Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Sorcerer's Stone

Harry Potter a Kameň mudrcov

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2001, 152 min (SE: 159 min)

:::::::::::::::::::: Tímhle začala ta tragédie ,-)) První díl je asi nejlepší. No, vlstně jsem viděl jen ten první, dál jsem do toho radši nešel ,-) ::::::::::::::::(17.1.2009)

Nevím, jestli ty knížky čtu úplně špatně, protože to, co je nám předkládáno jako svět Harryho Pottera, se ani v nejmenším neshoduje s představou mojí. Celý kouzelnický vesmír je nám představen jako opulentní nafouknutá bublina, která v naprosté většině scén postrádá ono kouzlo knih, které vám nedovolí odložit je, dokud vás Bradavický expres nevyklopí na nádraží 9 a 3/4. Veškeré scény se odehrávají jen v interiéru bradavického hradu a kouzelnický svět naprosto postrádá propojení s tím naším "reálným". Hlavní chybu spatřuji v tom, že se producenti opět pokusili vytřískat z fenoménu a šílenství, které okolo HP vypuklo, co se dá, dokud je to aktuální, takže o nějakém odstupu a nadhledu může být těžko řeč, zvlášť když série ještě ke všemu není ani dopsaná. Columbus odvádí čistě rutinérskou, neslanou nemastnou práci, navíc ve snaze být předloze co nejvěrnější do filmu nacpal každou epizodku, byť by byla pro děj sebeméně důležitá. Scénář tím pádem postrádá originalitu, a že by přinesl nějaký nový pohled na věc, nedej bože nové scény, na to můžete hezky rychle zapomenout. Ke všemu herectví Radcliffea, Grinta a Watsonové také není nijak excelentní a snad nejvíce snímek sráží (no dobře, bylo jim jen jedenáct, takže ani sebevětší optimista nemohl očekávat oscarový výkon). Naše oblíbené postavy jako Hagrid, profesorka McGonagallová či ředitel Brumbál jsou ve filmu jen proto, aby byly, kdeže je jejich kouzlo z předlohy! Takže pokud neradi obracíte stránky, ale přitom nechcete přijít o žádnou repliku z knihy, lze snímek vřele doporučit.(8.4.2005)

Roztomilé. Jsem věrný fanoušek Harryho, a jako takového mě to potěšilo. Jako filmový fanoušek bych radši na režisérské sesli viděl někoho jiného... třeba Spielberga nebo Petera Jacksona. To by byl film. :o)(31.5.2002)

Harryho Pottera buď milujete a nebo nechápete, proč ho všichni kolem vás tak milují. Já se řadím k těm prvním. Myslím, že patřím k té generaci, která si sledování užila ze všech nejvíc. Byla jsem dost malá na to, aby mě všechny ty čáry máry okouzlily a dost velká na to, abych jim rozuměla. Dospívala jsem s Harrym a jednotlivé díly vždycky tak akorát sedly mému věku. A tak je pro mě do dneška Kámen mudrců srdcovkou a pohádkou, co ve mně probouzí malou Peťu, která pevně věří, že Bradavice existují :)(28.10.2010)

Nechci být za škarohlída, ale knižní série Harry Potter mě nijak neuchvátila a nic na tom nezměnila ani filmová adaptace prvního dílu. Ta má podle mě hned několik "vad na kráse". Předně jsou postavy až příliš černobílé, mnohdy nudné, nevýrazné, v některých případech naopak až příliš výrazné (tak je potom hlavní postava ztvárněná Danielem Radcliffem zastíněna představitelkou Hermiony či Draca Malfoye). Jedinou pro mě zajímavou postavou byl profesor Snape, takže mě mrzí, že nedostal víc prostoru, ale to snad napraví následující díly. Další velice výraznou chybou je úloha obra Hagrrida, ten je sice skvěle zahrán, jenže je vlastně jediným elementem posunujícím děj dopředu. Navíc je to pokaždé stejné : "To jsem vám taky neměl říkat". Ze začátku je děj vlastně jen sledem jakýchsi epizod, kdy se postupně seznamujeme s postavami a prostředími, jednolitost se dostavuje až v závěrečné půlhodině. Dost nepovedené jsou i některé triky, ono totiž není moc dobré, když jsou poznat, občas to i dost ruší. Na závěr mi také vadily občas triviální dialogy s ponaučením a klasický happy end, kdy Nebelvír získal školní pohár. Kdyby jej vyhrál Zmijozel, mohl by to scénárista využít jako zpestřující dějovou linku v dalším díle. A teď ke kladům : jak jsem již zmínila výše, líbil se mi Snape Alana Rickmana, pak také výprava a hudba. Ústřední motiv je nezapomenutelný (hlavně proto, že se často opakuje :-) Nakonec však dávám 3* s vírou, že následující díly dopadnou přeci jen o něco lépe, zejména díky tomu, že postavy zestárnou a z pohádky pro mladší publikum se vyklube zajímavá fantasy pro zkušenější diváky. Snad...(26.3.2005)

• - Mince v bance u Gringottů byly nejdříve vyrobeny z kovu, mnohé se však ztratily, a tak je později nahradily mince z plastu. (ricky4)

• - Ve scéně, kdy se Hermiona (Emma Watson) schová pod umyvadlo před trollem, tak troll umyvadla rozbije kyjem. Ale v další scéně jsou umyvadla zase vcelku a jakoby se nic nestalo. (orkadimenza)

• - Vymyšlené slovo "muggle" (mudla) bylo dne 13. března 2003 zařazeno do online verze „Oxford English Dictionary“ („Oxfordský slovník angličtiny“) a později i do jeho knižního vydání. (tb_23)