Souboj cti

Quest, The

Súboj cti

Akční / Dobrodružný

USA, 1996, 94 min

Velmi prijemne prekvapenie v podobe Van Dammeho reziserskeho pocinu. Ano, to kto sa stretne v finalnom suboji, ako dopadne cely pribeh je jasne uz dlho pred koncom, avsak to mi pri tychto filmoch proste nevadi. FIlmy s arenovymi subojmi proste zeriem a The Quest mi po tejto strane priniesol vsetko co som chcel. Pestru skalu roznorodych bojovnikov, slusne suboje a vydareny priebeh turnaja. Dokonca aj prostucky pribeh odohravajuci sa na pozadi turnaju sa mi pacil. Tibetsky klastor, zlata socha, falosny priatel, lupez, happyend...to su vsetko prvky ktore proste do tychto filmov pasuju ako rit na serbel. Ja som si to uzil. (7/10)(11.10.2007)

Unesený, prodaný do otroctví, přinucený bojovat... Scénář : Jean-Claude Van Damme, Frank Dux, Steven Klein a Paul Mones(14.5.2011)

stare casy s van dammom...na to sa tazko zabuda...(27.5.2006)

Van Damme se pro svou režijní premiéru (a zatím taky bohužel derniéru) rozhodl zrecyklovat zajímavé téma kosmopolitního turnaje ze svého úspešného Bloodsportu a už od začátku se pustil do odstraňování jeho chyb. Příběh je přeci jen trochu zapletenější, výprava úžasná, režie nečekaně povedená (jedna z nejlepších, jaká se v jeho filmech vyskytla) a hlavně samotní bojovníci už se neliší pouze barvou trenek, ale rozeznáte je jak podle výrazného zjevu, tak podle odlišných bojových stylů. Nechybí třeba Sumo, Muai thai, Capoira a další a některé styly si snad autoři sami vymysleli pro účely filmu. (Mým oblíbeným závodníkem se stal Španěl, co vypadá jako Antonio Banderas, postoj má jako toreador a při každé otočce udělá Trrrrraa!!!). Při všem tom režírování ale Van Damme nejspíš zapoměl na to nejdůležitější - na souboje. Ty jsou totiž odfláklé až hrůza. Většina zápasníků nevydrží ani dvě rány (některým dokonce stačí jedna) a než vůbec zjistíte, kdo bojuje, je konec zápasu. Hlavního záporáku tu navíc dělá nějaký dvoumetrový mongol, co má místo svalů rosol, celou dobu se tváří jako strašný geroj a pak ho neskutečně pomalý a nemotorný?!? Van Damme párkrát kopne a je po souboji. Časy Tong poa už jsou holt asi nenávratně pryč a časy Van Damma taky.(29.6.2007)

• Hismael

Jak už název napovídá, hlavně jde o souboje které zde najdete na každém rohu. Bohužel zásadní problém je právě v nich. Možná je neměli dělat až tak přehnaně filmově. Údery které se tady rozdávají, končí skoro pokaždé přímo na obličeji nebo břichu a málo kdy se stane, že se někdo kryje. Ve skutečnosti by se takový uder povedl jednou nebo dvakrát za celý zápas a poté by téměř s jistotou zápas skončil K.O. Skoro každý druhý uder je zpomalený, což jsem tak nějak s rezervou přijal. Celkově to vše není pravidlo. Najdete tam několik super bojových kreací. Film neobsahuje snad ani jednu kapku krve, to jsem ale ještě trochu chápal. Příběh je spíš okrajová záležitost, není nijak tragicky nudný. Jako kulisa k nějaké vedlejší činnosti naprosto ideální film. Krásný Bčko pro odpočinek, bez namáhání mozku.(22.3.2009)