Hříšný tanec

Hriešny tanec

Romantický / Drama / Hudební

USA, 1987, 96 min

• Radek99

Vlajková loď pokleslé estetiky 80. let aneb velmi, velmi přeceněný romantický slaďák. Veškeré neduhy hollywoodské mainstreamové kinematografie osmdesátých let z něho bohužel s odstupem času doslova trčí... (a jako na muže na mě jistě také nepůsobí kouzlo Patricka Swayzeho, což by určitě v opačném případě mé ohodnocení zvedlo, charizma jistě má, tomu bych se v ženském těle asi neubránil...)(8.3.2007)

Jak kdysi psali v jednom nejmenovaném filmovém časopise, tak každý má svůj oblíbený kýč. A kdyby se mě někdo ptal, tak na celé čáře zvítězí "Dirty Dancing".(17.11.2005)

„Ty si iná. Ničoho sa nebojíš.“ – „Čože? Ja sa bojím všetkého.“ Určite to poznáte. Musíte to poznať. V detstve vidíte film XY a vytvoríte si k nemu, úplne logicky, taký vzťah, že ani keď máte štyridsať, nedáte naň dopustiť a ste smutní, ak sa naň ostatní pozerajú ostatní ako na obyčajný film. Pre vás je to niečo viac. Chápete, že je to vlastne blbosť (ALIGÁTOR 2: MUTÁCIA napríklad), ale pre vás to stále zostane TEN FILM. Tak teraz nie, vážení – nech je to akokoľvek neuveriteľné, HRIEŠNY TANEC nielenže v roku 1987 bol bomba, on tou bombou dodnes zostal. Pred entou reprízou si poviete „ach jaj“. No potom sa spustia fialové úvodné titulky, kamera spomalene podmanivo krúži po mladých a pekných ľudských telách a do toho zaznejú prvé tóny pesničky. Uvedomíte si, že máte vyplazený jazyk a že sa tešíte, kedy uvidíte tridsiaty raz scénu na strome a osemnásty „jazerné dvíhačky“ a kedy budete po štyridsiatykrát mať slzy v očiach z toho, aký nenormálne správny otec je Jerry Orbach, ktorý má so svojou rozkošnou Bejby (životná rola Jennifer Grayovej) taký pekný vzťah. Režisér Emile Ardolino má tempo v krvi (jeho nasledujúca SESTRA V AKCII bola rovnako strhujúca v tanečno-speváckych pasážach a rovnako ani v nej neišlo o scenár), soundtrack je prepchatý najnamakanejšími nostalgickými peckami na svete a z celého filmu (ktorý ponúkol životnú rolu tiež Patrickovi Swayzemu, ktorý sa ako bezmenný tanečný inštruktor mihol aj v HRIEŠNOM TANCI 2: HAVANSKÝCH NOCIACH) na diváka dýcha úžasná atmosféra „tých dávnych čias“, kedy muži usádzali ženy za stôl a kedy najoplzlejšou vecou široko ďaleko bol tanec.(21.3.2009)

Milé, naivní a neodolatelné, stejně jako hlavní hrdinka. Navíc Swayze bude ještě několik desítek let idol. Mám rád sladkobolnou romantiku víc než jakýkoli jiný žánr a na tohle cukrátko nedám dopustit. A kdo říká, že ho nemá rád, ten se na něj potají dívá doteď .(11.8.2006)

Hudební legenda, Hříšný tanec, je film, který nezná málokdo, jenže já na něj koukám až tak pozdě. Možná mě to předtím ničím nezaujalo, jenže fakt je, že hudba v něm je opravdu výbornám dobře se poslouchá a v rádiích se hraje i dnes s takovým úspěchem, stejně jako tento film. Příjemně se na to kouká a rychle to utíká. Patrick Swayze si zde založil na své životní roli a já s tím naprosto souhlasím. Jedíná věc mě ale rozčílit dokázala. Všechny ty americký holky vypadali, jako kdyby měli bulímii, nemůžu si pomoct. Přesto se na to dalo hezky koukat, i když hodně, opravdu hodně tomu dodala právě samotná muzika, kterou budu slýchávat stále dál a dál, a jen tak se jí nezbavím.(15.3.2008)

• - Jennifer Grey dělaly velké problémy milostné scény. Nechtěla líbat Patricka Swayzeho na ústa. Režisér už její upejpání nevydržel a řval na ní, ať zavře oči a myslí přitom na svého kluka. (kapsomut)

• - Pro Patricka bylo frustrující, že jeho postava Johnny Castle je horší tanečník než on sám. Aby totiž byla postava věrohodná, nemohl tančit naplno. Jeho matka Patsy Swayze, která jej učila tančit, výkon později zkritizovala s tím, že Swayze tančí mnohem lépe. (pufina)

• - Johnny a Baby nosí vždy kontrastující barvy. Baby velmi světlé, Johnny vždy černé nebo velmi tmavé. (Kulmon)