Znovushlédnuto po letech... Konečně jsem viděla rozšířenou verzi, jako malé dítě jsem tenhle film nemohla ani z daleka docenit a nyní se mi to podařilo. Výkony zůčastěných mě zcela sesadily. Ten film nemá chybu a konečně jsem ráda, že to vím...(27.4.2009)

„Máš právo zabiť ma, ale nie súdiť.“ Tento šialený (za takých podmienok aj vznikal, nakrúcanie pripomínalo peklo od doslova infarktujúcich hercov po psychopaticky narastajúci rozpočet) vojnový epos, som mal česť (vďaka 200-korunovému Vapetu a jeho „edícii pre každého") pozrieť si prvýkrát až v 21. storočí v originálnom znení s titulkami a v obéznom 202 MINÚTOVOM režisérskom kolose (oproti „len“ 153 minút dlhej kino verzii uvidíme „navyše“ napr. aj fascinujúco zahmlenú francúzsku farmu). Nie som si istý, čo sa mi na APOKALYPSE páčilo najviac. Na zahodenie nebol Tom Hagen Duvall (vrtuľníkom prenasledujúci hrdinov, aby mu vrátili surfársku dosku), ale o tomto monštruóznom a nebezpečnom kolose (cesta po rieke je čoraz nervy a mäso trhajúcejšia) sa ťažko píše... samozrejme Brando úchvatný... a finálne bombardovanie... monológ sústredeného Martina Sheena... obetovanie býka... zasnený monológ Martina Sheena... Playboy... Kurtzov tábor... Viac v mojom článku na Kinema.sk, kam už nepíšem: http://www.kinema.sk/clanok.asp?id=20100(25.6.2005)

Čekali byste od člověka, který je přesvědčen, že točit cokoli jiného než komedie je ztráta času, že dá pět hvězdiček válečnému spektáklu? Já taky ne a vidíte. Coppolův přístup k válce ve Vietnamu je krajně kritický. Američtí vojáci jsou velkopanští kreténi, kteří si přijeli zasurfovat, vést vulgární silácké řeči a zmást své vlastní slabošství tím, že sejmou pár šikmookých. Pro celý film je nesmírně charakteristická jeho nejsilnější scéna, na kterou nezapomenu do smrti: Nebe rozčísne hejno helikoptér, Amíci si zahrají na bohy a na chudáky Vietnamce padá déšť kulek a skopčácky nekompromisní Jízda Valkýr, nejagresivnější opus Richarda Wagnera. Otřásal jsem se zděšením. 100 %(10.5.2005)

Mistrovské dílo. Ani délka mě moc nevadila. Výborní herci - ano jistě Duvall a Brando, ale i Martin Sheen, na kterého se někdy zapomíná a který jinak už toho moc zajímavého nenatočil - tak mu přiznejme alespoň tento úspěch, v této roli je skvělý. Nejlepší scéna: pochopitelně - nálet na vesnici s Jízdou Valkýr - geniální.(7.6.2003)

F. F. Coppola si předsevzal nelehký úkol, chtěl natočit monstrózní válečný film, který ani tak neosloví diváka přímočarou akcí, jako vnitřní myšlenkou a propracovaným scénářem, povedlo se mu to na jedničku. Svou vskutku dokonalou režií vybudoval perfektní atmosféru, která diváka relativně v pohodě udrží u obrazovky po celých 202 minut. Snad jen jako jedniná zdlouhavá část by se mohla jevit scéna s francouzi (obsažena pouze v rozšířené verzi). Hlavní předností filmu je také bezesporu scénář, obsahuje zde již zmiňovaný existencionalismus, antimilitarismus, poněkud odlišný pohled na válku a zajímavé je, že vnitřní myšlenky hlavního hrdiny dokáží přimět k zamyšlení i samotného diváka. Poslední třetina filmu zanechává dějovou linii poněkud v pozadí s tím, že ten hlavní děj by měl probíhat spíše v divácké hlavě, snaží se působit více emocionálně (trochu hrůzostrašně) a (pozor SPOILER) samotné zabití Kurtze souběžně se symbolickým rozsekáním krávy je jako krvavá poezie... "I love the smell of napalm in the morning" 9/10(22.4.2008)

• - Hlavní představitel Martin Sheen (Willard) utrpěl během natáčení ve filipínské džungli infarkt. S oslabeným srdcem se musel dostat čtvrt kilometru k nejbližší komunikaci, kde se dočkal pomoci. To vyplulo na veřejnost až dlouho po dokončení filmu, neboť se režisér Coppola obávat, že by producenti zastavili natáčení filmu. Z tohoto důvodu proto v některých scénách tajně vystupoval Sheenův mladší bratr, který mu je podobný nejen postavou, ale i hlasem. (Eratashi)

• - O strastiplném a náročném filmování byl natočen dokument: Srdce temnoty: režisérská apokalypsa (1991), který ukazuje v jakých obtížných podmínkách byl film vytvořen. (DR.STRANGE)

• - Legendární, mnohokrát parodovanou Kilgorovu (Robert Duvall) hlášku  "I love the smell of napalm in the morning", v překladu "Miluju vůni napalmu takhle po ránu", zařadil Americký filmový institut v roce 2005 na 12. místo v žebříčku největších filmových hlášek. (TheDude)