Nepřítel před branami

Duell - Enemy at the Gates

Nepriateľ pred bránami

Drama / Válečný / Akční / Romantický

USA / Německo / Velká Británie / Irsko, 2001, 126 min

Nejdražší evropský film. Film bez projevů vlastenectví poráží Hollywoodské válečné spektákly, Nepřítel Před Branami Vám ukáže vzácný pohled na druhou světovou válku, která zaplavila svět. Snímek je mrazivý, zablácený a nutící k okusování nehtů až do poslední scény a zasloží si místo jako jeden z nejvíce vizuálně majestátních válečných příběhů. Chudý farmářský chlapec z ruských hor, Vassili Zaitsev (Jude Law) byl vyslán ke Stalingradu bojovat proti nacistickým sviním, kteří se snaží převzít nadvládu nad městem. V ruinách města se setkává s důstojníkem Danilovem (Joseph Fiennes), který objevuje odstřelovačské schopnosti Vassilie, čímž nachází hrdinu, kterého jeho země dlouho hledala. Danilov Vasilie dostane mezi "superstar" ruské armády a pod palcem Khruscheva (vynikající Hoskins) se dozví, že jeho osud je přímo svázán s Vasiliem. Oba se zamilují do Tanii (Rachel Weisz), která bojuje po boku Vassilie. Brzy nacisté poílají jejich nejlepšího odstřelovače Majora Koeniga (Ed Harris), který má Vassilie zlikvidovat ve jménu cti.Co Koenig nečeká je stejně nadaný odstřelovač, který není vůbec snadná kořist. Vizuální režisér nejvyššího kalibru Jean-Jacques Annaud (Sedm Let v Tibetu) odkládá svou obvyklou barevnou paletu a u Nepřítele Před Branami si vystačil pouze s šedým a černým odstínem. Tým s Wolfem Kroegerem a kameramanem Robertem Fraissem vzal Annaud 90 miliónů dolarů a všechno beze zbytku do filmu vložil. Detaily ve filmu jsou úžasné. V čem jsem se ale s režisérem neshodl je fakt, že Annaud učinil rozhodnutí, aby všichni mluvili ve svých rodných přízvucích. Při představě mixu amerických a britských herců hrajících Rusy a Němce s anglickým přízvukem je pro každého odzbrojující. Příběh není jen o bojování a smrti, ale i o cti a manipulaci. Filmový divák je zvyklý na bitevní scény. Zachraňte Vojína Ryana nás ohromil také. Nepřítel Před Branami je hezká směs rozsáhlých válečných scén, osobní porážky, neopětotované lásky a cti.(17.9.2005)

Souboj dvou elitních sniperů v ruinách rozbombardovaného Stalingradu s dokonalou, takřka až hrůzostaršnou, výpravou a skvělými herci. Jude Law i Rachel Weisz byli příjemně civilní, avšak veškerou pozornost si získává Ed Harris, který tím nacistickým ostřelovačem prostě je. Nebýt poslední uloudané půlhodiny a závěrečného přílišného hraní na city, byl bych maximálně spokojen. Jean-Jacques Annaud ukázal, že ani válečné drama mu není cizí. 75%.(30.5.2005)

Pokud západní tvůrci točí o hrdinném lidu Sovětského svazu, vždycky to dopadne krkolomně a Annaud není výjimkou. Více než slibný námět pohřbil nejen pod troskami továrny na traktory, ale i pod děravým scénářem, kopou do očí bijících technických nesmyslů (např. nízký nálet bombardérů), logických chyb (za všechny blyštivá cinkrlátka na uniformě a čepici majora Königa, zřejmě opatřená nápisy "Střílej!" v azbuce) a hlavně sešněrovanou romantickou linií, okořeněnou pravým válečným "silent sexem", při kterém se R.Weisz tváří, jako by ji Vasja Law píchal pod žebra kuchyňským nožem.. Nepřítel před branami tak zanechal pachuť nedotažené šance a s ohledem na svou nevyrovnanost, si zajímavost ponechal prakticky jen ve dvou polohách. V obstojně zvládnuté válečné vřavě (úvodní plavba po Volze pod dohledem Stuk, Zajcevova první akce z fontány) a jakoukoliv přítomností Eda Harrise na plátně, jehož precizně chladnému (holt Němec) majorovi mělo náležet mnohem více prostoru. To J.Fiennes, jakožto politický pisálek a PR manager Zajceva v jednom, který si ve finále uvědomí nesrovnalosti v komunistické doktríně a učiní svou hlavu alespoň něčím užitečnou - ten předvedl jeden z nejžalostnějších hereckých výkonů uplynulé dekády..(8.12.2010)

Hlásí se vaše válečná zpravodajka. Na východní frontě neklid, Harris, Law a Fiennes. Teď k těm špatným zprávám. Mé zdroje též informují o nadměrném výskytu přeslazené romantiky, naivity a zdlouhavosti. Konec hlášení.(10.11.2007)

Film jednoho masoveho vraha nacistů, proti kteremu je masovy vrah rusů. Kdyby nebyla valka takhle by to spolecnost brala. To me na lidech udivuje. Proc, kdyz nejaka chora mysl neco takoveho zrudneho zacne, se lide vzdycky zacnou chovat jak ty nejhorsi hovada??? Ale dobre, koment ma pojednavat o necem jinem, takze Jean Jaques je muj oblibeny reziser, ale priznam se ze jen kvuli skvelemu Medovi a dobrym Bratrům. Sedm let sem zel jeste nevidel. Takze tenhle zanr je u neho pro me necim novym. Ale povedlo se mu to. Celkove ten mrazivy pocit, kdyz nevis odkud te odstrelovac sejme (obchodak atd) to je moje. A ta zacatecni valecna scena s Luftvawe (nebo jak se to pise) a pak ten strasny masakr (ty dustojniky bych postrilel bez litosti) Luther ala fiennes byl perfektni, sice sem ten jeho konec jaksi nepochopil....vlastne sem nepochopil cely konec. To je asi to jedine minus filmu, ktere mu ubira vic nez jednu hvezdu. Jaksi mi to proste prislo nelogicke (hlavne to chovani Koniga, ktery by se jaksi schvalne nechal zabit-jinak Ed Harris jako obvykle podava velmi dobry vykon, strasne mi pripomel sebe v Bayove Skale- takovy rozpolceny, napul dobry, napul zly. Takze nekde kolem 4 hvezd celkove. A nech se toci vic takovych valecnych filmu...(19.10.2008)

• - Když při přesunu přes Volhu několik vojáků vyskočí z lodi, jeden z důstojníků po nich z šestiraného revolveru vypálí nejméně 8x. (profeek05)

• - Když je na začátku záběr na obrněný vagón, tak jsou na něm použity věže z tanku z T 34/85, ale v té době se vyráběl T 34/76. (BloodMax)

• - Název filmu je "vypůjčený" z knižního titulu Enemy at the Gate: The Battle for Stalingrad od Williama Craiga z roku 1973, který mapuje hrdinské činy Vasilli Zaitseva. (prochy10)