poster

Harry Potter a Kámen mudrců

 • Velká Británie

  Harry Potter and the Philosopher's Stone

 • USA

  Harry Potter and the Sorcerer's Stone

 • Slovensko

  Harry Potter a Kameň mudrcov

Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Mysteriózní

Velká Británie / USA, 2001, 152 min (SE: 159 min)

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Kulmon
  ****

  Zajímavosti: Robbie Coltraine byl vůbec první obsazenou osobou. *** Richard Harris souhlasil vzít roli Albuse Brumbála, protože mu jeho jedenáctiletá vnučka vyhrožovala, že s ním jinak do konce života nepromluví. *** J. K. Rowlingová trvala na tom, aby hlavní obsazení bylo britské, čemuž se vyhovělo s dvěma výjimkami. Richard Harris byl Ir a Zoe Wanamaker je Američkanka. *** Mourovatá kočka, která se používala k filmování utekla a vrátila se až po dvou dnech. *** Mezi portréty na posunovacím schodišti můžete jasně vidět Annu Boleynovou, druhou a popravenou manželku Jindřicha VIII. a matku královny Alžběty I. Anna Boleynová byla známá tím, že věřila na čarodějnice. *** Harry Potter má narozeniny 31. července, stejně jako J. K. Rowlingová a Richard Griffiths (strýc Vernon). Daniel Radcliffe kvůli publicitě tvrdil, že on také, ale ve skutečnosti je má 23. července. *** Tři sovy hrají Hedviku: Gizmo, Ook a Sprout, ale nejvíc Gizmo. *** Velkým fanouškem Harryho Pottera je Drew Barrymore, původně si měla i zahrát. *** Rossie O´Donnell a Robin Williams toužili zahrát si ve filmu i zadarmo. *** Tim Roth byl hlavní uchazeč o roli profesora Snapea. Nakonec však dal přednost v Burtonově Planetě Opic (2001). *** Pro vnitřní scény banky u Gringottových byla použita budova australské ambasády v Londýně. Exteriéry jsou tzv. Stříbrné Sklepy nedaleko. *** Pro roli Harryho byl zvažován Gabriel Thomson. *** Ulice, kterou jdou Harry a Hagrid k Děravému kotli je ta samá, kde Sean Connery čekal na Catherine Zeta-Jones ve filmu Past (1999). *** David Thewlis, který později hrál profesora Lupina v Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004) byl zvažován pro roli profesora Quirrella. *** Steven Spielberg chtěl, aby Harryho hrál Haley Joel Osment. *** Liam Aiken byl nejprve vybrán pro roli Harryho, ale druhý den se přišlo na to, že není Brit a byl vyhozen. *** Steven Spielberg měl nejprve jiné kandidáty na režiséra: Jonathan Demme, Brad Silberg či Terry Gilliam. Gilliam byl největší favorit Rowlingové, avšak studio nakonec vybralo Chrise Columbuse, protože měl zkušenost s dětskými herci.(9.5.2009)

 • Lateef
  ***

  První Harryho dobrodružství narušuje hlavně strašně dlouhá stopáž, spousta scén je tu samoúčelně, pravděpodobně kvůli trikům(příkladem budiž fanfrpálový zápas), které s dějem nemají žádnou souvislost. O samotném Kameni mudrců se hovoří a koná až v poslední třičtvrtě hodině, všechno předtím sice plyne, ale hodně pomalu. Celý film v podstatě utáhla dětská trojice, což je obdivuhodné, herec, který mě zaujal nejvíc, byl Alan Rickman a jeho profesor Severus Snape. Vizuální triky - většinou povedené, někdy více, někdy méně, líbily se mi scény s dopisy, některé záběry letů na košťatech a hlavně šachový souboj, ze kterého šlo ale vytěžit ještě více. Celkově hodnotím 70% a protože mě zajímá vývoj Harryho(a samotného Radcliffea) a také to, jak si s jednotlivými díly poradí různí režiséři, zkusím si obstarat pokračování. 125 miliónů dolarů(rozpočet)/976 miliónů dolarů(výdělek celosvětově)(2.3.2007)

 • Jossie
  ***

  Klasická ukázka toho, jak není vždycky výhra držet se za každou cenu předlohy a autorčiných rad. Velmi průměrný film, což je škoda, protože kniha je opravdu kouzelná.(30.9.2004)

 • Galadriel
  ****

  Knižní předlohy jsou skvělé. Začala jsem je číst díky mladší sestře a dodnes mě nepustily. Mám všechny díly přečtené několikrát a pořád je to napínavé, zajímavé a kouzelné. První film je velmi věrnou adaptací knihy, ale možná až moc věrnou a v tom bude ten problém. Technická stránka filmu je naprosto v pořádku - až na famfrpál, se kterým se v ILM moc nevytáhli, ale budiž. Hudba Johna Williamse je také dost dobrá. Dospělí herci nemají chybu - obzvláště profesor Snape v podání Alana Rickmana je dostatečně slizký, přesně tak, jak má být. I většina dětský představitelů je dobrá - hlavně Hermiona ale teď nastává ten problém ... Harry Potter. Podle mě proste Daniel Radcliffe není moc dobrý herec, je hrozně prkenný a spoustu věcí mu prostě nemůžeme uvěřit. A to je u hlavní postavy podle mě dost velký problém.(15.3.2004)

 • CheGuevara
  ****

  Prosíme všechny cestující, kteří cestují do Bradavic, ať si pospíší, z koleje devět a tři čtvrtě právě vyjíždí bradavický expres s mašinfírou Chrisem Columbem. Nutno poznamenat, že Columbus tento rychlík ukočíroval se ctí, přestože zrovna u prvního dílu měl nejvíce práce. Od nekonečných castingů, které se náramně povedly, až po výtvarné řešení celého potterovského světa. Stejně tak v prvním díle měli tvůrci poněkud nevděčnou roli, a to představit mudlům kouzelnický svět ve vší komplexnosti. Proto se může zdát, že film postrádá potřebný drajv a obsahuje až příliš nezáživné "vaty". Navíc se tvůrci na konci až příliš drží knihy a oproti papírové verzi tak finále typu "tři děti - tři dveře - tři úkoly" vyznívá značně ledabyle. A aby toho nebylo málo, tak právě na jedničce je nejvíce znát, že Harry Potter je především dětská fantasy, postupem času se toto přídavné jméno ztratí úplně, ale nepředbíhejme. Columbus si s ostře sledovaným startem poradil bez výrazných pochybností.(30.8.2009)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace