Coppolův majstrštyk, který se jako jedna z mála adaptací vyrovná knižní předloze. Dle mého ji i občas překonává.(29.1.2007)

Týmto filmom ponúkol Francis Ford Coppola verejnosti niečo, čo nemohla odmietnuť. Príbeh sleduje vzostup mafie a zločineckej rodiny Corleoneovcov v 40. rokoch 20. storočia a spriada bohatú spleť vzťahov s detailným vykreslením rituálov uzavretej skupiny. Keďže sa u divákov aj filmových kritikov stal jedným z najúspešnejších filmov 70. rokov, nevyhnutne nasledovali ďalšie časti (Krstný otec II, 1974 a Krstný otec III, 1990). Mafiánsky boss don Vito Corleone (Marlon Brando) patrí do spoločnosti, kde vražda nie je „nič osobné, len čistý biznis“. Napriek prílišnému násiliu, ktoré však odôvodňuje zápletka a nikdy nie je samoúčelné, film účinne vyjadruje zákony vernosti, lásky, mužskej cti a ženskej poddajnosti, ktoré držia rodinu pokope. Zdá sa, že obecenstvo viac než vraždy šokovala scéna, v ktorej sa mafiánsky boss prebudí a nájde v posteli krvavú hlavu svojho koňa. Coppola zvládol túto tému vynikajúco vďaka šerosvitovej kamere v interiéroch a vynikajúcemu hereckému obsadeniu na čele s Brandom, ktorý svojím chrapľavým hlasom a pápežskými gestami vytvára ikonografickú postavu, keď sa mení z prísneho krstného otca na láskavú hlavu rodiny. Brando sa preslávil tým, že na udeľovanie Oscarov poslal namiesto seba Indiánku ako protest proti spôsobu, akým sa s Indiánmi v USA zaobchádzalo. 90%(18.8.2010)

Spolu s Apokalypsou nejlepsi film od Coppoly. Cetl jsem knizku a spousta veci z ni ve filmu chybi, ale ne nic moc zasadniho. Film je diky tomu trochu sviznejsi a hlavne diky tomu, ze jsem znal postavy, mi prisel i prehlednejsi. I kdyz tu je spousta skvelych hercu jako Al Pacino, Diane Keaton, Robert Duvall, John Cazale a vynikajici James Caan, tak jim stejne kraluje naprosto bezchybnej Marlon Brando, on je jedinej pravej Kmotr. I kdyz je ve filmu prestrelek minimum a film je dost dlouhej, tak me ani na minutu nenudil. Navic ma film hodne slusnou hudbu a na dobu vzniku nepusobi nijak stare. Jediny co bych vytknul je krev, ktera vypada jak redenej kecup. Jeden z nejlepsich krimi mafianskejch filmu, ne - li nejlepsi.(20.7.2006)

Jeden ze 100 filmů, které musíte vidět, než umřete. Jeden ze 100 největších filmů všech dob časopisu Entertainment Weekly. Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Celosvětově divácky úspěšný film. Legendární snímek podle geniální předlohy Maria Puza. Úžasný Marlon Brando a Al Pacino (tehdy začínající v hlavních rolích). Je zajímavé sledovat vývoj od spokojené mafiánské rodiny přes různé odvety a vendety pohlcující postupně životy členů širší rodiny až k úspěšnému sice, ale téměř osamělému konci v závěrečných dílech filmové ságy. Trailer (s nádherným hudební tématem filmu): http://www.csfd.cz/film/1644-kmotr-godfather-the/videa/(12.1.2009)

Kmotr je gangsterské ultimátum. K tomu není moc co víc dodat. Marlon Brando je jedinečný a nepřekoná ho ani Al Pacino. A to hlavně proto, že výkon Marlona Branda je snad jeden z těch největších hereckých výkonů, co jsem ve filmu kdy vůbec zažil. Výborný od začátku do konce. Sice má film 175 minut, ale co je to v porovnání s jednou dekádou mafiánské rodiny, která je všecko, jenom ne nudná.(3.12.2012)