„Vždy som mal o teba starosť, Fredo.“ Prequel a sequel v úchvatnom dvestominútovom gangsterskom epose. Kým Michael (Al Pacino) starne a sleduje zradu (manželka Diane Keatonová) i vernosť (plešivejúci consigliori Tom Hagen Roberta Duvalla) a preberá otcove gestá, mimiku a hlas, v minulosti sledujeme vzostup jeho otca (Robert De Niro fascinujúco hrá mladšieho Marlona Branda – táto „rovina z minulosti“ je podrobne popísaná v Puzovej knihe, ale táto „rovina z minulosti“ sa do originálu neprebojovala). KRSTNÝ OTEC II, ktorý prišiel dva roky po „jednotke“, býva často pokladaný za jedno z najlepších voľných pokračovaní vôbec (aj keď Randy Meeks si o tom myslel svoje) a znova je strhujúco režírovaný Francisom Fordom Coppolaom, ktorý na rozdiel od komplikovaného pôrodu originálu dostal od Paramount Pictures úplne voľné ruky a vytvoril vďaka tomu surové, mrazivé ale tiež vtipné (a na jedenásť Oscarov nominované) klasické veľdielo o ponukách, aké sa neodmietajú. Veľká škoda, že kolos Brando sa odmietol vrátiť do peknej záverečnej scény, zasa na rozbroje medzi hercom a štúdiom doplatili diváci.(24.3.2009)

Mno druhej dil si bere z knizky jen cast o detstvi Vita a druha polovina deje uz neni podle knizky a to je ten problem. Zatimco casti s Vitem jsou naprosto bezchybny, jeho cesta k moci je proste dokonala a Robert De Niro se Marlonovi skoro vyrovna, tak cast o obchodech Michaela Corleona pusobi trochu zmatene. Casti z Vitem povazuju za jedny z nejlepsich scen ze vsech tri Kmotru. Sice na zaver do sebe zapadne i cast z Michaelem, ale ze zacatku jsem se v deji docela ztracel a misty jsem netusil kdo je kdo a co kdo chce a jelikoz jsem se nemohl stotoznit s postavama, obcas jsem se nudil, ale jen vyjimecne. Zachranuje to hlavne Al Pacino a John Cazale, ty nemaj chybu. Druhej dil uz je slabsi nez prvni, ale presto vybornej mafianskej film a dustojne pokracovani.(20.7.2006)

Příručka pravicového konzervatismu.(2.7.2008)

"This is the business we chose." Druhý díl geniální adaptace nezapomenutelné knihy. Štafetu tahouna přebírá po Brandovi duo Al Pacino s De Nirem, kteří jsou zde naprosto neuvěřitelní. Více netřeba zmiňovat. Prostě jeden z nejlepších a nejzásadnějších snímků světové kinematografie.(15.1.2007)

Aj cez herecké koncerty (hlavne teda De Niro), ma film nezaujal. Slabšie ako jednička.(7.6.2004)

• - V předprodeji bylo na premiéru vyprodáno 340 kinosálů. Lidé za tyto lístky zaplatili 26 milionů amerických dolarů. (don corleone)

• - James Caan dostal za svou epizodní roli Sonnyho ve vzpomínkové scéně na konci filmu stejnou částku, jakou dostal za natáčení prvního dílu. (don corleone)

• - De Niro (mladý Vito Corleone) trávil před natáčením hodiny před zrcadlem, aby se vžil do replik svého předchůdce Marlona Branda. (Sfinkter)