Souboj cti

Súboj cti

Akční / Dobrodružný

USA, 1996, 94 min

• pan Hnědý

Béčkový král Jean-Claude Van Damme ve filmu, který jsme už viděli před mnoha lety ve stejném dějovém podání: Kickboxer, Krvavý sport. Tohle si ani nemusíme pouštět - nemusíme číst scénář, ale už víme, o čem bude dalších deset minut dopředu.(8.3.2012)

Van Damme se pro svou režijní premiéru (a zatím taky bohužel derniéru) rozhodl zrecyklovat zajímavé téma kosmopolitního turnaje ze svého úspešného Bloodsportu a už od začátku se pustil do odstraňování jeho chyb. Příběh je přeci jen trochu zapletenější, výprava úžasná, režie nečekaně povedená (jedna z nejlepších, jaká se v jeho filmech vyskytla) a hlavně samotní bojovníci už se neliší pouze barvou trenek, ale rozeznáte je jak podle výrazného zjevu, tak podle odlišných bojových stylů. Nechybí třeba Sumo, Muai thai, Capoira a další a některé styly si snad autoři sami vymysleli pro účely filmu. (Mým oblíbeným závodníkem se stal Španěl, co vypadá jako Antonio Banderas, postoj má jako toreador a při každé otočce udělá Trrrrraa!!!). Při všem tom režírování ale Van Damme nejspíš zapoměl na to nejdůležitější - na souboje. Ty jsou totiž odfláklé až hrůza. Většina zápasníků nevydrží ani dvě rány (některým dokonce stačí jedna) a než vůbec zjistíte, kdo bojuje, je konec zápasu. Hlavního záporáku tu navíc dělá nějaký dvoumetrový mongol, co má místo svalů rosol, celou dobu se tváří jako strašný geroj a pak ho neskutečně pomalý a nemotorný?!? Van Damme párkrát kopne a je po souboji. Časy Tong poa už jsou holt asi nenávratně pryč a časy Van Damma taky.(29.6.2007)

Něco ve stylu Kickoboxera a Krvavýho sportu akorát u tohohle mě začátek nějak nudil. Boje v turnaji které ale následovali to zachránily včetně Dammeho.(23.5.2012)

• Wacoslav1

No zadnej zazrak souboje obstojny ale co si budem rikat po herecky strance je JCVD proste prkno at se jeho fanousci nehnevaji to neni urazka to je fakt no a reziser z nej uz tuplem nebude mel se drzet toho v cem je dobrej a to herectvi a reziserstvi proste neni(2.12.2012)

Newyorčan Christopher Dubois okrade s přáteli mafiána a rázem jsou mu v patách jeho zabijáci. Je potřeba po sobě bleskurychle zahladit stopy a dát se na útěk. Shodou okolností se na svém útěku ocitne na pirátské lodi. Chris v touze dostat se do New Yorku se k pirátům přidá, ale netuší, že bude následně vysazen na ostrově a prodán mistrovi bojových umění. Tomu se dobře stavěný muž zálíbí a spatřuje v něm potenciál nadaného žáka bojových umění, který by se mu mohl hodit v chystaném kontestu nejlepšího z nejlepších. Van Dammova režijní prvotina se v podstatě láme na dvě poloviny. V první polovině je dobrodružným filmem se sympatickým hrdinou a s několika originálními nápady a tedy tím lepším, co snímek nabízí. Druhá polovina se smrskne na standardně odvednou přehlídku bojů, ve kterém nedá práci vsadit si na vítěze. Právě od Van Damma bych čekal větší režijní nasazení v bojích muže proti muži, ale tady jsem si na soubojích moc "nepošmákl", protože se převážně odehrávaly v mizerném nasvícení scény a s neobratnou kamerou v zádech. Mechanické střídaní bojů mělo dost jednotvárný rytmus a z filmu se vytratila svěžest první poloviny. Van Dammeho režijní rukopis nebyl v konečném hodnocení nijak mimořádný, ale dal mu zřejmě nezbytný pocit uspokojení, že se ani jako režisér neztratí. I když to nemusí platit stoprocentně, protože tenhle film nebyl zrovna na jedničku dramaturgicky zvládnutý. Mé hodnocení: 60%(29.3.2013)

• - Abdel Qissi, který ztvárnil mongolského zápasníka Khana, je Van Dammův přítel z dětství. Objevil se i dalším Van Dammově filmu Lví Srdce (1990). (Eldrick)

• - Van Damme je vedle režie pod snímkem podepsán i coby scénárista. (Eldrick)

• - Van Damme byl kvůli snímku žalován jeho přítelem Frankem Duxem, který ve scénáři viděl podobnost s jeho starším scénářem k připravovanému ale nikdy nerealizovanému titulu The Kumite. Dux požadoval podíl ze zisku, který mu byl z plánovaného filmu přislíben, soudní proces ale prohrál, mimo jiné také díky tomu, že část důkazů se ztratila během zemětřesení. Přátelství mezi Duxem a Van Dammem tak vzalo za své. (Eldrick)