Nepřítel před branami

Duell - Enemy at the Gates

Nepriateľ pred bránami

Drama / Válečný / Akční / Romantický

USA / Německo / Velká Británie / Irsko, 2001, 126 min

Skvělý začátek (který jsem ocenil hlavně díky podobnosti s hrou Call of Duty), pak se to trochu táhne, ale jen na chvilku. Skvělé herecké výkony, jimž vévodí Ed Harris.(30.5.2005)

Film jednoho masoveho vraha nacistů, proti kteremu je masovy vrah rusů. Kdyby nebyla valka takhle by to spolecnost brala. To me na lidech udivuje. Proc, kdyz nejaka chora mysl neco takoveho zrudneho zacne, se lide vzdycky zacnou chovat jak ty nejhorsi hovada??? Ale dobre, koment ma pojednavat o necem jinem, takze Jean Jaques je muj oblibeny reziser, ale priznam se ze jen kvuli skvelemu Medovi a dobrym Bratrům. Sedm let sem zel jeste nevidel. Takze tenhle zanr je u neho pro me necim novym. Ale povedlo se mu to. Celkove ten mrazivy pocit, kdyz nevis odkud te odstrelovac sejme (obchodak atd) to je moje. A ta zacatecni valecna scena s Luftvawe (nebo jak se to pise) a pak ten strasny masakr (ty dustojniky bych postrilel bez litosti) Luther ala fiennes byl perfektni, sice sem ten jeho konec jaksi nepochopil....vlastne sem nepochopil cely konec. To je asi to jedine minus filmu, ktere mu ubira vic nez jednu hvezdu. Jaksi mi to proste prislo nelogicke (hlavne to chovani Koniga, ktery by se jaksi schvalne nechal zabit-jinak Ed Harris jako obvykle podava velmi dobry vykon, strasne mi pripomel sebe v Bayove Skale- takovy rozpolceny, napul dobry, napul zly. Takze nekde kolem 4 hvezd celkove. A nech se toci vic takovych valecnych filmu...(19.10.2008)

Skutečně dobře natočený válečný film, který má stejně jako Save Private Ryan značně působivou první scénu, kdy "dobrovolníci" přijíždějí bojovat do Stalingradu bombardovaného Němci. Osobně byl ale mojí nej postavou Ed Harris v roli sice záporáka, ale nesmírně charismatického odstřelovače Němců, kterému jsem fandila a to si Jude Law mohl před kamerou poskakovat jakkoliv.(23.5.2006)

70%... Major Köenig je hustej. A ta úvodní bitka je skvělá.(28.2.2005)

• Dudek

Začátek filmu je velice podařený a může se nám zát, "že tohle bude fakt nářez." Bohužel opak je pravdou. Příběh je jako celek velice chatrný, ba spíše připomíná větší množství pospojovaných povídek na stejné téma nebo, a to možná spíše, krátký příběh natažený do dlouhého filmu. Což je na druhou stranu škoda, protože tvůrci mohli vytěžit daleko více.(2.6.2005)