy tvrdý oříšek.(28.8.2009)

• Dudek

Pokud je nějaká kniha velice oblíbená, musí podle ní být natočen film zaručující výdělek, tak to je logika některých filmových tvůrců. Ne, opravdu ji nechci zpochybňovat, on ten film totiž většinou opravdu hodně vydělá, ale každopádně nepřekoná svou předlohu... většinou. ___ Jako první dostal možnost dostat knihu na plátna kin Chris Columbus, autor rodinných komedií jako je třeba Táta v sukni nebo Sám doma. Hned v zápětí pochopil, že to nebude úkol vůbec snadný. Na zádu mu funěla nejen autorka, ale také spousta fanoušků, kteří byli připraveni rozcupovat filmaře jen při maličkém náznaku nezdaru či zaváhání. Chris Columbus musel přivést k životu jak postavy, tak i samotný svět Harryho Pottera tak, aby nikdo nebyl zklamán. Nakonec se ukázalo, že volba režiséra byla správná. Povedlo se mu diváky ponořit do fantastického světa, který fungoval podobně jako v knihách. Bohužel však příliš lpí na okecávacích pasážích, které ve filmu nemají co dělat. Vysvětlování je nezáživné a ani těch pár flashbacků to nezachraňuje. Kámen mudrců se v mnoha ohledech drží předlohy, možná dokonce více než je třeba, ale zároveň vypouští věci, které jsou docela důležité, jako je například psychologická rovina. Postavy vypadají jako figurky bez duše, nemůžete vidět hrdiny příběhu, ale pouze herce, které jednají podle scénáře. Film sice vcelku dobře slouží jako ilustrace ke knize, ale jejích kvalit vůbec nedosahuje. Samozřejmě, i kniha byla hodně dětská, ale snímek je zbytečně sentimentální podívanou s lechce načrtnutými motivacemi postav. Když k tomu přidám ještě nepříliš přesvědčivé herecké výkony - lepší by možná bylo napsat otřesné - zůstává tak největším kladem hudba. Počáteční okouzlení příjemnými lokacemi brzy opadne a zbývá nám sledovat ne příliš záživnou pohádku, kde se hodně mluví a málo se toho děje. Ale co? To hlavní co se od tohoto filmu čekalo bylo do puntíku splněno. Harry byl přiveden na plátna kin a slavil úspěch.(28.5.2005)

• Pohrobek

Určitě si neodpustím srovnání s knižní předlohou. Tu jsem přečetl asi za dva dny a je zbytečné připomínat, že v moderní dětské literatuře se už dlouho neobjevilo něco tak úspěšného a lavinový efekt, který toto dílo doprovázel, strhnul i mnohé čtenáře, kteří se naivně domnívali, že mají dětské knížky za sebou. Ale aby se nezdálo, že Pottera považuji za takové veledílo: pro dospělého čtenáře knížka většinou není a navíc obsahově zoufale bruslí na blýskavém, pozlaceném povrchu. No, ale co má, kruci, tenhle film společného se svojí předlohou? Vzniklo nám dost nepohádkové a odfláknuté zpracování, které není nic víc než dalším, spíše průměrným dětským filmem bez špetky imaginace; takže je pochopitelně stopáží zbytečně velkooké a člověka začne nudit asi po deseti minutách, při čemž vlastně neobsahuje ani kloudný, do děje vtahující úvod. Proč? Proč se nemohlo chvíli počkat? A nechat dozrát dobu pro kvalitní zfilmování! Samozřejmě, že důvodem bylo rýžování dolárků, kterého se nyní svými čím dál tím slabšími pokračováními účastní i autorka!(31.3.2005)

• Morien

Ach, dnes už to je jen takové nostalgické ohlédnutí, jak byl maličký Daniel tehdy roztomilý. Film samotný je takový starosvětský, přiškrcený a na opravdu působivé scény velice skoupý. Herci nic moc, jako by se teprve rozehřívali, ačkoliv zase to má plus v tom, že nedochází k příšernému karikování, jako se tomu později v sérii bude dít. (To, co dělají Dursleyovi v pětce, to snad nemůže nikdo myslet vážně. Tady to ještě jde skousnout.) Adeptem na pochvalu v mých očích zůstává pouze Alan Rickman alias Srabus, který tady nastavil laťku a tu si drží napříč všemi filmy a je prostě k zulíbání.(7.6.2010)

Film, který by byl hodně slušný, pokud by neexistovala literární předloha. Bohužel na předlohu zapomenout nelze a film je pouze její ne zrovna vydařenou ilustrací. Navíc zcela rezignuje na propracovaný vývoj postav a vztahy mezi nimi, které autorka v knize vypiplala a v dalších částech rozvíjí.(1.5.2004)

• - Při scéně, kdy strýček (Richard Griffiths) trhá dopisy, které přišly Harrymu (Daniel Radcliffe) z Rockfortu, si je možné všimnout, že jsou nastříhnuté, a to kvůli snadnému trhání. (Pepy)

• - Ve scéně, kdy strýček (Richard Griffiths) vyhrožuje Harrymu (Daniel Radcliffe) u auta, má Harry na sobě tričko a na něm košili, ale v další scéně Harry košili nemá. (Hem.m)

• - Tom Felton si rád během filmování dopřával něco dobrého. Došlo to až tak daleko, že mu štáb musel zašít kapy na jeho hábitu, aby během natáčení nejedl. (Clarie)