Zlaté groše

všechny plakáty
Dobrodružný / Rodinný
Austrálie / Velká Británie, 1985, 8x30 min

Kri-kri

Historický seriál odehrávající se roku 1954, tudíž v období počátku osídlování Austrálie (zde konkrétně malé osady Jericho) a hledání štěstí ve zlatokopectví. Seriál je ze stejné dílny jako o trochu známější Strašidelná škola a tak si nelze nevšimnout mnohých shodných aspektů včetně podobnosti znělek. Je zde poměrně dost různorodých postav - od osadníků z Anglie přes domorodce, Číňana, francouzské cirkusáky, židovské lichváře až po bandity. Co mi trochu vadí, že v závěru se vůbec nedořešila spolupráce úskočného Lovejoye s bandity, vše mu zcela beztrestně prošlo a ani neschopný policista Danks nebyl suspendován či alespoň pokárán svým nadřízeným. Nesmím opomenout ani kvalitní český dabing (Růžek, Bruder, Pelzer, z dětských dabérů Václav Kubr). Přestože roku 1991, kdy byl seriál na ČST ovysílán unikl mé pozornosti a do hodnocení proto nemohu započítat nostalgii, uděluji nadprůměrné hodnocení 4 *, jelikož takové jednoduché, nekomerční a přitom poutavé dobrodružné seriály, které se objedou bez počítačových triků a efektů se už dnes netočí. A neodpustím si Marcelův revoluční výrok: "Je čas shodit ze sebe jho imperialismu!":) 75% ()

bond009

Seriál který u nás běžel v TV v době mého mládí o rodině Greenwoodových, která přišla hledat štěstí do Austrálie v době kdy tam bylo objeveno zlato. Jeden z mých nejoblíbenějších seriálu (v dětství), dnes už hodnotím jinak. Ale z nostalgie za mně za 5* ()