Taková zvláštní rodinka

The Royal Tenenbaums

Taká zvláštna rodinka

Komedie / Drama

USA, 2001, 109 min

Věděl jsem, že tomuhle filmu dlužím druhou šanci a skutečně ve mně za ty roky vyrostl. Je paradoxní, že skrz tu absolutní Andersonovu kontrolu a mechaničnost vyprávění spatřuju velkou upřímnost a pravdivost. Zní to pateticky, ale nedokážu to jinak vyjádřit. A tím jsou jeho filmy do Až na měsíc, kdy mi přijde, že maličko zabředl na povrchu, výjimečné.(11.12.2009)

rozpočet : $21 million tžby celosvetovo : $71,441,250(16.12.2006)

Trošku slabší než Rushmore, ale stále dostatečně výživná porce originálního specifického humoru alá Wes Anderson. Trošku jsem měl zpočátku problém se správně do filmu zakousnout. 70%(2.7.2013)

Taková zvláštní rodinka je takovej zvláštní film ze zcela zvláštními členy rodiny a zcela zvláštními vztahy .(30.6.2006)

Na tomto filme je najzvláštnejšie to, že sa tvorcovia pokúsili nakrútiť film o zvláštnej rodine zvláštne. Filmy o Flintstonovcoch a Addamsovcoch zachovávajú atmosféru kresleného alebo hraného seriálu, čo sa od nich napokon očakávalo. Tento autorský film sa chopil témy "taká normálna rodinka" spôsobom, ktorý čakal málokto. Rozprávač, nápisy, flashbacky, radenie do kapitol na spôsob "Izby s vyhliadkou", strih na neočakávaných miestach, množstvo strihov na jednotku času, krajne banálne a krajne extravagantné dialógy, to všetko prispieva k divnej a pôsobivej atmosfére, čo len korešponduje s charakterom Tenenbaumovcov. Takýto spôsob rozprávania sa dobre hodí k hektickému tempu príbehu, ktorý je však bohužiaľ skôr kopou šialených nápadov a epizód než uceleným príbehom. Povedal by som, že kopa epizodických scénok by sa dala pokojne vypustiť bez toho, aby došlo k ujme na jeho kompaktnosti. Napriek tomu, že film je do značnej miery postavený na humore (najlepší žartík je asi ten, keď dvojica bitkárov dopadne do zen-garden), nie je komédiou, ale akousi lyrickou groteskou. Napriek zjavným kinematografickým kvalitám nie som v stave pochopiť, o čom ten film je a v aké cieľové publikum dúfa. To, že každá geniálna rodina je zároveň nenormálna som vedel (resp. predpokladal) už skôr. PS: Fockerovcov som zatiaľ nevidel, takže predbežne u mňa vyhrávajú Addamsovci.(6.3.2005)