Nepřítel před branami

Duell - Enemy at the Gates

Nepriateľ pred bránami

Drama / Válečný / Akční / Romantický

USA / Německo / Velká Británie / Irsko, 2001, 126 min

Napínavý válečný romantický thriller. Nadprůměrně realistický duel dvou elitních ostřelovačů ale nepřináší až tolik neviděného a romantická podzápletka (třebaže do příběhu zatahuje mnou milovanou Rachel Weisz) mi tam vůbec neseděla. 70%(28.1.2006)

Film jednoho masoveho vraha nacistů, proti kteremu je masovy vrah rusů. Kdyby nebyla valka takhle by to spolecnost brala. To me na lidech udivuje. Proc, kdyz nejaka chora mysl neco takoveho zrudneho zacne, se lide vzdycky zacnou chovat jak ty nejhorsi hovada??? Ale dobre, koment ma pojednavat o necem jinem, takze Jean Jaques je muj oblibeny reziser, ale priznam se ze jen kvuli skvelemu Medovi a dobrym Bratrům. Sedm let sem zel jeste nevidel. Takze tenhle zanr je u neho pro me necim novym. Ale povedlo se mu to. Celkove ten mrazivy pocit, kdyz nevis odkud te odstrelovac sejme (obchodak atd) to je moje. A ta zacatecni valecna scena s Luftvawe (nebo jak se to pise) a pak ten strasny masakr (ty dustojniky bych postrilel bez litosti) Luther ala fiennes byl perfektni, sice sem ten jeho konec jaksi nepochopil....vlastne sem nepochopil cely konec. To je asi to jedine minus filmu, ktere mu ubira vic nez jednu hvezdu. Jaksi mi to proste prislo nelogicke (hlavne to chovani Koniga, ktery by se jaksi schvalne nechal zabit-jinak Ed Harris jako obvykle podava velmi dobry vykon, strasne mi pripomel sebe v Bayove Skale- takovy rozpolceny, napul dobry, napul zly. Takze nekde kolem 4 hvezd celkove. A nech se toci vic takovych valecnych filmu...(19.10.2008)

Ač technicky dobře natočeno a s mnoha výborně vygradovanými scénami, nemohu dát více, neboť shrnout celou stalingradskou bitvu do takřka westernového příběhu nepřátelství, lásky a zrady mi vzhledem k jejím rozměrům a významu připadá dosti nepatřičné. Dalším mínusem je pak typická západní představa ruské reality. Asi kdyby film zůstal čistě u té hry na kočku a myš (přesně tak jak to píše Tyler) a nestrkal do toho slzoproudý hollywoodský děj (hlavně tu vyloženě pitomou a nudnou romantickou linku), dal bych víc.(4.1.2006)

Opravdu slušný válečný film, ve kterém díky bohu nevystupuje americká armáda, takže žádné klišé a žádné vlastenecké záchvaty. Film má atmosféru a to je to hlavní. Krom toho, je tu Ed Harris, který si krade pro sebe většinu scén, ve kterých je.(4.9.2008)

Skvělý film, nejvíce se mi pod kůži vryl německý důstojník Eda Harrise - podle mě vůbec nejlépe zahraná postava, i když špatní nejsou ani ostatní herci (Jude Law, Rachel Weisz, Bob Hoskins). Některé scény jsou nezapomenutelné (například na začátku při přistání ruské lodi, předtím řádně zmasakrované německým bombardováním, kdy nějaký poručík vysvětluje počet zbraní a jejich dělbu: "Na dva chlapi je jen jedna puška, kdo ji má, de vpředu a ten druhý má náboje a když je ten chlap vpředu zastřelen, ten druhej si bere pušku a střílí."). TO HOUDINI : Saša umí německy, protože ho to naučila Taňa, která němčinu studovala na univerzitě v Moskvě.(8.6.2005)

• - Melódiu, ktorá zaznie vo filme, napríklad pri záberoch na mŕtvych ruských vojakov zastrelených vlastnými veliteľmi, zložil James Horner a bola obsiahnutá v skladbe "Death of Titanic“, ktorá odznela v snímke Titanic (1997). (rezanec1003)

• - Když se Danilov (Joseph Fiennes) skrývá před Němci mezi mrtvolami ve fontáně, je díky zimě vidět, jak "mrtvý" voják vedle něj vydechuje. Stejně tak voják ležící na zádech vedle Zajceva v záběru po střelbě. (profeek05)

• - Prostředím některých scén filmu byly inspirovány lokace hry "Call of Duty" z roku 2003. Příkladem je scéna z kašny. (Marounek)