Tantra

Česko, 2010, 77 min

Benjamin Tuček

Benjamin Tuček
  • Aelita

Kurzy takzvaného tantrického milování vykazují zřetelnou souvislost mezi odevzdanou poslušností „studentů“, poslouchajících na slovo „mistra tantry", a banalitou zla konaného byrokratem, poslušně plnícím příkazy shora, tak, jak ji definovala Hannah Arendtová ve svém spisu Eichmann in Jerusalem: A Report on the Banality of Evil. Liší se pouze motivace a cíl – byrokrat nechce mít osobní a pracovní problémy a deleguje tak zodpovědnost na vedení a samotnou strukturu, kdežto „učedníci lásky“ chtějí okusit prožitek přirozeného propojení (s vesmírem) zbavený civilizačních a morálních zákazů, a proto s ochotou poslouchají „mistra“. V mechanismu poslušnosti tak základní roli hraje faktor autority a faktor ceny, kdy autorita posvěcuje nejen dodržení morálních zákonů, ale stejně tak i porušení společenských tabu a dostatečně vysoká uhrazená cena ospravedlňuje lidské choutky a chování. Právě na těchto dvou faktorech byl založen mimo jiné i středověký systém odpustků. ___ Konzumní kurzy tantrické lásky mají se skutečnou Tantrou asi tolik společného jako rozhovor dvou slepců o slunečním jasu se skutečným sluncem nebo jako stručný návod na buddhistickou nirvánu se skutečným buddhistickým světonázorem. Nejvíce překvapuje absolutní „slepota“ adeptů tantrické lásky k pozici přednášejících mistrů – staří, nevzhlední muži, kteří by si v realitě ani neškrtli, si to tak šikovně zařídili, že nejen mohou sledovat naturální porno, ale dokonce si mohou vybírat i mezi studentkami. Tomu se říká dokonalý pick up.(24.9.2013)

K tomuhle dokumentu nelze přistupovat jako k výukovému/naučnému, ale spíš jako k prakticky-filozofickému příspěvku do debaty o tom, jak vést vlastně život. Někomu to může připadat jako náborový leták do tantrických kurzů, jinému může vadit ta kolikrát až bulvární honba za zprostředkováním těch pravých, nefalšovaných emocí (a do určité míry to jsou námitky oprávněné), ale Tantra za necelých 80 minut naštěstí zvládne předat i řadu myšlenek, které značně nabourávají to, jak většina z nás vede vztahy a zachází sama se sebou, že už jen jejich vyřčení je tady třeba ocenit.(14.3.2011)

Zpočátku téměř nadšení, ke konci už jen nesnesitelná nuda (a občasné znechucení z toho bizaru, který je často nechtěně vtipný). Dokument mě zaujal svým tématem a celkově ho považuji za celkem zajímavý počin, ale ve výsledku jsem - kromě neobyčejné znuděnosti - spíš jen zmatený z toho, co si o tom celém má člověk myslet (tedy kromě obligátního údivu, v jakém světě to žijeme). Jedna věc je, že většina protagonistů z dokumentu - kromě toho, že mi byli do jednoho extrémně nesympatičtí - mi přijde jako partička pošuků, kteří řeší pro mě osobně vzdálené a často i směšné problémy, a pro ty jejich orgie a objímání šutrů mám jen pohrdavý úsměv (a ta Babčáková - která se snad jako jediná v celém filmu nesvlíkne - tomu těmi svými kydy nasazuje korunu); jiná věc ovšem je, že se člověk skoro bojí něco říct, aby nebyl uzemněn, že o tom nic neví, tak má držet klapačku. V tom je totiž podle mě hlavní nedostatek dokumentu - jeho relativně nízký informační přínos. Osobně bych o tomto tématu chtěl vidět úplně jiný dokument, ne tak šukací, zato víc odborný. Film sice umožňuje nahlédnout do dvou tantrických seminářů (a to možná natolik detailně, až by to mohlo být někým vnímáno jako nepatřičné) a života jejich účastníků, ale že bych měl po zhlédnutí pocit, že konečně vím, co to ta tantra vlastně je, tak to bohužel ani omylem. Celý ten ezoterický svět mi dál zůstává uzavřený a osobně si o něm myslím, že i když některé myšlenky prezentované v dokumentu snad mohou mít něco do sebe, celé mi to přijde dost postavené na vodě a filosoficky vyloženě zcestné. V momentě, kdy se ten tlustý tantra guru pouští otevřeně do kritiky křesťanství, mi už bylo jasné, že ty jeho žvásty je třeba brát se značnou rezervou, protože se tím otevřeně vyjevila jeho řevnivost ke "konkurenčnímu" učení, která v mých očích tak nějak diskredituje i ten zbytek, který na mě působil dojmem jako něco mezi teatroterapií, sexuální sektou a swingers party vydávanou za něco víc. (Kolik nových oveček jim asi tenhle film přivedl?) Za sebe si nemůžu pomoct, ale celou tu východní etno módu považuji za slepou uličku, která mě absolutně míjí a v níž si mnozí z nás lžou do kapsy, a tento dokument mě v tom jen utvrdil. Mimochodem dost mi vadila neprofesionální kamera, které strašně často lezl do záběru mikrofon, a absence nějakého (ideálně fundovaného) protinázoru, který by nabídl alternativní pohled na to všechno.(11.8.2015)

