poster

Boj o oheň

 • Kanada

  Guerre du feu, La

 • slovenský

  Boj o oheň

 • anglický

  Quest for Fire

Fantasy / Dobrodružný / Drama

Kanada / Francie / USA, 1981, 100 min

Scénář:

Gérard Brach

Kamera:

Claude Agostini

Střih:

Yves Langlois

Kostýmy:

Janty Yates, Penny Rose
(další profese)
 • Jordan
  *****

  veľmi šikovne urobený film. annauda mám nesmierne rád z čisto osbných dôvodov a zaujíma v mojom živote a vzťahu k filmu špecifické miesto. ale aj odhliadnuc od istého subjektívneho zaťaženia sa jedná o silný, pôsobivý a odvážny experiment na poli filmového umenia.(27.5.2007)

 • Davies182
  ****

  Úchvatný a kouzelný pohled do života na matičce Zemi před mnoha statisíci lety. Stejně jako se celý snímek obejde bez titulků, a je "pouze" přehlídkou radostí a strastí neandrtálců a jejich primitivního jazyka, nepotřebuje tento komentář obšírnější písmenkovou masáž. Perfektní soundtrack.(4.7.2010)

 • dzej dzej
  *****

  Základní lidské emoce, vzorce chvání a hodnoty v krystalickém příběhu. Lidský druh nezatížený kulturou, náboženstvím, filosofií a mnoha dalšémi výdobytky pozdější civilizace je nám přesto tak podobný... Boj o oheň - zrcadlo naší přirozenosti a prapodstaty působící skrze film, jeden z největších výdobytků po všech stránkách vyvinutého homo sapiens sapiens.(25.4.2006)

 • anais
  ****

  Fascinující. Nic jiného se o téměř němém putování pravěkých lovců za ohněm říci nedá. A není to jako by ožily obrazy Zdeňka Buriana – to spíš skutečné jeskynní malby pravěkých lovců, se svou primitivností, brutálností i subjektivním pohledem na svět. Jak jinak mohl člověk z počátku vnímat třeba mamuty, ze kterých z blízka vidíme jen obrovské chlupaté hlavy s dlouhými zahnutými kly, než jako jemu nepochopitelná mocná božstva? Právě to mám na Boji o oheň rád – tu posvátnou úctu k přírodě, tu radost z prvního rozdělaného ohně, kterou film dokáže v divákovi navodit.(25.3.2006)

 • Radek99
  *****

  Dokonalá syntéza představ moderního člověka o pravěku, době, kterou abstraktně rekonstruujeme pouze z dochovaných archeologických nálezů a jakéhosi obecného povědomí na základě analogií s primitivními kulturami současnosti. Vize Jeana-Jacquesa Annauda je temná, syrová, ale přesto pozitivní a symbolická. Nejhodnotnější entita v životě předhistorického člověka - oheň (ne náhodou je většina dávných pohanských svátků spojena právě s ním - pálení čarodějnic, Ohnice...) a obtížná cesta k jeho získání, to je námětem filmu, který si vystačí beze slov a náročných počítačových efektů. Trikové scény jsou natočeny bravurně a přesvědčivě. Annaudovská ,,cesta do pravěku" je cestou metaforickou - cesta tří zástupců slepé vývojové větve antropoidních opic odkudsi od řeky Neandertal v okolí dnešního Dusseldorfu do neznámých končin k získání ohně je vlastně i cestou evolucí, časem a dějinami. Na jednom místě se tu setkávají se svými evolučnímu předchůdci (australopiteky) i následovníky, druhem homo sapiens. Neandrtálský člověk tentokrát vyhrává a zakouší cosi, co mu v reálu bylo asi odepřeno - až o mnoho stovek či spíše tisíc let pozdější city a pocity typu lásky, smíchu atd. V souboji evolučních faktorů a vlivů totiž prohrál a napjaté hominizační lano natažené mezi primáty a homo sapiens sapiens nikdy nepřelezl... Příroda si prostě vybrala jinak. Přesto je Boj o oheň krásný a přínosný film...a také názorná lekce antropologie...(27.9.2007)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace