Harry Potter a Kámen mudrců

Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Sorcerer's Stone

Harry Potter a Kameň mudrcov

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2001, 152 min (SE: 159 min)

Jsem doslova v šoku jaká ikona je Harry Potter. Knižní předlohu snad přečetl celý svět až na mě. Naštěstí je tu film a tak i já, mudla neznalý knižní předlohy Harryho Pottera dostal šanci navštívit ten báječný kouzelnický svět v Bradavicích. Nejdříve jsem tak trošku přetrpěl tu tlustou rodinu u které Harry bydlel . Zejména tomu tlustýmu spratkovi bych nejradší prohnal hlavou dělovou kouli. Naštěstí brzo vyjede z koleje 9 a 3/4 bradavický expres do světa kouzel. Kouzelnická škola na mě po vizuální stránce udělala obrovský dojem. Trošku jsem čekal, že budou učit holky, třeba jak vyčarovat dobrý jídlo a kluky, jak učarovat každé krásce na světě. Nicméně bylinkářství, obrana proti černé magii a hlavně jízda na koštěti jsou 100x lepší než matika, chemie i fyzika dohhromady. Famfrpál bych si klidně zahrál místo fotbalu, navíc korupce jako ve světě mudlů, zdá se nehrozí. Jo a kdo tvrdil že šachové partie jsou nudné , tak at si jde dát partičku do Bradavic. Bohužel, celkově na mě působil film příliš dětsky. To je však chyba mého věku a ne filmu. Chyba mého věku však není to, že se mě zdála tato seznamka z kouzelnickým světem příliš dlouhá.(26.7.2007)

Film, který by byl hodně slušný, pokud by neexistovala literární předloha. Bohužel na předlohu zapomenout nelze a film je pouze její ne zrovna vydařenou ilustrací. Navíc zcela rezignuje na propracovaný vývoj postav a vztahy mezi nimi, které autorka v knize vypiplala a v dalších částech rozvíjí.(1.5.2004)

Perfektní zobrazení Potterova kouzelnického světa.. nebýt Chrise Columbuse, bůh ví jak by nynější Harryho království vypadalo. Nikdo už mu neodpáře, že hlavně díky němu Harry Potter vypadá tak jak vypadá. Knižní předlohu jsem nečetl a ani to neplánuji, pochybuji, že změním názor a něco si přečtu (i když celá knižní série u sourozenců v pokoji na mě den za dnem pokukuje).(11.1.2006)

S Harrym jsem to všecko prožíval od začátku. Kámen mudrců jsem sice první viděl film, a až pak přečetl knihu, ale od té doby už kniha byla vždycky první, a vždycky jsem se na film neskutečně těšil. Jen mě to časem trošku omrzelo, a já si musel udělat takový menší maratón a podívat se na všecky filmy od jedničky až do pětky pěkně po pořádku, a ejhle....závislost se mi vrátila. Ta velká závislost, jako když jsem doma tenkrát pouštěl právě Kámen mudrců od rána do večera, a miloval jsem to. Od té doby jsem s Harrym byl jedna ruka, i s tím hercem jsem prožil všecko až do teď, dyť je o šest dnů starší jak já. Takže si mě docela podmanil. První díl je základní, počátek velké ságy, trochu ještě dětský, ale zároveň úchvatný. Dětský být musí, protože je mu 12 a čeká se na to, jak se bude jeho život nadále vyvíjet, jeho chování, jeho vlastnosti, jeho všecko. Chris Columbus první díl natočil trošku rodinně, zábavně, famfrpálně, uvedl běh dějin Bradavické školy do pohybu, a za to mu nemálo fanoušků líbá nohy, asi tak jako já. Na Potterovské sérii je jedno velké kouzlo, na filmy se kouknu kdykoliv rád a knihy si přečtu taky hodně rád, snad pořád, protože se fantasticky čtou. Natočit film podle knihy je problém, ale Chris Columbus to zvládnul, no ale kdo to vlastně nezvládnul v další várce režisérů, kteří se na tom všem podíleli. Snad už jen dodám...Vítejte ve světě čar a kouzel, ve světě, který se nikdy neztratí, ve světě, který si prostě zamilujete a bude součástí jeho života, tak důrazně, že byste vše obětovali jenom abyste mohl být Harryho dobrý kamarád. Máš strach? - Tak trochu. - To je normální. Taky jsem se před prvním zápasem bál. - A jak dopadl? - Ani si nevzpomínám. Po dvou minutách jsem dostal Potloukem do hlavy. Probral jsem se až v nemocnici.(23.8.2008)

Já vím, že jako obyčejný mudla do toho nemám co kecat, ale proč tvůrci proboha nevyčarovali lepšího hlavního představitele? Daniel Radcliffe je děsně prkennej, i přesto, že nemůžu od nováčka čekat zázraky. A taky bych čekal, že u takového projektu některé triky nebudou tak okatě digitální. A když už kritizuju, tak i Williamsova hudba nepatří mezi silné stránky. Přijde mi, že se Williams dost opakuje a část hlavního motivu mi nápadně připomíná jeden z motivů v Schindlerově seznamu. Na druhou stranu, fanfrpál se povedl a šachy, obzvláště pěšci se dvěma meči, jsou dost prďácký. Potěší taky párkrát se objevivší John Cleese...Jo a ještě něco. Už jsem se rozhodl. Vykašlu se na auto a pořídím si Nimbus 2000.....(22.6.2003)

• - Vymyšlené slovo "muggle" (mudla) bylo dne 13. března 2003 zařazeno do online verze „Oxford English Dictionary“ („Oxfordský slovník angličtiny“) a později i do jeho knižního vydání. (tb_23)

• - V přepočtu je 1 galleon zhruba 90 českých korun, 1 srpec se rovná necelých 5,5 kč a 1 srvšek se počítá jako náš bývalý dvacetník. (cihlenka)

• - Ve scéně, kde Hagrid (Robbie Coltrane) sestupuje z motorky, jsou po levé straně domy spojené. Jenže ve scéně, kdy nastupuje rodina Dursleyových do auta, jsou po levé straně domy odděleny vraty.

(StepanSiroky)