Nepřítel před branami

Duell - Enemy at the Gates

Nepriateľ pred bránami

Drama / Válečný / Akční / Romantický

USA / Německo / Velká Británie / Irsko, 2001, 126 min

Rozpočet $68miliónovTržby USA $51,401,758Tržby Celosvetovo $96,976,270║ Príbeh Vasilija Zajceva a jeho odstrelovačské súperenia s Majorom Konigom prinášajú husté napätie a silné scény odohrávajúce sa na krvavom bojovom poli, kde každá malá chyba mohla znamenať smrť. Film vznikol v Európskej koprodukcii za spolupráce z USA, čo je aj miestami cítiť ale v každom prípade sa jedná o moc vydarené vojnové dielko kde nechýbajú emócie či výborná akcia. Tento film som si moc užil, lebo téma odstrelovačov pre mna bola vždy moc pútavá, plus k tomu za doprovodu výbornej hudby od Jamesa Hornera, čo mi moc ľadilo k obrázkom a vizuálnemu poňatiu filmu. /videl v kine: 95%/(1.7.2005)

Ač technicky dobře natočeno a s mnoha výborně vygradovanými scénami, nemohu dát více, neboť shrnout celou stalingradskou bitvu do takřka westernového příběhu nepřátelství, lásky a zrady mi vzhledem k jejím rozměrům a významu připadá dosti nepatřičné. Dalším mínusem je pak typická západní představa ruské reality. Asi kdyby film zůstal čistě u té hry na kočku a myš (přesně tak jak to píše Tyler) a nestrkal do toho slzoproudý hollywoodský děj (hlavně tu vyloženě pitomou a nudnou romantickou linku), dal bych víc.(4.1.2006)

Jeden ze 100 nejlepších válečných filmů (z doby po r. 1900) - 100 Greatest Post 1900 War Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Výborný naturalistický válečný film od známého francouzského režiséra Jean-Jacques Annauda. Souboj ruského a německého odstřelovače ve velkolepých kulisách bitvy o Stalingrad. Trailer je i na ČSFD: http://www.csfd.cz/film/164-nepritel-pred-branami-enemy-at-the-gates/videa/(6.2.2009)

Válečné téma snů a herecké extratřídy v něm. Pohádka o dvou sniperech sice po letech stále působí trochu naivně, ale vše vynahrazuje napětí, Rachel Weisz a gradované finále.(4.2.2006)

Ležet v takové špíně několik hodin, ba i dní musí být dost náročné jak na fyzičku, tak na psychiku .. Film, který opravdu cloumá s psychikou pouhým divákům .. A závěr opravdu dobrý :)(18.5.2009)

• - Název filmu je "vypůjčený" z knižního titulu Enemy at the Gate: The Battle for Stalingrad od Williama Craiga z roku 1973, který mapuje hrdinské činy Vasilli Zaitseva. (prochy10)

• - Vasilij Zajcev získal několikrát Leninův řád, vyznamenání Hrdina Sovětského Svazu a jeho puška je dodnes vystavená v muzeu Bitvy o Stalingrad. (hippyman)

• - Náklady na výrobu přesáhly 68 milionů dolarů, na reklamu 12 milionů dolarů. Tržby jen v USA za první víkend byly téměř 14 milionů dolarů. (BloodMax)