• liborek_

Otevřenost aktérů a upřimná kamera nezastře fakt, že zvídavý divák, pokud nemá už nějaké relevantní předběžné znalosti či informace (můj případ), se o tantře nedozví prakticky nic. Dokument je totiž pojatý jako nadšenecké promo-video se spoustou záběrů na konkrétní praktiky a meditace, ale z myšlenkových základů se k divákovi dostanou pouze vágní poučky a pravdy, se kterými prostě není možné nějak dál pracovat a které svou určitou bizarností spíš odradí... A kromě toho podstatnou část dokumentu tvoří osobní výpovědi účastníků, jejichž hodnota je kvuli nepřenositelnosti zkušeností pro ostatní diváky ještě menší. Jako náhled na činnost jedné či dvou konkrétních (!) skupin pod vedením dvou konkrétních (!) učitelů to může mít určitou dokumentární hodnotu, ale jako film "o" (!) tantře to nemá hodnotu žádnou - je nekritický, plytký a rezignuje na širší kontext. A ještě jedna poznámečka či spíše prosba, která se netýká filmu jako takového, ale přímo tantry: Slečny, paní a pány tantriky bych poprosil, aby si vynalezli nějaké nové slovo pro entitu, pro niž dosud hojně nadužívají slovo "energie". Sanskrt nějaké takové hezké slovo určitě má... Člověka s přírodovědným vzděláním, kterého navíc fyzika živí, to natolik tahá za uši, že může velmi snadno ztratit zájem hned zpočátku... Nepodceňujme význam slov... ;-)(10.8.2013)

• Djkoma

"Svobodný sex ve školách! Sex o přestávkách!" a toho člověka, co řekl, že "Láska existuje jen v totální svobodě", bych moc rád slyšel definovat to abstraktní slovo na L:). Aby byl svět šťastný, musíme nemít předsudky, nestydět se a spát s každým (nejlépe skupinově se stejně naladěnými!) Konečně už chápu pojem štěstí, když se nechám masírovat čtyřmi ženami, které si myslí, že štěstí, které mi dávají udělá šťastné i je... Nic proti dotyčným, ani jejich "víře" ani tantře, ale taková přehlídka jednoduchosti se příliš nevidí. Není nic lepšího, než dědula (guru) rozdávající moudra a plácající mladou zlobivou dívku po zadečku... ach. Dokonalé. Dokud lidi neporozumí sami sobě, nemůžou chtít být šťastní a to samo o sobě nikdy není univerzální. Není tu žádné udělej tohle, udělej tamto... PS: přes všechnu ironii v komentáři nic neodsuzuji, jen možná méně fanatických pohledů by prospělo. PPS: rozhodne se ten dokument, zda je důležitější fyzično, duševno nebo že to je fuk? Asi jak u koho:)ach ta univerzálnost! PPPS: poslední rýpnutí, ono je fakt jedno, kdo se člověka dotýká a jak?:) To by pak vrchol byl vždy stejně stejný... to je tak směšný...vždyť by ten život táááák snadný:)(11.4.2012)