Nepřítel před branami

Duell - Enemy at the Gates

Nepriateľ pred bránami

Drama / Válečný / Akční / Romantický

USA / Německo / Velká Británie / Irsko, 2001, 126 min

Zaciatok filmu je velmi dobre rozbehnuty, vojnove zabery su brutalne, krute ale velmi kvalitne natocene. Druha tretina trosku straca tempo, ale to nevadi, pretoze bolo treba sa s hrdinami filmu trosku lepsie zoznamit a tak i mat starost o ich zivot. Ed Harris je tvrdas, ale to uz ukazal vo viacerych filmoch, naprilad v SKALE (1996). Tento film ma uz niekolko rokov obchadzal, ani nechapem preco a tak som mal trosku väcsie ocakavania, ale hudba, alebo orchester, ktory hral do filmu mi neustale pripominal hudbu z Gibsonovho STATOCNEHO SRDCA (1995) a nechcelo sa mi verit, ze by hudbu k tomuto filmu poskladal James Horner a nemylil som sa, bol to on. Proste Horner sa drzi svojho stylu a je ho lahke spoznat, podobne, ako sa da spoznat hudba Philipa Glassa :-) Reziser Jean-Jeacque Annaud nema mozno bohatu filmografiu, ale ma za to par kvalitnych filmov. Napriklad z jeho filmografie je u mna oblubena drama MEDVED (1988) a celkom slusny bol aj SEDEM ROKOV TIBETE (1997). Naopak pre mna bol nudny od neho MILENEC (1992). ________ Jude Law - (Vassil Zaitsev) +++ Ed Harris - (Major König) +++ Rachel Weisz - (Tania Černova) +++ Joseph Fiennes - (Komisár Danilov) +++ Bob Hoskins - (Nikita Chruščov) +++ Ron Perlman - (Koulikov) +++ Gabriel Thomson - (Saša Filipov) +++ Eva Mattes - (Filipova matka) +++ Produkcia: Jean-Jacques Annaud +++(22.9.2009)

Skutečně dobře natočený válečný film, který má stejně jako Save Private Ryan značně působivou první scénu, kdy "dobrovolníci" přijíždějí bojovat do Stalingradu bombardovaného Němci. Osobně byl ale mojí nej postavou Ed Harris v roli sice záporáka, ale nesmírně charismatického odstřelovače Němců, kterému jsem fandila a to si Jude Law mohl před kamerou poskakovat jakkoliv.(23.5.2006)

85% - Čtyři a půl hvězdičky za nejzajímavější válečný film, co jsem v poslední době viděl. Rozumím všem zdejším kritikům, kteří by si přáli více akce. Nicméně s nimi nesouhlasím. Annaud vyloží akční karty na stůl hned na zčátku, takže je divákovi jasno v jak drsném prostředí se děj odehrává. Pak nastupuje příběh, který je logicky prokládán několika sniperskými akcemi vysokého napětí, a vyvrcholí v Duel. Více akce pro mě není třeba - od toho tu mám počítačové hry. Podle mě film Nepřítel před branami přesvědčivě zachycuje stalingradskou atmosféru, a k tomu se snaží vyprávět příběh několika zajímavých postav -na válečný film VELMI obstojně. **** +1/2(2.1.2006)

• - Melódiu, ktorá zaznie vo filme, napríklad pri záberoch na mŕtvych ruských vojakov zastrelených vlastnými veliteľmi, zložil James Horner a bola obsiahnutá v skladbe "Death of Titanic“, ktorá odznela v snímke Titanic (1997). (rezanec1003)

• - Zajcev počas svojho vojenského pôsobenia používal štandardnú pušku Mosin-Nagant 1891/30, ktorá je dodnes vystavená v múzeu Bitky o Stalingrad. (YoZo8)

• - Scéna, kdy Danilov (Joseph Fiennes) diktuje Vasilijmu (Jude Law) dopis pro horníky, je ukázáno, že Vasilij Zajcev nebyl příliš vzdělaný. Ve skutečnosti měl vystudovanou střední školu. (DZOUKR)