Nepřítel před branami

Stalingrad

Nepriateľ pred bránami

Drama / Válečný / Akční / Romantický

USA / Německo / Velká Británie / Irsko / Francie, 2000, 126 min

Speciálně u válečných filmů mi dost chybí autentické znění. Útok Rudé armády v angličtině poněkud kazí celkový dojem. A jak asi hovoří Ed Harris se Sašou?(17.8.2004)

Výborné válečné drama o souboji dvou špičkových sniperů (Jude Law, Ed Harris) na jejímž pozadí probíhá bitva ve Stalingradě. Rachel Weisz, Bob Hoskins nebo Joseph Fiennes ti všichni podali svoje standartní výkony a zdařile sekundují ústředním hrdinům. Jediné co mi vadí je, že Rusové se s Němci bez problému domluví. Jean-Jacques Annaud je bezpochyby vynikající režisér a i s válečnou tématikou si poradil bez problému, ale pro mě bude navždy jeho nejlepší film Jméno růže.....(9.12.2007)

Soundtrack James Horner: 1. River Crossing to Stalingrad ,2. The Hunter Becomes the Hunted ,3. Vassili's Fame Spreads ,4. Koulikov ,5. The Dream ,6. Bitter News ,7. The Tractor Factory ,8. A Sniper's War ,9. Sacha's Risk ,10. Betrayal ,11. Danilov's Confession ,12. Tania (End Credits) ,(16.5.2011)

70%... Major Köenig je hustej. A ta úvodní bitka je skvělá.(28.2.2005)

Škoda, tenhle film si mohl vysloužit vyšší hodnocení...Ústřední motiv souboje dvou odstřelovačů (už si to konečně všichni zapamatujte :)) měl hrát první housle a Annaud měl vyprávět o dvou mužích na opačných stranách a o dvou puškách v jejich rukách...Kulisa Stalingradu přímo vybízí ke spuštění strhujícího dramatu plného ukrývání, maskování, léček, úskoků a famózních zásahů - tak proč to všechno okolo??? Milostný trojúhelník naroubovaný na politickou propagandu - tohle vyškrtnout a z "Nepřítele před branami" by byl brilantní válečný film. Vždyť Jude Law (i když má do Rusa HODNĚ daleko) hraje výborně a na Eda Harrise nemůžu nic jiného než pět chválu - jeho major Koenig je profesionál každým coulem, inteligentní sympaťák...a pak přijde závěr filmu a z německého snipera vás najednou neuvěřitelně zamrazí!! Ale co je tohle všechno platné, když mezitím musíte trávit čas sledováním naprosto nadbytečné Rachel Weisz a směšného Boba Hoskinse v roli Nikity Chruščova! Dokonce ani velmi dobrý Joseph Fiennes není, a vlastně ani nemůže být, tak zajímavou postavou jako ústřední duo...A ještě jednu věc Annaudovi neodpustím - to dnes tak moderní zobrazování Rusů jako ještě větších zrůd než byli fašisti - to je fraška !! Ano, mám především na mysli scénu útoku po Zajcevově příjezdu do Stalingradu...(2.6.2005)

• - Vasilij Grigorievič Zajcev je autorom dvoch učebníc pre ostreľovačov. (YoZo8)

• - Scény ze Stalingradu byly natáčeny v německém Berlíně, scény z řeky Volhy pocházejí z Chotěbuzi. (chelseaman22)

• - Když na Rudém náměstí střílí po Rusích Němci, jeden voják je zasažen do stehna, chytí se za levou tvář a padá po zádech doprava. Když po Rusích o chvíli později střílí pro změnu Rusové, tak je tento záběr se zasaženým vojákem znovu, jen začátek je trochu zkrácený. (BloodMax)