Tantra

Dokumentární / Erotický

Česko, 2010, 77 min

Benjamin Tuček

Benjamin Tuček

Podhodnocený dokument, který se mně osobně líbil jen o trošku méně než dokumenty Klusáka a Remundy. Stejně jako u nich není ani zde dobré hledat přísnou objektivitu nebo zevrubné poučení o tématu ,,tantra vs. Češi". Když se na to ale podíváte jako na dokument o prázdných lidech, kteří jsou schopni kvůli hledání smyslu existence nechat úplně cizího člověka strčit jim prst do zadku nebo se jím nechat plácat přes hýždě jako zlobivé dítě, můžete občas na plátno zírat fascinovaně. Jako já. Nejde o to, že jsou tam nazí lidé a osahávají se, z toho jsem vyrostl. Jde o to, že jsou tam lidé. Lidé podivní, ujetí, trapní, obnažení, tápající a bezúspěšně hledající cosi vyššího, lidé vybízející k úvahám a zkoumání...(16.4.2011)

Keď čítam tieto komentáre, plné posmechu (ono je fakt, že ten dokument je technicky druhotriedny a plytký, ale aj tak si myslím, že je dobré, že vznikol, usudzujúc podľa inntenzity tunajších reakcii), zisťujem, že hoci sa posledných 5 generácii snažilo vymedziť voči konzervativizmu a prekročiť tabu, bez výčitiek svedomia, nedopadlo to dobre. Prišli vojny a iné veci, ktoré oprávnene prebudili tie výčitky a stali sa argumentom pre konzervatývnych kresťanov, za návrat "starých čias". Tento dokument je dôkazom, že aj pred ďalšími generáciami, stojí úloha prekračovať hranice a kultúrne tabu. Snáď sa nám to raz konečne podarí bez zlých následkov.(23.7.2013)

Zpočátku téměř nadšení, ke konci už jen nesnesitelná nuda (a občasné znechucení z toho bizaru, který je často nechtěně vtipný). Dokument mě zaujal svým tématem a celkově ho považuji za celkem zajímavý počin, ale ve výsledku jsem - kromě neobyčejné znuděnosti - spíš jen zmatený z toho, co si o tom celém má člověk myslet (tedy kromě obligátního údivu, v jakém světě to žijeme). Jedna věc je, že většina protagonistů z dokumentu - kromě toho, že mi byli do jednoho extrémně nesympatičtí - mi přijde jako partička pošuků, kteří řeší pro mě osobně vzdálené a často i směšné problémy, a pro ty jejich orgie a objímání šutrů mám jen pohrdavý úsměv (a ta Babčáková - která se snad jako jediná v celém filmu nesvlíkne - tomu těmi svými kydy nasazuje korunu); jiná věc ovšem je, že se člověk skoro bojí něco říct, aby nebyl uzemněn, že o tom nic neví, tak má držet klapačku. V tom je totiž podle mě hlavní nedostatek dokumentu - jeho relativně nízký informační přínos. Osobně bych o tomto tématu chtěl vidět úplně jiný dokument, ne tak šukací, zato víc odborný. Film sice umožňuje nahlédnout do dvou tantrických seminářů (a to možná natolik detailně, až by to mohlo být někým vnímáno jako nepatřičné) a života jejich účastníků, ale že bych měl po zhlédnutí pocit, že konečně vím, co to ta tantra vlastně je, tak to bohužel ani omylem. Celý ten ezoterický svět mi dál zůstává uzavřený a osobně si o něm myslím, že i když některé myšlenky prezentované v dokumentu snad mohou mít něco do sebe, celé mi to přijde dost postavené na vodě a filosoficky vyloženě zcestné. V momentě, kdy se ten tlustý tantra guru pouští otevřeně do kritiky křesťanství, mi už bylo jasné, že ty jeho žvásty je třeba brát se značnou rezervou, protože se tím otevřeně vyjevila jeho řevnivost ke "konkurenčnímu" učení, která v mých očích tak nějak diskredituje i ten zbytek, který na mě působil dojmem jako něco mezi teatroterapií, sexuální sektou a swingers party vydávanou za něco víc. (Kolik nových oveček jim asi tenhle film přivedl?) Za sebe si nemůžu pomoct, ale celou tu východní etno módu považuji za slepou uličku, která mě absolutně míjí a v níž si mnozí z nás lžou do kapsy, a tento dokument mě v tom jen utvrdil. Mimochodem dost mi vadila neprofesionální kamera, které strašně často lezl do záběru mikrofon, a absence nějakého (ideálně fundovaného) protinázoru, který by nabídl alternativní pohled na to všechno.(11.8.2015)

• Matty

"Cítím radost, že ona může cítit radost" Nazí lidé na žíněnkách, objímání šutrů, pár ztopořených bradavek, ale jiné než vágní vysvětlení tantry v nedohlednu. Dokument od lidí, kteří ví pro lidi, kteří ví. Kdo neví, nezví, naopak se bude cítit blbě, že vstupuje na intimní území úplně cizích a anonymních lidí. 40%(10.2.2011)

• Payushka

Proti tantře v podstatě nic nemám, mám ale hodně proti dokumentu, který si neustále protiřečí. Vyslechnete si, že fyzično je druhořadé, hlavní je splynutí duší. A to se přece nejlépe podpoří pořádně hlubokým ponořením prstu do zadku, že? Čemu pak má divák v tomto pseudo-dokumentu věřit, když už jeho základní myšlenka popírá v záběrech sama sebe?(9.11.2011)