Nepřítel před branami

Nepriateľ pred bránami

Drama / Válečný / Akční / Romantický

USA / Německo / Velká Británie / Irsko, 2001, 126 min

• woody

Áno, přesně takhle to ve Stalingradě vypadalo ... Proboha, vzpamatujte se! To se raději podívám na hrdinné sovětské tankisty, které na konci navštíví taťka Stalin (jo, ten, který za celou válku nevylezl z bunkru), než na vystrašeného snipera Vasilije. Jediná výprava se povedla.(25.3.2006)

Na filme mi vadia len dve veci . Snahy o skopírovanie Ryana na začiatku a ten milostný trojuholník. Hviezdou filmu je Ed Harris ktorý ako Herr Konig nemá chybu, je taký správne nemecky oceľovo chladný a presvedčivý. Law je dobrý ale na Harrisa nestačí.(29.12.2004)

Nepřítele před branami považuji za jeden z nejlepších válečných filmů, jaké jsem měla možnost zhlédnout. Skvělé herecké obsazení (zcela vévodí chladnokrevný Ed Harris se svou kamennou tváří), excelentní a mrazivé scény (oběšený chlapec), prvotřídní scénář a příjemná dávka romantiky (nezapomenutelná scéna, v níž Rachel Weisz přijde navštívit Juda Law a prožijí spolu vášnivé okamžiky, zatímco ostatní spí:) Téměř mistrovské dílo.(28.8.2011)

Skvělý začátek (který jsem ocenil hlavně díky podobnosti s hrou Call of Duty), pak se to trochu táhne, ale jen na chvilku. Skvělé herecké výkony, jimž vévodí Ed Harris.(30.5.2005)

Úvod je strhující. Pohled na válčící Stalingrad, vypadající spíše jako peklo, přeplouvání Volhy za asistence messerschmidtů a následující ůtok ústící v masakr - to je pěkný kus filmařiny. Vůbec celá výprava je monumentální a patří ke kladům snímku. Jenže po úvodní třetině se film vleče a doplácí na řadu scenáristických děr. Ale koukat se na to dá, i díky trojlístku - Law, Weisz, Harris.(21.7.2002)

• - V 68. minutě je možné vidět dvojici šplhající po komínu továrny, přičemž jeden z nich na sobě má oranžovou vestu. (Lucas87)

• - Prostředím některých scén filmu byly inspirovány lokace hry "Call of Duty" z roku 2003. Příkladem je scéna z kašny. (Marounek)

• - Ve scéně, kdy se Nikita Chruščov (Bob Hoskins) setkává s novináři, zní sovětská hymna. Použitá verze se ale stala hymnou až o rok později v roce 1944. (jenik71)